[]

Uzun süre anti biyotik kullanmamak

5-6 yıldır anti biyotik kullanmamanın (grip, sinüzit bile olmamışken kullanmak için bir neden de yok) vücuda olumsuz etkisi olabilir mi ?
 
bence faydası bile var. ben ağrı kesici dışında hiçbir ilacı kullanmamaya çalışıyorum. yan etkileri vücudumda yıllarca birikiyor diye düşünüyorum.


  • makarnavodka  (04.02.19 23:09:44) 
antibiyotik dediğin şey bi nevi el bombası. vücutta iyi kötü ne bakteri varsa öldürüyor. böyle bir süreci yaşamamış olmak iyi mi kötü mü sen karar ver.


  • reavelyn  (04.02.19 23:12:29) 
hayır tabii ki. nasıl bir şey olabileceğini düşünerek bu soruyu yazdığını epey merak ettim.


  • bxgx  (04.02.19 23:14:41) 
Kayınpeder var benim 62 yaşında hayatında hiç antibiyotik kullanmamış adam. Şu sitede yazan insanların %80'inden daha zindedir ve sağlıklıdır.


  • bos gezenin bos ustasi  (04.02.19 23:17:33) 
aksine faydası var.

vücudunun normal florası /yeni adıyla mikrobiyota bozulmamış durumda. immun sistemin diğer insanlara göre daha güçlü durumda. böbreklerin ve karaciğerinde daha az yabancı madde birikimi var.

en doğrusunu yapıyorsun. mümkün olduğunca antibiyotik kullanmamalı. elbette ki ciddi bakteriyel hastalıklarda kullanmak gerekli ama basit soğuk algınlıklarında antibiyotiğe yapışmak kadar manasız bir şey yok.

bir mikrobiyolog olarak sonuna kadar destekliyorum ve herkese de aynı şeyi yapmasını öneriyorum.
  • unique hint kumasi  (04.02.19 23:32:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.