[]

Kış mevsiminin bahar gibi geçmesi sizi nasıl etkiliyor?

Fiziksel ve psikolojik olarak etkileri sizde nasıl?

İstanbul'da son 2 yıldır kış olmuyor. 10 derece civarı kış geçiyor. Yaz bitti soğuklar başlayacak derken ilkbahar gibi kış geçiyor ve yeniden yaz geliyor.

Sivrisinek sezonunu da açtım geçen hafta. Ağaçlar çiçek bile açmaya başlamış.

Anormal bir durum bu, önce bunda anlaşalım?

Sizi nasıl etkiliyor bu durum? Sıcağı seven insanlar mesela şu an çok mu mutlu ya da kışa aşık insanlar çok mu depresif şu an?

BONUS SORU: Önceden Doğu'da binlerce köy ulaşıma falan kapanırdı haberlerde bangır bangır gösterilirdi, yok 3 metre kar yağmış falan. Artık oralara da hiç kar yağmıyor mu, yoksa İstanbul=Türkiye mantığı ile İstanbul'a kar yağmadığı için oranın kışını haber yapma değeri mi görmüyorlar artık?

 
nerede çiçek açtı ya, 2-3 güne kadar götüm donuyordu benim. yağmur zaten var, olmasa hava kuru soğuk. e kar da attırdı 2-3 sefer. 0-5 derecesini çok gördüm, ki her gün hava durumunu kontrol ediyorum. benim bildiğim baharlar böyle değil valla...

sıcağı seven bir insan olarak mevcut havayı sıcak bulmuyorum ama dün ve bugün hoşuma gitti. yine de iklim değişikliği hoş bişey değil, bencillik yapıp "iyi oluyor hep böyle olsun" diyemeyeceğim.
 • Jux  (03.02.19 21:14:50 ~ 21:15:17) 
Küresel ısınma, kış kış gibi geçmeyince yaz çok daha sıcak, bunaltıcı ve kavurucu olacak. soğuk değil asıl mesele sıcak. Evlerin artık güney cephesi değil kuzey cepheleri makbul benim için.

soğuğa çare bulunuyor evde dışarda ama sıcak daha can sıkıcı
 • efruz  (03.02.19 21:15:48) 
@Jux Karın 3-5 kere attırması kış oldu mu demek? 2015 kışında yamulmuyorsam arabalar kara gömülmüştü İstanbul'da. Kış öyle yaşanır. Yeri örtü gibi örter, gırç gırç üzerinde yürürsün. Tamam 100 yıl önce boğazın donması kadar aşırı kış beklemiyoruz ama neyse yazı sevenlere ben ne anlatsam boş.. :/


 • Cesario  (03.02.19 21:17:28 ~ 21:18:08) 
Iklim degisikligi nedeniyle uzuluyorum cunku Istanbul'da yagis azligi ve buharlasma fazlaligi nedeniyle su eksikligi oluyor.


 • Traveller  (03.02.19 21:20:16) 
yakın zamandan 2015'den başka bir örnek veremiyorsun, demek ki anormal olan o zamanmış, yani istanbul'da kış öyle geçmiyormuş.
istanbul çook uzun zamandır kara gömülen bir şehir olmadı, ara ara oluyor sadece. iklimi artık böyle yani, istanbul'un kışları karsız geçiyor; bu bir "fact" hoşuna gitmese de.

edit: muhteşem ad hominem'ine ayrı bir cevap olarak yanıt yazmayacağım, şu iki linki bırakıyorum sadece.

www.mgm.gov.tr
www.accuweather.com
özet: istanbul'un son 30 yıldaki ortalama ocak sıcaklığı 5,5 derece. ocak 2019 ortalama sıcaklığı ise 5 derece. iyi attırmalar pamp.
 • Jux  (03.02.19 21:20:30 ~ 21:33:41) 
bu konuda objektif olmayabilirim çünkü kış mevsimini çok seviyorum ama doğanın dengesi adına her mevsimin vaktinde ve olması gerektiği şekilde yaşanması gerektiğine inanıyorum. örneğin kış sıcak geçerse doğa da ona göre davranıyor. çiçekler açıyor, ekinler baş veriyor. sonra küüüt, şubat'ta 15-20 derece seyreden hava sıcaklığı mart başında bir iniyor -5'e, açılan bütün o çiçekler böcekler wefad. geçmiş olsun. kış dediğin soğuk olur. sevmeyen yallah arabistan'a.

beni olumsuz etkiliyor abi. kabul ediyorum ben de az ruh hastası değilim ama yok yani, bugün dışarı çıktım (şu an kocaeli'deyim) yemin ederim tişörtle gezersin. her yer güneş, her yer sıcak. ısısısısı diye yayılıyor sıcaklık. rezillik. burası sibirya değil, bütün kış -20'de gezsin demiyorum ama şu mevsimde "sıcak hava" dediğin 6-7 derece olur en fazla. buraya sanırım bir kez yağmış kar, o da arabaların üstünde tutmuş sadece.

velhasıl ben tepkiliyim. sadece burası değil, sibirya bile kendi standartlarında inanılmaz sıcak. geçen sene novosibirsk-omsk üç ay boyunca -15 ile -30 arası gidip gelirdi. en az 10-12 gün -30 veya altını gördüğümden eminim (telefonda oralar kayıtlı, o yüzden her gün görüyordum ekstra çaba sarf etmeksizin). bu sene çok fazla -5 ile -10 arasında dolaştı, utanmasa 0'ın üstünü görecek.

bunlar tehlikeli durumlar. ukraynalı bir arkadaşım da şikayetçi. şubat'ta harkiv'e, kiev'e yağmur yağması çok absürt bir durum. yakında oraya gideceğim. modellere bakıyorum, 12-13 günün sadece bir tanesinde kar yağışı öngörülmüş. geri kalanında sıcaklık 0'ın altına düşmüyor bile, belki 1-2 gün.

çok şükür ben ankara'ya taşındım, bu kışı güzel geçirdik diyebilirim, 3-4 kere güzel kar yağdı. -10'u bile gördük. hatta bu daha kış mevsimine girmeden gerçekleşti... ama bu sefer de kışın kendisi tırt oğlu tırt geçiyor. geçen sene de pek iyi değildi.

ben üzülüyorum. nefret ediyorum. kar yağmıyor aga memlekette kar. kar ulan. 24 yaşındayım ben. istediğim şey KAR. bunu görünce mutlu oluyorum ben. gerçekten tüm dertlerimi unutuyorum, günlerce gecelerce bekliyorum. çıkıp saatlerce yürüyorum, istisnasız her yağdığında kendimi sokağa atıp beygir gibi eğleniyorum. yağmıyor. adana'da değilim ulan ben ankara'dayım, kocaeli'deyim, trakya'dayım. buraya yağmıyorsa nereye yağacak? bıktım, isyan ettim.

soruna cevap: ikisi de. diğer yerler istanbul kadar kötü değil (ankara mesela, bu sene biz bir ay kış yaşadık ama sağlam yaşadık) ama oralar bile eskisi gibi değil.
 • der meister  (03.02.19 21:20:49) 
@Jux Tamam pamp, sen haklısın. Normal olan bu İstanbul için. 3-5 kere attırması yeterli. Yazın güneşten gelen zararlı ışınlar hepimize attıracak, o zaman görecem ben sizi.


 • Cesario  (03.02.19 21:26:14) 
Inanilmaz olumlu etkiliyor, kisin boyle havalar gorebilmek muthis benim icin. Kisin tamaminin bu ayarda gecmesini isterdim. Yilin yaz aylari yaz olarak kalsin, geri kalan tamami bugunku hava gibi olsun isterdim.
Lanet olasi kistan nefret ederim. Kisin her seyinden nefret ederim. Her seyinden.
Meyvenin bile en guzelleri yazin cikiyor. Kis lanetlenmis bir mevsim gozumde.

Bunun normal olmadigi konusunda hemfikiriz ama. Ben kis sevmeyen biri oldugum icin hosuma gidiyor pratikte.
 • stavro  (03.02.19 21:37:24) 
Peki arkadaşlar mesela doğalgaz vs yakılmıyor artık hava sıcak olduğu için. Bu olumlu etkilemez mi çevreyi? Fosil yakıt yakmıyoruz hanelerde şu an.


 • Cesario  (03.02.19 21:39:49) 
Sicakseverim. Isınma açısından iki güneş görsem yüzümde güller açıyor. Bir de faturalar, ah o faturalar! Ancaaaak: Geç gelen soğuklarla yapraklarin dökülmemesi ve bundan 1 ay öncesinde bile açan çiçekleri görmek tam anlamıyla sinirimi bozuyor. Hiç iyi değil bu gidişat :/


 • beetlejuice  (03.02.19 21:40:00) 
İzmir'de baya baya kış yaşandı bu sene ve üşümekten nefret eden biri olarak sabahları okula giderken ağliyodum artik. Ayrıca ocak ayinda 31 günde 28 gün yağmur yağmış ve soğuktu yani hava. Bence izmir için son senelerin en soğuk kışıydı.

Ayrıca kışı sevmeyi anlamıyorum ya, yazin sıcakta terlersin falan ama ince giyinirsin, şort-tişort giyersin, biraz terlersin geçer. Kışin üşümek iğrenç bir his. Kendimi çok acınası hissediyorum üşürken. Ayrıca kalın kalın kiyafetler giyildiği için kapali mekanlarda terliyosun yine bi fark olmuyor.

Kışa olan nefretim çok büyük benim.
 • nundu  (03.02.19 21:47:04) 
Mobilde olduğum için ayri yazicak kusura bakma ama doğuda baya köylere ulaşim kapanmiş, haberlerde gördüm ben bu kış birçok kez.

Onun dışında soğuk havaya çözüm var sıkı giyinince üşünmüyo deniyor ama yav izmir kışinda altta içlik üstune pantolon; üstte tişort, üstüne kalın kapşonlu sweatshirt, üstüne mont, atkı bere takiyorum ama kıçim donuyor. Napiyim yani izmir kişi icin daha nasıl sıkı giyineyim de üşümeyeyim. Kışın da soğuktan kurtuluş yok bence
 • nundu  (03.02.19 21:49:06) 
@nundu Askere gittin mi?


 • Cesario  (03.02.19 21:53:26) 
Hayır öğrenciyim daha. İleride de gitmeyi düşünmüyorum. Yurtdişi, olmadi bedelli ne varsa onu yaparim.

Ama muhtemelen zorunlu hizmet sebebiyle doğuya gideceğim birkaç seneye tıp okuduğum için.
 • nundu  (03.02.19 21:56:31) 
Valla kışı sevdiğimden pek hoşuma gitmiyor bu durum ancak depresif falan da değilim.


 • j r r tolkien hayrani  (03.02.19 21:59:30) 
cevreyi direkt degil, uzun vadede etkiliyor. Sen ben dogrudan etki gormeyiz sonraki nesiller gorur.


 • stavro  (03.02.19 21:59:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.