[]

Amerika Venezuela'ya neden demokrasi götürmek istiyor?

Demokrasi geldikten sonra halk için ne değişecek hayatlarında?
 
İnşallah ironi olarak “demokrasi geldikten sonra” demissinizdir:)


  • her giriste sifresini unutan adam  (03.02.19 16:01:19) 
Irak ve Suriye'deki before-after'lara bakabilirsiniz emsal olarak.


  • shangrilla  (03.02.19 16:04:07) 
Istemiyor. Trump yonetimi onceki yonetimlerden farkli. Ona oy veren halk, dis yonetimlerle savas istemiyor.


  • Traveller  (03.02.19 16:06:38) 
@shangrilla

Dün Vice filmini izledim, Irak konusunda biraz daha taşlar oturdu bende.

@her giriste

İroni ironi, içiniz rahat olsun. Ama Maduro'nun da ta..
  • Cesario  (03.02.19 16:08:14) 
çünkü ABD hiçbir zaman doymak bilmeyen vahşi, aç köpek, oç bir yönetime sahip. ellerinden geldiği ölçüde dünyanın her köşesindeki her türlü kaynağı sömürmek ve kendileri için kullanmak istiyorlar. venezuela'da da petrol var, malum.

maduro cidden beş para etmez herifin teki ama insanların "venezuela daha önce de kötüydü yeaa" demelerine katlanamıyorum. ulan abd kurulduğundan beri aynı pisliği yapıyor. istemediği yönetimleri ambargolarla yalnızlaştırıyor, ülkenin anasını ağlatıyor, dış dünyayla bağlantısını kapatıyor. ondan sonra halk ayaklanınca "bakın gördünüz mü ülkenin anasını ağlattılar" deyip kendisi dalıyor.

kimse politikacı olmak, sabah akşam bu konuları araştırmak zorunda değil. çoğu insan sadece huzurlu bir şekilde yaşamak istiyor. eyvallah. ama allah aşkına kör mü bu insanlar, abd hakkında nasıl bu kadar "olumlu" olabiliyorlar, inan anlamıyorum.

ben radikal bir herif değilim. nba, nhl izlemeyi severim. sıradan amerikan vatandaşıyla da derdim yok. öyle abd'yi protesto etmek için sokağa kola dökecek birisi değilim. ama siyasi anlamda "abd iyi abi..." diyen biriyle muhatap dahi olmam. arkadaşlığımı bitiririm. o kadar nefret ediyorum. abd'nin müdahalesi "anlaşılabilir" geliyorsa, abd bunun zeminini hazırladığı içindir. bu şerefsizlere asla güvenmiyorum.

kimse de gelip "yeauuu her şeyin suçlusu abd mi, onlar gelmeden önce ortadoğu'da rönesans yaşanıyordu sanki" demesin. evet ortadoğu her zaman istikrarsızdı, oradaki insanlar her zaman büyük ölçüde bu olaylara meyilliydi ama hepsinin politik geçmişi ve sebepleri var. hiçbir ulus veya bölge durduk yere barut fıçısına dönmüyor. abd dünya polisi olup da her boka burnunu sokmak, "the us interests" ve "western values" için kan dökmek zorunda değil.

bu pisliklerin kullandığı dil bile klişelerle dolu, inanılmaz yapay, iğrenç bir dil. iki tane amerikan yalayıcısı makalesi okusan anlarsın zaten ne kadar kolpa olduklarını. "biz sahip olduğunuz her şeyi alacağız, biz ne istersek o olacak" diyemiyorlar da sürekli demokrasi falan diye sallıyorlar.

geçen fox'un sitesinde okumuştum yanılmıyorsam. ya da başka bir yayın kuruluşunun. neyse. iran'ı kötülüyorlardı. eşcinsel bir adamı idam ettikleri için. ne kadar kötü bir rejim olduğundan, neden uluslararası arenada yalnızlaştırılması gerektiğinden bahsediyorlardı.

bunu diyen it oğlu itler abd'nin suudi arabistan'ın baş müttefiki olması hakkında hiçbir şey demez ama. insan hakları ve demokrasi bu kadar umrundaysa sen nasıl suudlarla aynı yatağa giriyorsun, sormazlar mı?

bu yüzden diyorum, gelip de "abd iyi yeaaa bak bunlar sayesinde dünya karışmıyo eheh" diyen birini muhatap almam ben, 6 yaşında olduğunu varsayarım. sana da teşekkür ederim, duyuru vesilesiyle içimi dökmüş oldum.
  • der meister  (03.02.19 16:15:57 ~ 16:20:32) 
Venezuela çılgın petrol yataklarına ve altın rezervine sahip, o yüzden.
www.ensonhaber.com

  • Jux  (03.02.19 16:19:40 ~ 16:21:09) 
Detayları bilmiyorum, ama aklımda oluşan şema şuydu:

ABD İran'a yaptırım yapmak istiyor (belki onlara da demokrasi götürmek istiyor.) İran bunun karşılığında Kızıldeniz vb. bazı yolları kapatırım diyor bu da Amerika'yı kötü etkileyecek. (neden bilmiyorum, sanırım hammaddeye erişim vs.) Bu yüzden bu hamleyi bertaraf etmeleri gerekiyor. O yüzden İran olayını bekletip Venezuela'ya gidiyor ve istediği maddeleri ve parayı oradan temin ediyor. Bir süre sonra tekrar İran'a dönecek fakat bu sefer İran'ın tehditi işe yaramayacak çünkü ABD "ben Venezuela'dan aldım alacağımı, istediğin yeri kapat s.kik" diyecek.

Benim anladığım büyük resim bu :D Eğer durum buysa yaptıkları kendi açılarından çok mantıklı.
  • nhk ni youkosu  (03.02.19 17:09:51) 
  • n62  (03.02.19 17:43:28) 
suudi arabistan'a neden demokrasi goturmuyor anlamis degilim.

iste bunlar hep cikar meselesi.

Tukiye maduro'yu savunarak iyi mi yapti kotu mu yapti bilmiyorum. ulkenin cikari neye gore iyi ise ona gore karar vermelerini diliyorum. kendi cikarlari degil, devletin cikarlari her zaman oncelikte olmali.

gerci biz dunya demokrasi indeksinde 110. siradayiz, kalkip dunya'nin obur ucundaki maduro icin demokrasi hassasiyetimizi gozyaslariyla dile getiriyoruz. kendi isimize baksak? ne dersiniz?

ek olarak, maduro'yu destekleyen iran, turkiye, rusya, kuba ve cin'in renkleri ayni. mor. freedomhouse.org
  • Leonardo~Da~Vinci  (03.02.19 18:53:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.