Kedi sahiplenme hk.

Selamlar,

Arkadaşım sözlük yazarı değil haliyle sorusunu buraya yazıyorum,

Yazlık gibi çok kullanılmayan bir evde (senede max 4 ay, sonra başka yerde ikamet ediliyor) günlerden birgün eve bir kedi giriyor, kendini de çok sevdiriyor. kedi 2-3 gün evde evin sahipleriyle birlikte yaşarken bir anda kapıya gidip çıkmak istediğini belirtiyor, ev sahibi de kapıyı açıp bunu gönderiyor. sonra 3-4 saat dışarıda takıldıktan sonra kedi tekrardan geliyor. ve bu durum aylardır böyle devam etmekte.

bu arkadaşım kediyi yıl boyunca kendi kaldığı eve, dolayısıyla bizim eve, almak istiyor. ancak 4 aydır kaldığı yer istanbulun bir köyü gibi sokaklarda arabası olmayan çayır çimen bir yer (bilmeyenler için istanbul/adalar) ve kedinin de yaşı 10 küsürlerde ve mahallesinde de pek seviliyor. ancak yaşı biraz olduğundan kışları zor atlatır denmekte.

sorumuz şu ki, buraya getirmek istesek adapte olabilir mi, sürekli sokağı ara mı, huzursuz olur mu ? başından böyle birşey geçmiş olan arkadaşlar tecrübelerini yazabilir mi acaba ?

Aslında biraz kediye de bağlı. Ben 1.5 yaşındaki kediyi doğup büyüdüğü sitemizden 1.5 aylık 5 yavrusuyla babamın bahçeli işyerine taşıdım, ama götürdüğüm gün onunlaydım, götürürken bildiğiniz travma yaşadı, akşama kadar tedirgin oldu ama sonra bir tehlike olmadığını görünce sakinleşti, zaten iyi huyludur. 7 aydır babamlar da orada olduğu için yavrularından artık ayrıldığı halde başka yere gitmiyor oralarda dolaşıyor seviliyor, alıştı. hatta babamın yanına pek uğramıyor, yavruları babama bağımlı diyeyim. Yaşlı bir kedinin başka bir ortama alışmasından tam emin olamadım ama çoğunlukla evde duracaksa dışarı çıktığında da alışması için beraber olunacaksa neden olmasın ki.

  • mslny  (01.02.19 20:32:19)
kedi sahibi değilim ama 10 yıldır sokakta yaşıyorsa ve siz onu eve almak istediğinizde bile günde 3-4 saatte dışarıda takılmak istiyorsa bence olmaz o iş.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (01.02.19 22:43:53)