[]

Eve çıkmak mantıklı mı?

İstanbul'da ailemle yaşıyorum. 28 yaşında, kadınım. anneannem, teyzem vs kuzenler hepimiz çok yakın yaşıyoruz ve her hafta mutlaka biraraya gelip vakit geçirirz birlikte. bu şekilde büyüdüm. ailemle çok iyi anlaşıyorum ve gerçekten onlarla vakit geçirmeyi de çok seviyorum.

Fakat artık son bir kaç yılda bana ait alanın sadece odam olması beni çok boğmaya başladı. mesela eve gelince sessizlik içinde şarap içip müzik dinleyebilmeyi istiyorum. ya da görüştüğüm insanlar benim de evime gelebilsin, illa ben onlarda geçirmeyeyim geceyi istiyorum. Ailemle yaşadığım ev merkeze uzak. En basitinden arkadaşlarımla çıktığım geceler taksiye 100 lira vermek istemiyorum.

Ama tüm bunlarla birlikte biliyorum ki evim olsa şimdiki evimi ve ailemi çok çok özleyeceğim. Çok yüksek ihtimal haftanin 3-4 gunu şimdiki evimde kalacağım ailemle vakit geçirebileyim diye.

Yakın zamanda evlenme vs gibi bir ihtimalim yok, sonsuza kadar annemle babamla yaşasam mutlu olurlar filan, itiraz etmezler. Hatta anneme ufak ufak bu durumdan rahatsız olduğumu, bu yaşta artık bir odadan daha fazla kişisel alana ihtiyacım olduğunu söylemeye başladım ama baya mutsuz kendisi bu durumdan. şiddetle karşı çıkıyor. alınıyor filan, hiç bir şeyine karışmıyoruz niye bizi istemiyorsun diye. eminim babam da aynı tepkileri verecektir. hatta babamı ikna etmek daha zor olacak. ailem tutucu bir aile hiç değil. eski erkek arkadaşım istanbula geldiğinde haftalarca bizde kalır, birlikte tatillere filan giderdik. babam götürürdü bizi havalimanına. bunu konunun "kız kısmısının ne işi var"dan farklı olduğunu anlatmak için yazıyorum. fakat ailem biraz fazla korumacı. dün gece mesela eve dönerken taksiye binmeyeyim diye babam pijamalarıyla gece 1de arabayla gelip beni aldı. yani eve tek başıma dönmem konusunda bile rahat hissetmiyorlar. beni koruyabildikleri son raddeye kadar koruyorlar. bu hep böyleydi.

Birazcık uzun oldu ama tam anlamıyla değerlendirebilmeniz için biraz detay vermek istedim. Bu bilgiler doğrultusunda, haftada 3-4 gün ailenizin evinde kalacağınızı bilseniz bile, maaşınızın minimum %35'ini kiraya verir miydiniz? bir yandan artık bu yaştan sonra kendime ait bir alan istiyor olmam çok haklı iken bir yandan da hem ailemi özleyeceğim hem de finansal anlamda mantıksız bir şey yapacağım gibi geliyor. Siz ne yapardınız?

not: ev arkadaşı çok fazla seçenek değil benim için. başkalarıyla yaşayacaksam ailemle yaşamaya devam ederim zaten çünkü onların yanındayken ev arkadaşıyla olacağımdan daha rahat olacağımı düşünüyorum. benim istediğim tamamen kendime ait bir alan. hatta evlenecek ya da erkek arkadaşımla yaşayacak olsaydım dahi bu benim şuanki ihtiyacımı karşılamazdı.

 
Haftanın yarısından çoğunu ailemin evinde geçirecek olsam ben sevdiğim bi iş arkadaşımın evine ortak olurdum. Ya da bi öğrenci evinde oda tutardım kafa dengi birileri denk gelirse.


 • nickimin hakkini veremedim  (01.02.19 13:54:29) 
Mantıklı evet. Evi eğer barınma ihtiyacınızı karşılamak değilde, bir konfor alanı olarak düşünüyorsanız, haftanın 3-4 gününü ailenizle geçirseniz de, istediğiniz bir gün kendi konfrol alanınıza gidebiliyor olmak lüksü iyidir.


 • talasas  (01.02.19 13:57:33) 
Aileni ikna etmesi zor olsa da bence çık. Tek başına yaşamanın tadı ayrı. Ben 3,5 yıldır tek yaşıyorum. Hayatımda yaptığım en doğru şey diyebilirim.

Ben erkeğim gerçi, Türkiye gibi bir yerde kadın olmak zor olduğu için ailenin endişesine de hak vermemek olmaz.
 • himmet dayi  (01.02.19 14:02:39) 
ben bu kararı 31 yaşında alabildim, keşke daha erken alsaymışım
temel motivasyonlarım annem yalnız kalmasın ve ekonomik olarak yük olmasın şeklindeydi
ayrı eve çıkınca iki kirayı da ben ödüyorum
maddi anlamda baya sıkıntıdayım ancak çok huzurluyum
zor ama yapmanızı tavsiye ederim

son olarak, ailenize çok yakın bir yere taşınabilirsiniz
 • superb  (01.02.19 14:05:47 ~ 14:06:43) 
ailenizle dubleks bi eve taşının bi katı sizin olsun.


 • elorelia  (01.02.19 14:08:38) 
aklınızdan geçeni yapın. en azından bi deneyin.


 • koela  (01.02.19 14:42:31) 
Ülkemizde pek normal karşılanmasa da 18 yaşından sonra siz sağ biz selamet deyip ailenin yanından ayrılmak gerekiyor. üniversite okunacaksa başka bir ilde. Çalışılacaksa başka bir evde.
Sonra 30-35 yaşında karakteri oturmamış, ne istediğini, topluluk içinde nasıl davranması gerektiğini bilmeyen bencil sürüler sokaklara çıkıp aramızda dolaşıyor.
Bağımsız, özgür, kendi ayaklarının üzerinde durmak gerekli ve önemli.
 • maskeli balonun maskesizi  (01.02.19 14:51:42) 
Ayrı eve çıkın. Sanki biraz geç bile kalmışsınız. Şimdi haftanın üç dört günü ailemin evinde olacağım diyorsunuz ama haftada bir belki anca gideceksiniz aile evine. Ne demek istediğimi ayrı eve çıkınca daha iyi anlarsınız. İnsanın kendi evi gibisi yok.


 • rakidabalikolsa  (01.02.19 17:14:05) 
ayrı eve çık ama evden önce araba almalısın. babalar kızlarını o saatte tek başına bırakmazlar tabi ama araban olunca ona da zahmet olmaz artık. hem istediğin zaman rahatça ailenin evine gidip dönebilirsin araban olunca. insanlar arabasız nasıl yaşayabiliyorlar hiç anlamam zaten..

@unionall yok, yanlış anlamadım :) peki dışarda tek başına mı alkol alıyorsun yoksa eşinle dostunla birlikte mi? eğer tek başınaysan ailene eve dönüş saatini pay bırakarak haber verip, onların gelmesine fırsat kalmadan über ile dönmelisin. eğer tanıdıklarınla birlikteysen de zaten aralarında muhakkak araba kullanacaklar olacaktır. onların birinden seni eve bırakmasını rica edebilirsin. ben böyle durumlarda defalarca evime ne kadar uzak olursa olsun arkadaşlarımı evlerine sağ salim bırakmışımdır.

sanıyorum İstanbul’da yaşıyorsun. İstanbul’da toplu taşıma ne yazık ki çok düşük bir seviyede. örneğin o saatlerde eve toplu taşımayla dönememenden, taksi parasını hesap etmenden, vs belli değil mi? her saatte olmaması, metro ağının geniş olmaması, balık istifi olması, taciz, kapkaç vs vakalarından geçilmemesi, vb birçok nedenden ötürü şahane olmadığı kesin.
 • hocam  (01.02.19 17:17:49 ~ 17:55:51) 
@hocam yanlış anlamazsanız bir şey eklemek istiyorum. arabam var. fakat akşam dışarı çıkıp eve gece döneceksem alkol alıyorum demektir. dolayısıyla araba kullanamam.

bir de arabası olan fakat mecbur kalmadıkça kullanmayan bir insan olarak söyleyebilirim ki; toplu taşıma da şahane bir şey. arabasız da süper yaşanabiliyor.
 • unionall  (01.02.19 17:33:18) 
ben yorum yapmadan soruya cevap vereyim. belki farklı bakış açısı olur

soru: haftada 3-4 gün ailenizin evinde kalacağınızı bilseniz bile, maaşınızın minimum %35'ini kiraya verir miydiniz?

cevap: kira verme ev al. neden olmasın ki? 1+1 ev al, hem yatırım yapmış olursun. pişman olursan satarsın falan.
emlak piyasası kötü kabul ediyorum ama bu da bir seçenek bence
 • dafuq  (01.02.19 17:43:48) 
geç bile kalmışsın, tabii ki mantıklı. emin ol "oh be rahatlık varmış" diyeceksin. özlediğinde gider görürsün aileni, ne olacak. çok uzağa gitme ama çok yakına da taşınma, bu sefer sürekli gelirler, pek anlamı kalmaz.

şu anda kiraya vermediğin %35'le çok önemli şeyler yapmıyorsan ya da %35 seni fakir yapmayacaksa kesinlikle taşın. eeeen kötü geri dönersin, geri almayacak değiller ya; denemeye değer. elbet bir gün ayrılacaksın çünkü, bunu ne kadar erken yaparsan o kadar kolay olur.
 • Bruce  (01.02.19 18:10:27 ~ 18:10:52) 
hevesini alana kadar apart bir yerlere çık housecafenin böylr bir oluşumu vardı hala duruyor mu bilemedim


 • oscar  (02.02.19 00:23:17) 
Eğer maddi anlamda yük olmayacaksa yapın derim. Ailemle vakit geçirme isteği dışında benzer bir durumdayım; işyerime yakın yerlerdeki kiralar aşırı yüksek olduğu ve başka yerde ev tutup 2 saat yol çekeceksem kira+diğer masrafları vermeyi kendime haklı gösteremediğim için kendime gaz verip ayrı eve çıkamıyorum. Şaka maka İstanbul'da yaşamanın bedeli yüksek; ayrı yaşasaydım tüm gelirim yaşama giderlerime giderdi ve acil bir hastalık vs. olduğunda kullanacak beş kuruşum olmazdı gibi hissediyorum.


 • wish i could find a way to disappear  (02.02.19 00:39:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.