Kıdem Tazminatındaki Gelir Vergisi Kesintisi İade Edilecek Haberi...

Arkadaşlar merhaba,

Kıdem tazminatlarından kesilen gelir vergileri iade edilecek şeklinde haberler var. Hukukçu arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilir mi? Küçük bir açıklama gibi. hemen aşağıya yapıştırıyorum ilgili paragrafı...

KIDEM TAZMİNATI DEĞİŞİKLİĞİ
"GEÇİCİ MADDE 89 – 27/3/2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisi, hizmet erbabının düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla 213 sayılı Vergi Usul Kanununun düzeltmeye ilişkin hükümleri uyarınca red ve iade edilir.
Bu madde hükümlerinden yararlanmak üzere vazgeçilen davalarla ilgili olarak yargılama giderleri ve vekâlet ücretine hükmedilmez.
Hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunan iade talepleriyle ilgili olarak bu madde hükmü uygulanmaz.
Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir."

Eşimin işe iade davası var. işten çıkarılırken kıdem tazminatını vs. aldı. Gelir vergisi kesildi. Şu anda iade davası karar aşamasında gibi bir şey. Bugün yarın belki de sonuç açıklanacak. 2 yılı aşan bir süredir devam ediyordu. Yukarıda bahsedilen madde hangi davayı kastediyor? Bu gelir vergisini de geri alma şansı var mı?

Teşekkür ederim.

İşe iade davasıyla ilgisi yok bunun. İşten çıkarırken verilen tazminattan gelir vergisi kesintisi yapılmamalı ama yaptıkları için insanlar vergi dairelerine başvuruyordu. Vergi daireleri reddedince vergi mahkemelerinde dava açıyorlardı, bu maddede bahsedilen o davalar. Danıştay iade edilmesi görüşündeydi zaten, bu madde sayesinde dava açmadan hallolacak.

Vergi dairesine başvurup bu maddeyi dilekçeye ekleyin, işten çıkarken verilen kıdem tazminatından yapılan gelir vergisi kesintisinin iadesini talep ediyorum vs. yazın, ödeme yapacaklardır.
  • signore  (31.01.19 10:39:48)
Kıdem tazminatında zaten gelir vergisi kesintisi yok. Damga vergisi oluyor sadece. İhbar tazminatından gelir ve damga vergisi kesintisi oluyor.

  • murty  (31.01.19 10:58:18)
@murty, @signore teşekkür ederim. ihbar tazminatı da aldı. ama sanırım bu kanun ihbar tazminatını kapsamıyor. Şu an kafam daha da karıştı. madem kidem tazminatından böyle bir vergi kesmiyorlar. neyi iade edecekler, neden böyle bir kanun değişikliği yaptılar?

  • draconas  (31.01.19 11:14:53)
Kanuna göre kesilmemesi gerekiyor ama işyerleri kıdem tazminatını verirken gelir vergisi kesip vergi dairesine yatırıyordu. Bunun geri verilmesi için yapılan bir düzenleme.

  • signore  (31.01.19 15:17:05)