kızgınlık dönemindeki disi kedi - pyometra

sizinki karnının alt kısmını oksatiyor mu kizginlikta? orda hafif bir dolgunluk var gibi geldi ve sanki o kısımla bir sorunu var gibi. oksamama izin veriyor, normalde izin vermez ve rahatliyormus gibi davranıyor.

gecenki kızgınlık döneminde bunu fark etmemiştim; zaman zaman genital bölgesinde bir sıvı oluyor. şeffaf, sarımsı ya da kahverengimsi olabiliyor bu. çok az miktarda

bu ikisini birlikte araştırınca pyometra olabilir mi diye endişelendim :( ama hiç risk faktörü taşımıyor, tabii yine de olabilir. genç bir kedi, ömrünün ikinci kızgınlık dönemi. yaklaşık sekiz aylık, herhangi bir cerrahi gecirmedi.

işte böyle. başına gelmiş olan varsa birkaç fikir duymak güzel olur.

Bir an önce kisirlastirin..sizin icin de onun icin de eziyet oluyor..kisirlastiktan sonraki asama..muthis bir uysallasma ve guven iliskisi gelişiyor..bahsettiginiz seylerin hepsi normal..benimkinde kist vardi son 4 ayın 3.5 ayi kizginlikta geçti..böyle bir husursuzluk yok!! Ne kadar erken o kadar iyi...

  • Nxa  (30.01.19 10:17:31)
Benim kedim de 5-6 aylıkken pyometra oldu. Evden veteriner kontrolleri dışında hiç çıkmamış, hiç çiftleşmemiş bir kedi. Pyometra cinsel ilişki sırasında gelişebiliyormuş. Bir de östrojen fazlalığında olabiliyormuş. Benimki muhtemelen östrojenden oldu. Maalesef çok ciddi ve ölümle sonuçlanabilecek bir hastalık. Ciddiyetini bilmiyordum. Bir de kedimin bebekleri olsun, oksitosin hormonu da salgılasın istiyordum. Ameliyat öncesinde ilaç tedavisinin denenmesini istedim, zaman zaman antibiyotiğe yanıt alınabiliyormuş. Ama benim kedimde sonuç vermedi. Ameliyat oldu, rahmi ve yumurtalıkları alındı. Çok zor bir ameliyat oldu, 1 saat kadar ameliyatta kaldı. Ameliyattan sonra veteriner yaklaşık bir hafta daha geç kalınsaymış ölürmüş dedi.

O sarımsı sıvı daha sonra kanamaya dönüşüyor. Geç kalmadan muayene ettirin ve gerekiyorsa hemen ameliyat ettirin. Süreçle veya sonrası ile ilgili bilgi almak isterseniz her zaman ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.
  • siyah noktali film  (30.01.19 10:38:47)