[]

"Abi döner alır mısın?" diyenlerde artış yok mu sizce de?

Dün Kadıköy'de 2 kişi tarafından durdurulup döner almam istendi.

Biri eşşek kadar herif cafe'nin içine girip karnım aç döner alır mısın dedi, hayır dedim, karnım aç dedi, "e bundan bana ne?" bakışı atıp yine hayır dedim, 1-2 TL de mi yok dedi, yok dedim gitti.

Diğeri de 10 yaşlarında çok.

Önceden "abi 1 lira var mı" diye sorarlardı sokak çocukları, ne ara bu "abi döner alır mısın?" a evrildi?

 
geçen sigara içmek için mekanın dışına çıkmıştık. 7-8 yaşlarında bi çocuk 5 lira istedi. 1 lira da değil direkt 5 liradan açıyor kapıyı düşün yani.

öyle döner alır mısın vs diyenlere denk gelmedim.
  • elorelia  (26.01.19 18:14:08) 
"Bir 5 liranız var mı? Yanlış anlamayın dilenci değilim"

Bunlardan da türedi.
  • malheiros  (26.01.19 18:19:58) 
Var. Anlaşmalıdırlar belki esnafla.


  • j r r tolkien hayrani  (26.01.19 18:20:13) 
giyimine göre değişiyor o.

takım elbise - abi döner alır mısın (zaten döner alan adam cebine de atar 10 lira falan)

casual smart - abi 5 liran var mı

kont pantul dandik mont - abi 1 liran var mı
  • loser blueser  (26.01.19 18:26:53 ~ 18:27:39) 
10 dakika önce yaşadım:

Eve yürüyorken bir adam arkamdan, "Beyefendi, bakabilir misiniz?" diye seslendi.

"Bir şey düşürdüm sanırım" diye döndüm. Düzgün giyimli biriydi.

"İki liranız var mı?" diye sordu. Yok, dedim. Elinde şemsiye vardı. Şemsiyesini kaldırıp, bir hamle yaparak "iki liran yok mu?!" diye bağırdı.

Aşırı cool olduğum için bir süre hiçbir şey demeden kendisiyle bakışmayı tercih ettim. Merak da ediyorum, "nabıcak acaba" diye? Şemsiyeyle mi vuracak? Zira hiç yakışmıyor azizim. Sen orada bir şekilde paramı gasp etmeye çalışıyorsan bir çakıdır, ne bileyim bir muştadır bana bunlarla gel. Komik olma.

Neyse derin bakışma sekansımızı bir daha "yok" diyerek baltaladım. Biz bakışıyorken şemsiyeyi de indirmişti. Üzerine hiçbir şey demedi.

Döndüm, yürümeye devam ettim. Arkamdan bir ses yükseldi, "Bir liranız da mı yok?"
  • yazarken ellerini birakan herif  (26.01.19 18:35:06) 
Dilenme şekli duruma göre sürekli evriliyor.
'Döner alır mısın' deyince daha çok kişi daha fazla para veriyor. 'Döner alayım' diyenlerin sayısı 'Parasını vereyim, kendin al.' diyenlerin sayısından çok çok az.

  • Mirket  (26.01.19 19:17:21) 
Döner artık bir lüks.

Eminönündeki döner ayran 2 liracılarda isteseydi alırdım ama.


zehirlensin .
  • Techsavvy  (26.01.19 19:19:33 ~ 19:19:51) 
döner değil ama para istemiyorum yemek alır mısın diyen gördüm.


  • playing star again  (26.01.19 19:25:05) 
bunların %99'unun esnafla anlaşmalı olduğuna inanıyorum. okul yolumuzun üstünde bir dönerci var. belirli günlerde eve dönerken (akşamüstü gibi) hiç sekmeden aynı çocuğu döner dilenirken görüyoruz. bu çocuk ya saat başı döner yemeye ihtiyaç duyuyor ya da mekânla bir olmuş kendini acındırabildiğini bafiliyor. bence ikincisi. her akşam aynı yerde döner istemez çünkü bir insan.


  • der meister  (26.01.19 19:41:13) 
Semt pazarı tam benim oturduğum binanın köşesinden geçiyor, orada pazarcıyla anlaşmalı yaşlı bir teyze var. Sabahtan akşama kaldırıma sinip kendini acındırır, o gün yandaş pazarcısı ne satıyorsa "torunlarım aç bana 1 kg fasulye, patlıcan vs. alır mısın" diye gözüne kestirdiğine yanaşır. Kerizimiz uzaklaştıktan sonra da pazarcıya emaneti geri bırakır :)) 1 kere dayanamadım zabıtaya şikayet ettim, pazarcı ile dilenci gelen geçeni kafa kola alıyor dedim. "Almasın kardeşim zorla mı aldırıyor" cevabını alınca daha da üstelemedim. Anadolu'daki küçük şehirlerde hadi neyse de, İstanbul'da dilenci diye bir şey yok, alayı keriz tokatlayıcısı.


  • koskoca kirpi  (26.01.19 22:57:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.