[]

bir dili öğrenmenin sonu yok, değil mi? yoksa ben mi çok yavaşım?

ingilizcem hiç fena değil ama ilerledikçe daha ne kadar çok şey öğrenmem gerektiğini fark edip kendimi yetersiz hissediyorum.

öte yandan ingilizce konusunda kendine güveni tam olan, "ben çok iyi biliyorum" diyen arkadaşımdan daha iyi durumda olduğumu fark ettim. ben onun gibi yetinemiyorum mesela, ne bileyim, "tamam, ben oldum!" diye noktalayamıyorum bir türlü.

bir makalede karşılaştığım, anlamını bilmediğim tek bir terim bile iç sesimin bana "sen ingilizce bilmiyorsun!" diye acımasızca baskı yapmasına yol açıyor. o yüzden ingilizceye dair sürekli yeni şeyler öğrenme açlığı içindeyim. çok huzursuzum.


doğru yolda mıyım? değilsem eğer, çalışmalarımı hızlandırmam mı gerekir? yoksa sadece öz güven sorunum mu var? ya da fazla mı mükemmeliyetçi yaklaşıyorum olaya?

 
hepsi beraber. Türkce'ye de muhtemelen cok hakim degilsinizdir. Mesela Türkce anadilim olmasina ragmen meslegimle alakali bir sey okusam anlamam mesela cünkü almanca ve ingilizce terminolojiye hakimim.

bence cok abartiyorsunuz. Her seyi bilmek zorunda degilsiniz.Bilemezsiniz de zaten. O yüzden bir özgüven sorunu gördüm.
yani tabi ki güzel bu arada bu kadar ögrenmeye ac olmaniz ama anlattiklarinizdan ötürü kendinize baski yapmaniz, hirpalamaniz normal degil.
  • kuehles blondes  (26.01.19 17:00:23) 
Burada aslında biraz "dil bilmek nedir, ne değildir"i sorgulamak lazım. Kapalıçarşı'da halı satan esnaf da -ona sorsan- İngilizceyi çok iyi biliyordur, kurumsal bir firmada plaza dili ve edebiyatından çok öteye geçemeyen beyaz yakalı da, en fazla orta seviyeye kadar özel ders veren dil mezunu da. Aslında bildikleri dil onların işini gördüğü için, onlara yettiği için "biliyorum" diyebiliyorlar. Bu, giriş seviyesinde dil bilip cv'sine orta; orta seviye bilip de iyi/ileri yazan insan olayından biraz daha farklı bir şey.

Zaten İngilizceyi gramer ve 4 "skill"i ile birlikte iyice hazmetmiş ve işi daha da ileriye götürmüş kişiler genellikle "ben dil biliyorum" diye dolaşmaz ortada. Nitekim, anadilimiz Türkçe olmasına rağmen hâlâ bilmediğimiz Türkçe kelimeler çıkabiliyor. Eksiklerin olduğunu kabul etmek ve yeni şeyler öğrenmeye açık olmak bir zayıflık ya da eksiklik değil, tam tersi bütüncül öğrenmeyi ve dilinizi ilerletmeyi sağlayacak şeydir. Ben çok iyi biliyorum diyen aslında az bilendir. Siz doğru yoldasınız.
  • shangrilla  (26.01.19 17:03:30) 
İç sesi benim kadar kötü olan birini daha gördüğüm için istemsizce mutlu olsam da bu kadar abartmamanı söylemek zorundayım.
İnsanlar ana dilinde bile yeni şeyler öğrenebiliyorlar, çok normal.
Sorunun sadece öz güven bence.
Umarım atlatırsın.
  • mutekebbir  (26.01.19 17:04:53) 
Öğrenmenin sonu yok. Dil biliyorsun diye her kavramı bilemezsin. Ben İngilizce biliyorum. Götür İskoçya'nın köyüne, götür New Orleans'a vs insanlarla konuşur anlaşırım. Ver ofis işini de ingilizce yaparım. Ama getir formal bir mail yaz de yazamam. Ben şimdi İngilizce mi bilmiyorum? Alakası yok.

Türkçe'ye çok hakim de olsak avukat kullanıyoruz bazen dilekçe yazmak için vs çünkü dille alakası yok bu işlerin. Veya ben sana Adana taraflarında kullanılan bir deyimi, bir kelimeyi söylesem İzmirli isen anlamazsın.

Dili genel çerçevesiyle biliyorsan biliyorsundur. Sana o kadarı yetiyorsa yetiyordur. Yetmiyorsa öğrenmek istersen öğrenirsin. 15. yüzyıla ait İngilizce kaynakları falan okusak anlamayız tabi e şimdi bilmiyor muyuz yani? Ne lazımda o aga.
  • bos gezenin bos ustasi  (26.01.19 17:41:15) 
Doktor bile her seyi kafasindan bilmiyor, acip bakmasi gerekiyor, meslektaslarina danismasi gerekiyor. Bu onun tip bilmedigi anlamina gelir? Hayir. Onun gibi dusun


  • hot potato  (26.01.19 22:33:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.