bu kedi neyi anlatmaya çalışıyor?

biraz araştırdım ama kedinin yaptıklarından çıkan anlamlar birbirleriyle çelişkili gibi geldi bana. kedi davranışlarından anlayanlar beri gelsin.

apartmanın giriş kapısını açar açmaz, apartman boşluğundaki bir sokak kedisi yüksek sesle ve sık sık miyavlamaya başladı. "acaba dışarı mı çıkmak istiyor?" diye düşündüm. çıkabileceği şekilde kapıyı aralık tutarken, henüz kapatmamışken, gelip seri olarak kısa kısa miyavlamaya devam etti ve kafasını/gövdesini/kuyruğunu (ama en çok da kafasını) ayaklarıma sürtüp durdu. mırıldıyordu. yani sürekli purr purr ses yaptığını (bkz: kedi guruldaması ) ama aynı anda yaklaşık 5 saniyede bir de miyavladığını düşünün. kuyruğu havadaydı.

ne kadar sevsem de ona yetmiyordu bir türlü. sırnaştıkça sırnaştı. sonsuza kadar orada kendini okşatacak gibiydi. kapı aralık durmaya devam ediyordu. ne içeri giriyordu ne de dışarı çıkıyordu. bana kafayı takmıştı. ama benim eve girmem lazımdı artık.

ve kafamı asıl karıştıran durumu sona sakladım. "demek ilgi istiyorsun, gel seveyim" diye düşünüp, zamanımdan fedakarlık ederek -onun isteği üzerine- dakikalarca uzun uzun sevdiğim kedi ANİDEN DİŞLERİNİ GÖSTERDİ VE ELİMİ ISIRDI! sonra da kulaklarını arkaya itip gözlerini kıstı.

madem ısıracaktı, neden yaklaşık 15 dakika boyunca böyle alıkoyma suçu işlercesine zorla okşattı ki kendini?! :P beni yerimden kıpırdatamayacak kadar aşırı sırnaştı, sonra durduk yere böyle bozuldu aramız. şimdi sinirlenme sırası bende :P dakikalarca resmen ilgiye boğup taciz etti, adeta nefes aldırmadı, bu ısırık niye?

ben çömeldiğim yerden kalkıp daireme doğru yol almaya niyetlenince o da dışarı çıktı. istese hemen de çıkabilirdi, sonuçta aralık duran kapının önünde sevdim onu.

acaba başka bir sebeple mi gergindi hayvan?

başka bir sebep olabilir.

benim de kedim çok okşandığında, önce elimi yalıyor sonra hızını alamayıp dişliyor. o da sizi sevmek istemiş olabilir.

ya da yarası falan vardır, severken birden orayı acıtmışsınızdır canı yanmıştır. ani bir hareket yapmışsınızdır korkup savunmaya geçmiştir.

kedi sonuçta, sadece canı ısırmak bile istemiş olabilir.

geçmiş olsun. eğer derinse ısırık, kediyi takip edin. çok düşük bir ihtimal de olsa kuduz olmanızı istemeyiz. gerekirse aşı olun.
  • the end of time  (24.01.19 19:53:07)
Kediler malûm cins, yani kesinlikle şundandır ben diyemem en azından ama tecrübelerime dayanarak evet sevilmek istemiş ama büyük ihtimâl karnı açtı, mama vereceksiniz sandı sonra baktı ki yok o zaman bu kadar sevmek yeter dedi=) bazen sevilmek istiyorlar ama yanlış harekette veya uzun sürünce sıkılabiliyorlar.

  • mslny  (24.01.19 19:55:26)