[]

Pitbull'un, Golden kadar melek gibi bir köpek olması doğru mu?

Arkadaşlar hiç köpeğim olmadı ve köpeklerle haşır neşir değilim. Bilgim olmadığı için soruyorum.

Bazı insanlar Golden'ın bile Pitbull kadar tehlikeli olduğunu, Pitbull'un haberlerdeki kötü ününden dolayı kötü zannedildiğini söylüyor.

Yani sokak köpeği de, Golden da çenesini kitlerse ayırması zor olurmuş. Gerçekten doğru mu?

Çünkü benim izlediğim videoda Pitbull'a biber gazı, elektroşok vs verilse bile hedefini bırakmazken sokak köpeği kuduz değilse eğer bırakıp kaçıyor.

Kim haklı kim doğru? Bilimsel açıklamalarla gelin bana ama.

Ne bileyim sokakta Golden görsem sarılasım geliyor ama Pitbull görsem yolumu değiştiriyorum. Ama Golden bile ölümcül olabiliyormuş, bak sen :(

 
Kopegin cinsinin davranislarina etkisi cok. Cinse gore karakteristik özellikleri oluyor. Fakat köpeğin çocuklupundan beri nasıl yetiştirildiği de inanılmaz önemli. Özellikle saldırgan olması konusunda.


 • bir ileti paylastim  (22.01.19 21:01:59) 
Geçen katil pitbull’umu bi’ kedinin pirelerini temizlerken yakaladım.

Aynı gün Alman Kurdu köpeğimiz(yanımıza üç yaşında geldi) birini ısırdı.

Olay yetiştirme ile alakalı bence. Tabii ki genin, karakteristik özelliklerin de etkisi var amma.
 • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (22.01.19 21:04:39) 
golden ı o kadar insancıl hale getirmek cok kolayken pitbull da bu daha zor öyle bir fark var. yoksa ölümcül hayvan gibi bir durum yok.


 • rurouni  (22.01.19 21:11:24) 
Ben biraz genetik olduğunu düşünüyorum. Pitbull besleyen iki farklı arkadaşım oldu. Iki köpekte yavruyken alındı. Birinin köpeği uysal, kedi gibiydi ve çok zekiydi. Diğeri aşırı saldırgan, hayvanlarla anlaşamayan psikopat bir şeydi. Meğer psikopat olanın anne ve babası dövüş köpekleriymiş.

Golden gibi köpeklerin böyle bir olayı yok. Belki alıştırsan, zorlasan 2-3 nesil sonra saldırgan yavrular alınabilir. Ama pitbullun sahip olduğu kötü ün ve besleyenlerin büyük bir kısmının psikopat ruhlu olması maalesef kötü sonuçlar doğuruyor.
 • iki teker asigi  (22.01.19 21:32:56) 
Saldırgan bir golden görmedim.

Pitbull dediğiniz cins ise birilerinin keyfine göre yasaklanmış değil. Bu yaratığı besleyip günün birinde bir çocuğu parçalayınca "aaa ama çok usluydu" diyenler sorunlu kimseler.
 • lisw  (22.01.19 21:33:11) 
Bu arada, türün gücüyle ilgili olduğunu da düşünmüyorum. Alaska Malamudum vardı, biraz değişik bir tür bu.. Orta boy bir ayı gibi bir şey. herhangi bir pitbullu sinek gibi ezebilir. Ama sebepsiz yere hırçınlaştığını bile görmedim.


 • lisw  (22.01.19 21:37:00) 
@cesario, Gönderdiğiniz duyurudaki videoyu ağlayarak izledim, hayvan ya! klasik çözüm olarak sıcak su ve arka ayaklarını kaldırın derler ama hiçbiri kâr etmemiş, gerçekten diğer masumun hiç suçu yok o ölecek, neyse ki kurtulmuş! öyle bir durumda ne yapılmalı bilmiyorum kesin bi çözümü olmalı=( bu arada aşağıdaki yorumda sahibi pitbull u bırakıp kaçtı deniyor, sahibi var ve orada mı ki hakikaten?


 • mslny  (22.01.19 21:57:56) 
Doğru değil.

Tavuk/horoz ırkları arasında bile saldırgan olan da var uysal olan da var. Kalkıp da pitbull golden kadar uysaldır demek cahillik ya da kötü niyettir.

"pitbullar çoğu zaman golden kadar uysal olabilir" diyebiliriz.

Ama bu cümle onların her an "neden olduğu bilinmeyen bir sebeple" saldırıya geçip ısırıp kitlediği çenesini [sopayla da vursan, tekme de atsan, biber gazı da sıksan] açmayacağını, saldırıyı hasar vermeden ya da öldürmeden sonlandırmayacağı gerçeğini değiştirmez.

Tamam sevgili pitbul besleyen arkadaşlar, sizin köpeğiniz gerçekten uysal ve sevecen bir köpektir, inanıyorum. Ama bu her an dellenip de yukarıda yazdıklarımı yapacağı gerçeğini değiştirmiyor.

Size, bebeğinize, kedinize karşı olan uysal davranışlarını her yabancı insan ve hayvana da göstereceği garantisi yok.

Neden bir çok medeni gelişmiş olarak isimlendiridiğimiz ülkeler beslenmesi yasak köpek listeleri oluşturuyorlar o zaman?

Japanese Tosa, Pitbul, Dogo, Bulldog gibi köpekler bir çok ülkede neden yasak?

Yetiştirme tarzına göre filan da değil, ırkta bir problem var. İşte sinirsel ya da psikolojik olaraktır bilmem ama var bir hasar genlerde.
 • John Bloor  (23.01.19 11:08:44) 
Pitbull ve yapay seçilim ilişkisini bir araştırın. Köpek dediğimiz şey zaten insan müdahalesiyle evrilmiş bir canlıdır. Pitbullunuzu sevgi kelebeği olarak görüyor olmanız bilimsel gerçekleri değiştirmiyor maalesef. Bekçi köpeği, çoban köpeği, dövüş köpeği... hepsi zamanında bir amaç için insan eliyle ayıklanmış türler. Kimse kusura bakmasın.


 • ruhen hastayim ben  (23.01.19 11:27:46) 
Benim bildigim pitbull dedigin dogal bir tur degil zten. Genleri ile oynanmis, ortaya bellirli amaclarla kullanilmak uzere saldirgan bir tur cikarilmis bir kopek. Saldirgan ve caydirici olmasi amaclanmis zaten.
Bir golden ile ayni demek hatta kiyaslamak bile sacma geliyor.
Yani sittirsin gitsinler diyorum onu diyenler.
Cenesini kapattiginda acmak ayni derecede zor argumani da cok sacma cunku cenesini kapattigi senaryosuna gore konusuyoruz. BIr goldenin seni isirma ihtimaliyle pitbullun isirma ihtimali ayni degil. ISirdiktna sonraki sonuc ayni olabilir, o baska bir mevzu.
Karakterleri farkli kopeklerin. Cene gucune bakarak ayni demek asiri salak bir yorum.


Biraz mantikli olmak lazim, kac tane golden vahseti duydunuz kac tane pitbull?
Edit:argo
 • stavro  (23.01.19 12:00:12) 
Sorunlu bir Golden biliyorum, barinaktan ev buldu; 12 yas alti cocugun oldugu eve sahiplendirilmesi uygun gorulmedi. Cunku ongorulemeyen agresif hareketleri vardi.

Burada kistas fiziksel ozellikler. Golden Retriverler, ozellikle sudaki avi incitmeden, desmeden avcilara geri getirsinler diye "nazik bir agiz yapisi"na sahipler. Bu nedenle yetistirilmis is kopekleri Retriverler. Hep uysal ve avciya itaatkar kopekler arasindan secilip boyle irki devam ettirdikleri icin insanlar, simdiki Golden ortaya cikmis.

Pitbullar ise dayanikli bir vucuda sahip, bu sekilde caprazlanmislar. Terrierlerin en belirgin ozelligi olan kavgadan korkmama (bunu mini terrierlerde bile gorebilirsiniz. Havlayan kopege hep karsilik verirler boy-pos ve guce bakmadan) engellenince buna, sapik insanlarin eline dusmeleri, dovusturulmeleri maalesef kolay. Bu nedenle Avrupa´da ozel bir ehliyet gerekiyor bu irktan kopek beslemek icin. "Liste kopekleri" deniyor. Bu liste icinde sadece Bulllar yok.

Bull Terrierler Bulldog´la baska bir kopek irkinin (cogu zaman irklarinin) caprazlanmasiyla ortaya cikiyor. "genetik" oynama, fare ile caprazlama, lab.da "yeni irk" ortaya cikarma, Frankensteinciliklar yok. Simdi moda kopek olan Maltipoo falan da boyle caprazlamayla cikiyor. Insan eliyle secilimin saglanmadigi cok eski irklar da var tabii. Kangal mesela.

Cene kitleme efsanesine gelince... En seker, en tatli kopek bile agzini acmak istemiyorsa acmaz. Buradaki nokta itaatkarlik. Kopek sahibini duymuyorsa, kimse ona o agzi actiramaz. Ben soyle bir tatliligin(git:www.airedale-kft.de ) agzindan olu ve kurumus serceyi alamadim mesela. Bunun irk ile alakasi yok.
 • buf-e kür  (23.01.19 12:13:35 ~ 12:23:16) 
2 sene sorunlu bir golden'a baktım. Çok fazla şiddet görmüştü ve saldırgandı. Sokağa çıktığımız zaman asla laf dinlemezdi. Diğer köpeklere saldırma eğilimine girerdi. Hiç ağızlıksız çıkmadık mesela. Yemek yerken dokundurmazdı asla. Isırmadı hiç, ama çok diş gösterdiği, tehdit ettiği oldu. Retriever ırklarında pek görülmez bu durum ama böyle bir şey yaşadım. Köpeğin de suçu yoktu belli ki.

Pitbullar genel olarak agresif bir yapıya sahipler. Agresif olmayanı yok mu? Var tabii. Ama çok daha az. Pitbulların farkı, ağızlarını açmamaları falan değil. Bir çok köpek ağzını kitlediği zaman açması çok zordur. Pitbullarda bu biraz daha zordur, bu da doğru. Ama asıl sorun, pitbull fiziksel olarak çok dayanıklı ve güçlü bir köpek. Acı eşikleri çok yüksek. Bu fiziksel gücün ve dayanıklılığın üstüne, pes etmeme, korkmama gibi karakter özellikleri binince, tehlike çok artıyor.
 • windowsguvenlikduvari  (23.01.19 13:22:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.