Android Volley Kütüphanesi Metodları

Merhaba bir süredir mobil uygulama çıkartmaya çalışıyorum ama 5 gündür ilerleyemiyorum çünkü edittext'imi php tarafına post edemiyorum ErrorListener'a düşüyor bende nerede hata yaptığımı anlayamama sebebi mi volley kütüphanesine hakim olmamamdan kaynaklandığını düşünerek şöyle bir fikir geldi aklıma volley kütüphanesi mettodlardan oluşuyor bende kullandığım ama ne işe yaradığını bilmediğimiz metodların ne işe yaradığını öğrenirsen volley kütüphanesine hakim olurum diye düşündüm sizlerden ricam öğrenmek istediğim aşağıdaki metodların amacını bana söylemeniz teşekkürler.
çalışmayan metodum burada da yer alıyor incelemek ve nerede hata yaptığımı söylemek isterseniz çok sevinirim.
stackoverflow.com

1.  public void onResponse(String response)

2.  public void onErrorResponse(VolleyError error) (hata mesajını bastırmak için diye biliyorum.)

3. protected Map<String, String>

4. getParams()

5. throws

github.com
1- onResponse : bir response döndüğünde çağrılır.
2 -public void onErrorResponse(VolleyError error) bir hata olduğunda ilgili hata kodu ile çağrılan method. (hata mesajı olmayabilir!)
3- gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr
4- POST ya da PUT requestte kullanılacak parametre listesini döndüren method
5- okanuzun.com
  • oz suser  (22.01.19 16:22:14)
hata olarak ne yazıyor?

  • contavolta  (22.01.19 16:28:13)
@oz suser efendim cevaplarınızı inceliyorum teşekkürler. fakat onResponse response döndüğünde çağırılıyor demişsiniz çağırılıyor da ne yapıyor yapacağı şeyi içine mi yazmamız lazım ve response dönmek ne demek söylermisin. teşekkür ediyorum.

  • aristotelesin berberi  (22.01.19 17:05:49)
simdi http uzerinden bir adress(url) cagiriyorsun bu ornekte. yani bir internet adresine bir bilgiyi "http post" yapiyorsun. volley kutuphanesi de bu "http" islemlerini kolaylastirmak icin kullanilan bir kutuphane. bu http islemlerine "request" denir. bir adrese post veya get protokolunu kullanrak http request yarparsin o adress de sana cevap verir yani "response" yapar.

senin ornek kodunda da POST yontemi ile verdigin url ye bir http request yapiyorsun, peki bunu yaptiginda ne oluyor karsi taraftan yani senin php server dan bir response donuyor. eger donen response basarili olsaydi onResponse methodu cagirilirdi ve bu methods bir string bilgisi gonderilirdi. Artik on responsda yapmak istedigin isleri yapardin. On response icinde eger http request basarili olursa ne yapacaksin o islemleri yazarsin. ama bu durumda bir hata olutor ve onErrorResponse methodu cagriliyor ve "error" bilgisi donuyor, yani burada artik bir hata aldin hata durumunda ne yapacak o kodu yazacaksin. Yani VolleyError objesi senin aldigin hata ile ilgili bilgiyi tutuyor. bu bilgi bir hata kodu olablir, ve hata ile ilgili aciklama olabilir. Yani senin incelemen gereken sey "VolleyError error" objesi, bak bakalim icinde ne var, niye hata vermis.

Olasi problemler, POST request yaptigin adress (URL) yanlis olabilir, bu post bilgisi icindeki "Body" yani gonderdigin bilgi duzgun formatta olmayabilir, firewall bloklayabilir, CORS problemi olabilir yani olasi problemler o kadar cok ki koda bakarak bunu anlamak guc. Ama bu hatanin nedeni senin log dosyanda, VolleyError objende, ya da kullandigin IDE nin terminal loglarinda mevcuttur kesinlikle, onlari incelemen gerekir.

Sordugun soruda 3, 5 ise tamamen java programlama dili ile ilgili konular, android veya Volley kutuphanesi ile ilgili degil. Ayrica bunlar cok genis konular. kisaca 3. sorudaki Map javada kullanilan bir data yapisi, icinde iki tane string key value barindiriyor. 5. sorudaki throws ise javada bir hata firlatma yontemi.

Volley kutuphanesini ogrenmeden once, sana onerecegin ogrenme yontemi sunlardir
1. Http temelleri
2. Java programlama dili temelleri
3. Android API temelleri
4. Volley kutuphanesi

bu adimlari gitmezsen volley kutuphanesini anlaman guc olabilir.
  • emrahday  (22.01.19 17:19:53 ~ 17:24:28)
@emrahday hocam size geri dönüş yapacağım şimdi anlamaya çalışıyorum söylediklerinizi teşekkürler.

  • aristotelesin berberi  (22.01.19 21:17:54)
-oncelikle paylastigin kod kismindan sorunu anlamak mumkun degil. soylendigi gibi request'in fail ediyor. bunun bir suru sebebi olabilir. request yaptigin url post metodunu kabul etmiyor olabilir, parametrelerin eksik/hatali olabilir. sunucu tarafinda hata olabilir.
-ikincisi volley kutuphanesi deprecate oldu. volley ile ugrasma, OkHttp ve retrofit kutuphanelerini kullan. hem dokumantasyonlari daha iyi hem daha populer olduklari icin daha fazla kaynak bulabilirsin hem de daha iyi ve daha esnek kutuphaneler.
-son olarak da postman uygulamasina bak, postman yaptigin requestleri replicate edip donen hata mesajlarini guzelce gorebilirsin.
  • crucio  (23.01.19 01:55:55)
@crucio
Hocam merhaba geç cevap vermemin sebebi bir süredir yazdıklarınız ile alakadar olmamdır.

Öncelikle teşekkür ediyorum volley kütüphanesini bıraktım ama neden volley kullanım dışı oldu onu da merek ediyorum
ve söylediğiniz kütüphaneleri anlamaya çalışırken sadi eren şekerin şu videosuna

https*

rastladım videoda bir json dosyasını android'in içinden çağırıyor bende denedim ve çalıştı kodlarım burada

codeshare.io

fakat ben json dosyamı githup urlsi ile çağırdım bunun yerine xampp ile local hostdaki json dosyamı url şeklinde yazdığımda hata alıyorum

urlyi yazarken ip adresimi ve / dosya uzantımı yazıyorum ama olmuyor

ne yapmam gerekiyor

benim localdaki json dosyamı çağırmam için farklı bir android izni gerekiyor olabilir mi
internet iznim var url de de yanlışlık yok aynı urlyi tarayıcıda açabiliyorum teşekkürler.
  • aristotelesin berberi  (24.01.19 18:08:22)