[]

evde bira yapımı ile ilgili bir detay soru(malt özü kullanımı)

pilsner kiti ile bira yapacağım da, şerbetçiotlu kuru malt özü kullanıp kullanmama arasında kaldım. 500 gram şeker yerine 500 gram malt özü + 500 gram şeker kullanmayı düşünüyorum ama tat olarak ne olacak bilmiyorum. ilk denemem olacağı için de mümkün olduğunca heyecan aramak istemiyorum. belirli bira tipleri için pek tavsiye edilmiyormuş mesela bu şerbetçiotlu malt özleri, biranın doğası gereği daha hafif olması gerektiği için falan filan. siz ne diyorsunuz?

kullanacağım kit: www.butikbira.com

malt özü: www.butikbira.com

ekstra: "o kit çok kötü, sırf başlangıç setinde veriyorlar ucuz oluyor diye alıyorsan alma şunu al çok daha iyi" gibi bir öneriniz varsa ona da açığım.

 
bak daha az önce aynı kitten yaptığım biramı içtim.

öncelikle 500 gram değil 1kg şekerle kuruluyor kit.

bence önce 1 kg şeker ile normal haliyle kur. dme lme işlerine sonra gir. aradaki tat,yoğunluk, gövde farkını anlamak için sana referans olur.

haydi daha ne duruyorsun siparişini ver.
 • gliderpilot  (16.01.19 00:17:22) 
1 kg şekerle kurulduğunu biliyorum işte o yüzden o 1000 gramın 500'ünü kuru malt özüyle yapsam diye mi düşündüm. referans olması açısından sormak istiyorum mesela kiti tamamen normal pancar şekeri ile mi kurdun? ve tat olarak piyasadaki hangi biraya en yakın diyebiliriz?


 • proletarier aller lander vereinigt euch  (16.01.19 00:19:16) 
benim o kitteki biranın tadı daha tam oturmadı. 10 gündür şişede. evde yapılan biranın tadıda bekledikçe oturuyor güzelleşiyor. 10 gün bekleyen bira ile 2 ay bekleyen bira arasında çok fazla fark oluyor. iyi yönde tabii ki. optimum şartlarda piyasdaki biralardan daha güzelini daha çeşitlisini yapıyorsun genelde. damak tadına uymayabilecek kit sayısı(senin bir hatan yoksa) çok çok azdır.

ama tat olarak piyasadaki biralarla karşılaştırmak istemem. bunun aroması, yoğunluğu farklı. bitireli 1 saate yakın oldu hala tadı damağımda.

normal bildiğin migros toz şekerle kurdum.
 • gliderpilot  (16.01.19 00:23:47 ~ 00:25:12) 
şerbetçi otlu kuru malt özü biraz acılık katabilir, tabii o acılığı severseniz kullanın. ama ilk kiti şekerle yapın, sonraki kitlerde kuru malt özü kullanırsınız,farkı görürsünüz. kuru malt özü biraya dolgunluk katıyor.

ben ilk kitimi -pilsner- 1kg şekerle kurdum. 24 gün kovada beklettim ve 17 kasımda şişeledim. her geçen hafta tadı daha da güzelleşiyor. özellikle bardaktaki kokusunu çok seviyorum.
 • MtKrt  (16.01.19 01:53:56) 
Pilsner değil lager öneririm ve 500 malt + 500 gram ile daha güzel bir tada sahip oluyor


 • kablelvuku  (16.01.19 09:15:37) 
yazmışlar ama ben de yazayım. şerbetçiotu biraya o acı tadı veren şey. daha yoğun ve acımtrak tat istiyorsanız olur da daha yumuşak içim istiyorsanız şeker iyidir. mexican cerveza mesela sadece şekerle aşırı hafif oluyor, bira gibi bira değil de çocuk için sulandırılmış gibi. ama şerbetçiotu maltıyla daha bi güzel, lezzetli oluyor.

bence ilk kiti normal şekilde kurun (1 kg şeker ile) bir deneyin. ev birası herkese göre değil. severseniz o zaman yenilikler yapın.

pilsner kötü bir kit değil. biz her sene bir lager bir pilsner standart olarak kuruyoruz. yanına 1-2 farklı kit daha ilave ediyoruz. ama açık ara favorimiz bock.
 • halanne  (16.01.19 10:09:25) 
aynı kiti ilk deneme olarak 1 kg şeker ile yaptım. bi hafta oldu şişeleyeli dün denemek için açtım bi şişe. tadı gayet yerinde. bir dahaki kitte kuru malt ile deneme yapıcam. ayrıca @halanne dediği gibi bock en merak ettiklerimden belki ikinci sıraya onu eklerim.

Yalnız şişe temizlemekten anam ağladı. Evde bira işinin tek zor yanı bana göre.
 • bodur zurafa  (16.01.19 17:57:31) 
az önce ilk biramı kurdum. ciddi zahmetliymiş yalnız. bir dahaki sefere 2. bi el olmadan girişmem gibi geliyor. bi de kışın bira kurmak da zormuş, 20 derece sıcaklığı bulacağım diye alnımın derisi çatladı.


 • proletarier aller lander vereinigt euch  (18.01.19 23:41:52) 
madem sırası geldi ben de bir soru sorayım. bu işe girişmeyi düşünüyorum da ekstradan şişe toplamaya gerek var mı yoksa efes pastörsüz ve efes malt şişeleri kapaklamaya uygun mu? çünkü normalde kapaksız alüminyumla açılıyor bunlar, belki kapağa uymaz diye sormak istedim.


 • Tears of Devil  (19.01.19 00:05:55) 
pastörsüzü bilmiyorum ama malt uygun. çevir aç olmadıgı sürece uygun diyorlar. çek açların hepsi uygun yani.


 • proletarier aller lander vereinigt euch  (19.01.19 00:44:09) 
ben tarifteki gibi 1 kg şeker ile yaptım. 2 hafta kova iki hafta şişede bekledikten sonra gazlı ve köpüklü biralar içtik hatta bitirdik. ikinci kiti kurarken kuru malt ve şekeri yarı yarıya kullandım. Efes malt şişeleri gayet uygun, pastörsüzü bende denemedim. Bu işin en zahmetli kısmı zaten şişe temizliği maalesef.


 • bodur zurafa  (21.02.19 16:32:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.