100mbit interneti destekleyen wifi adaptör

selamlar,

şimdi interneti 100mbit yaptım geçenlerde. ancak tl-wn722n wifi adaptörüm sanırım desteklemiyormuş bu hızı. onunla anca 47-48mbit civarlarında hız alabiliyorum. aradım dediler ki 5ghz'lik wifi adaptör alman lazım. onlara da bakıyorum şimdi bir sürü harf oyunlu cin entry'ler falan gibi bi ortam. 5ghz yazan herhangi bir wifi adaptör alsak yetiyor mu ? bi de bu adaptörlerin üzerinde 300-600-1200mbit gibi ibareler var. bunlar benim dikkat etmem gereken şeyler değil di mi ?

Modem veya access pointinin 5ghz olması gerekli.

  • malheiros  (14.01.19 19:55:30)
modemde sorun yok hocam. "Netmaster CBW-383ZN" aradığımda 100mbps'yi desteklediğini söylediler. ki zaten ethernet kablosu bağladığımda 98mbps'leri gördü. sorun masaüstü bilgisayarıma taktığım wifi adaptör. şartlar müsait değil o yüzden modemi direk kasaya bağlayamıyorum. onun için bahsettiğim tip bir adaptör lazım.

  • kuul  (14.01.19 20:00:35)
urun.n11.com
şunu al arkana bakma.

  • Techsavvy  (14.01.19 20:05:16)
kablonet'in modemleri dandik, zor onunla 100mbit'i alman. sağlam router lazım.

  • passion rules the game  (14.01.19 20:11:07)
@passion,

peki kabloyla 98mbit görmesi bizim için bir şey ifade etmez mi ?
  • kuul  (14.01.19 20:16:59)
olayı pek doğru anlamamışsın gördüğüm kadarıyla. netmaster modeme kabloyu takınca 98 mbit'i görüyor olman onun onun kablosuz olarak 100 mbit hızı verebileceği anlamına gelmiyor amma velakin o modem 802.11n'i (teoride) 300 mbit/s ile verebiliyor. pratikte taş çatlasa 150 mbit/s olur ki o da modemin dibindeysen. o modemin wi-fi sinyali pek stabil değil. yan odaya geçince 30 mbit'i zor almaya başlarsın.

öte yandan modem 802.11ac desteklemediği için, yani mahalle dilinde 5ghz yayın yapmadığı için sen 5ghz destekli bir wifi adaptör alsan da o adaptor modeme yine 2.4 ghz yayınından bağlanacak. sen ortamlarda 5 ghz'le bağlanıyorum demek istiyorsan o başka tabii.

techsavvy'nin dediği ürün işini görür ama fazla bile. 300 mbit ve 802.11n desteği olan bir wifi adaptör işini görür ama dediğim gibi, modemden uzaklaşınca hızın dramatik şekilde düşecek.

5 ghz yayın yapan router'ım;

www.asus.com

pc'deki wifi adaptörüm 866 mbit ile bağlanıyor ve pratikte aldığım hız taş çatlasa 480 mbit/s hadi bilemedin 500 olsun. yan odadan ya da arada duvar vs olsa bile 802.11 ac için 100 mbit düşük bir değer, tek diş çekse bile 100 mbit'i alabiliyorum.

evde bu canavarın çekmediği noktalar için de kullandığım access point;

www.asus.com

rp-n14'ün 5 ghz desteği yok, 2.4 sadece, 300 mbit/s destekliyor ve buna bağlıyken de 100 mbiti çatır çatır alabiliyorum. araya duvar vs girerse düşüşler olabiliyor.

ek olarak; (bkz: 802.11ax)
  • washe  (14.01.19 20:19:11)
@washe,

hocam tam anlamadığım kesin :) hatta okudukça kendimi daha bi mal gibi hissediyorum.

şimdi modem masaüstü bilgisayara direk bağlı değil, mamafih odamın kapısını hemen açtığımda dışarıda duran dolabı üzerinde. bahsettiğim dolap da evin orta yerinde sayılır. neyse yani mesafe oldukça yakın. modemin kılavuzunda 802.11n yazıyor. bu arada az önce telefonla aradım modem arayüzünde 6 olan kanal sayısını 8'e mi ne çıkardık bu ne anlama geliyor onu da bilmiyorum. tam bir kör ebe olarak hayatıma devam ediyorum şu an çogeyecanlı :D
  • kuul  (14.01.19 20:29:47)
kanal numarasıdır o. 6'dan 8'e çıkarmak değil de değiştirmek aslında o. bi bok değiştirmez o :)

madem modem yakın dediğim gibi 300 mbit destekli bi wifi adaptör alsan yeterli olur
  • washe  (14.01.19 20:33:09)
öncelikle tembelliğim üzerinde verilen cevapları derinlemesine okumadım. @washe üstat belki yazmıştır yazacaklarımı.
5ghzlik adaptör alırsan modemin desteklemesi lazım. ikinci olarak kablonetin modemi dandik ama kablosuz olarak 100mbite yakın bir hızı verebiliyor. uzaklaşınca hız düşmesine birşey diyemiyorum.
sendeki 150mbpslik adaptör ise 300mbpslik adaptör alırsan sorun çözülür bence.
  • sutlu nescafe  (14.01.19 20:49:03)
bakman gereken ozellik 802.11ac olması.

evet 600-900-1200 gibi degerlere dikkat etmen gerekiyor. yuksek olan ıyıdır.
  • bryan fury  (14.01.19 22:41:55 ~ 22:42:34)