[]

şu testteki kar marjı sorusu

www.wannart.com

ilk soruda bir kar marjı sorusu var. bütün soruları yanıtlayınca doğru cevapları gösteriyor ama anlamadım yani bi türlü. yani benim bulduğum yüzde 58. niye 58 değil peki anlamadım.


 
Cevaplar hatalı olmalı.

Satış üzerinden %58
Alış üzerinden %138..

Formül falan bilmem, bakkal hesabı.
  • lemon cake  (13.01.19 06:39:02) 
%138 küsür +1

Bence sorunun çevirisinde hata var, kar marjını değil de başka birşeyi mi soruyor? Yoksa soru baya basit, farklı bir yönden bakmamızı istiyor desek baya matematik sorusu işte.
  • John Bloor  (14.01.19 11:02:09) 
%58 nasil olsun, adam 2 katindan daha fazlaya satiyor zaten naptin:)

1600+500 = 2100 yani 4200 dolara satsa %100 karla satmis olur zaten oyle dusun:D
  • stavro  (14.01.19 11:07:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.