istenmeyen hamilelik

bi kızarkadaşım ayrıldığı erkek arkadaşından hamile kalmış olabilir. test yapmış 2 çizgi çıkmış. bu akşam da gebelik testi için hastaneye gidecek.

arkadaşa nasıl destek olabiliriz ?

bir de kötü haber çıkmasını beklyiiruz. bu haber sonrası eldeki seçenekler nedir ? kürtaj yapabiliyor mu yoksa doğurup evlatlık mı vermek zorunda ?

istanbul türkiye.

belli bir aydan sonra kürtaj yapamıyor yanlış hatırlamıyosam 10 hafta(2,5 ay), henüz yeniyse aldırabilir bence.

  • nahtoderfahrung  (11.01.19 15:45:54 ~ 15:46:37)
kürtaj tamamiyle yasaklandı diye hatırlıyorum.

  • charlotte blanc  (11.01.19 15:48:24)
Doğurup evlatlık vermek zorunda falan değil. Yasal süre içerisinde (10 hafta) aldırabilir.

  • cevahir  (11.01.19 15:48:29)
kürtaj meselesine verdiğiniz cevaplar için sağolun. bu yasal süre içindeki kürtajı devlet hastanelerinde olabilir mi ssklı ise ? veya özel hastanede ne kadar bir masraf ile karşılarşır ? duygusal destek açısından önerebileğceğiniz şeyler var mı ?

  • charlotte blanc  (11.01.19 15:50:50 ~ 15:53:22)
Kürtajı devlet hastaneleri yapmıyor, özel hastaneler bile yanaşmıyor parasıyla. Ancak yaparım diyen ve özel muayenehanesi olan jinekologlar yapar.

Bebeğin hayatına son verme kararı çok zor olsa da bu şekilde dünyaya getirmek de büyük haksızlık olur.

Çok geçmeden davranın.
  • John Bloor  (11.01.19 15:57:38)
Bu çok garip bir mevzu. Kanunen 10 haftaya kadar kürtaj serbest. Fakat devlet hastaneleri ve bazı özel hastaneler, kanunen böyle bir hakları olmamasına rağmen, kürtaj yapmayı reddediyorlar. Ya da bilerek yasal süreyi geciktirmek için uğraşıyorlar. Böyle birkaç olaya şahit oldum. Bazıları evli olup, baba adayının da izin şartını arıyor. Bazısı yine de yapmıyor.

Testlerin yanılma ihtimali var. Ama genelde bu yanılma tersi yönde oluyor. Yani hamileyken hamile değil gösterdiği oluyor genelde. Diğeri de olabiliyor ama daha düşük ihtimal.

İstemiyorsa eğer, doğurup evlat edinmeye gelmemeli iş.

Ekleme: Hamilelik sürecinin bir kısmında, oluşan canlı için bebek demek mümkün değil. Ortadaki şey ilk başlarda bir hücre sadece. Canlı mı? Evet canlı. Ama kişiden bağımsız bir canlı değil. Saç gibi bir şey. Yani bu aşamadayken yapılan kürtajda, birini öldürmek yok ortada. Saçı kesince saçımızı öldürmüş olmuyoruz.
  • windowsguvenlikduvari  (11.01.19 16:05:07 ~ 16:10:57)
Çok can sıkıcı bulduğum bir şey var ama internette devlet hastanesinde yapılan gebelik testi sonucunun e-nabıza yansıtıldığını ve ebeveynlerin öğrenebileceğini (belki dolaylı yoldan aile hekimi ile) okumuştum. Aile durumuna bağlı olarak testi özel hastanede yaptırmak isteyebilir. Sanırım özelde doktorlara durumu açıklayınca gizli tutma şansı olabiliyormuş. Doğruluğunu bilemiyorum, deneyimlemedim. Gerekli olduğunu düşünüyorsanız araştırmanızı tavsiye ederim.

  • kozmosta bir nokta  (11.01.19 16:06:25)
""Bu çok garip bir mevzu. Kanunen 10 haftaya kadar kürtaj serbest. Fakat devlet hastaneleri ve bazı özel hastaneler, kanunen böyle bir hakları olmamasına rağmen, kürtaj yapmayı reddediyorlar. ""

doktorların bazıları küreteajı birisini öldürmekle eş görüyor v eyapmak istemiyor. hiç kimse ya da kurum bunu yapacaksın diye zorlayamaz.
  • alicandan  (11.01.19 17:02:23)
Var öyle doktorlar doğru. Garip olan da bu zaten. Kişinin kanunen var olan hakkı için doktorun dini veya toplumsal algılayışlara göre, yapmıyorum demek zaten garip olan. Çünkü bir gün bir başkası çıkıp, pankreası almayı, yaratılan bedene zarar görme olarak görüyorum diyebilir. Bu yüzden doktorun bunu deme hakkı olmamalı. Yeri geliyor riskli gebelik için bile kürtajı reddediyor doktor. Halbuki tüzüğe göre bunu yapamaması lazım. Ama yapıyor.

  • windowsguvenlikduvari  (11.01.19 17:22:42)
eğer bir kürtaj yapılma durumu olursa lütfen ama lütfen eli yüzü düzgün bir yerde yaptırın.

gerekirse aranızda para toplayın. hatta gerekirse biz aramızda para toplayalım.

şu an onun fındık fıstık boyutundaki bir cenin olduğunu da hatırlatmakta yarar var. o bir canlı değil o bir insan değil. duygusal yaklaşmasın duruma. elbet kendi karar verecektir buna ama sadece kendi hayatı değil mesele erkek arkadaşının hayatı da değil. eğer o cenin büyür ve bir insan olarak doğarsa ona da yazık değil mi?
  • kljgslsdkjsd  (11.01.19 17:30:15)
2.5 aya kadar kadın reşit ise, kadının rızasıyla sonlandırılabilir.

2.5 aydan sonra kurul kararı gerektirir

sgk kapsamında yapılır, ama yapmıyorlar. binbir türlü nedeni var. ayrıca sgk kapsamında yapılanlar veritabanına işleniyor ve her yerde karşınıza çıkabiliyor.

sgk kapsamı dışında özel hastanelerde yapılabiliyor. onda da giriş kaydı sgk kapsamı dışına alınarak gerçekleştiriliyor ki devletin kayıtlarına geçip de hem hastaya hem hasteneye hem de hekime sıkıntı olmasın.

özel hastanelerde normal şartlarda 3.000 tl civarında bir masrafı var.

her koşulda birçok formun rıza verildiğine dair imzalanması gerekiyor.
  • elestirman  (11.01.19 17:43:41)
yargılamak istemiyorum ama korunmamışlar mı? Geri çekilme yöntemini uygulayıp bu başına gelmemiştir umarım. Ayrıca adetinde hiç düzensizlik yaşamamış mı? Geçmiş olsun. İnşallah kendine zarar gelmeden kurtulur.

  • erkeğim  (11.01.19 17:59:21)
Kürtaj yaptırabilirse prezervatif, yaptıramazsa bebek bezi sponsoru olarak destekleyebilirim arkadaşı.

Evlatlık mevlatlık ne biçim bi laf, şakadır umarım.

Hiç üzülmedim, umarım kürtaj olur. Böyle bi anneye sahip olmamalı bi insan.
  • Delay Fuze  (11.01.19 18:32:47)