[]

Yurtdışına yapılan işin gelir beyanı hakkında

Merhaba,

Yurtdışında bir şirkete bir grafik çalışması yapıldı diyelim. Bu durumda gelir nasıl beyan edilir? Diyelim ödemeyi de döviz hesabına alıyoruz. Normalde olduğu gibi aynı şekilde %15 (şahıs şirketi varsayalım) döviz cinsinden mi tahakkuk ediyor?? Sonra vergi ödemesi çıktığında güncel kurdan mı ödeniyor gibi aklımda deli sorular. Bilen var mıdır acep?


 
çok çetrefilli bir konu bir mali müşavir bulun konuşun, pek azı konuya hakim, mümkünse kendi branşınızda olan birinden tavsiye alarak gidin.

yaptığınız iş hizmet ihracı, yazılım alanında yapılan işlerde gelirin %50'si istisna tutulur. ödemenin yapıldığı kurdan gelir kaydı yapılır. merkez bankası alış kurundan. şahıs şirketi kurmalısınız.
  • duruoz  (10.01.19 23:28:36) 
hmm aslında merak ettiğime cevap aldım sanırım. yani illa ki TL üzerinde yürüyor öyle değil mi? sadece ödemenin alındığı/ya da faturanın kesildiği tarih önemli anladığım kadarıyla. muhabese kaydına o tarihteki kurdan geçiyor ne olursa olsun sanırım.


  • belirsizlik  (11.01.19 04:44:53) 
1- Vergi mükellefi iseniz fatura keseceksiniz.
2- Vergi mükellefi değilseniz tutar sizin hesabınıza Döviz olarak geliyorsa ve yaptıgınız grafik çalışması şirketi bu hizmeti alıp türkiye'de kullanmıyorsa izleyen yılın mart ayında beyan edip hiç vergi ödemezsiniz.

2-3 sene önce araştırmıştım sonrasında değiştiyse bilemem.
  • liberal  (11.01.19 10:29:14) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.