[]

kedi idrar yolu tıkanıklığı

3 yaşında erkek kısır kedimizde bu rahatsızlık var. 2 aydır vete götürüp sonda antibiyotik yaptırıp geitiriyoruz. ancak tuvalaetine gidip ıkınarak ve çiş yapamayarak(ya da bir iki damla) şeklinde yeniden tekrarlamaya başladı.

nasıl çözeceğiz bunu? mamadan kaynaklanıyormuş daha çok ancak önceki yediği mama da kısır kedi mamasıydı. biraz değişiklik için şimdi şu mamadan sipariş ettim. iyi midir bu marka ve içerik? www.kolaymama.com

bir de kristalleşme için kedi macunu varmış ondan da söyledim bir tane. umarım işe yarar.

 
ben bu markayı ilk defa gördüm. kendi kedilerimde bu mamayı kullanıyorum ve bir sorun görmedim çok şükür: www.farmina.com

o aldığınız macunu merak ettim. malt macunu mu?
  • false pretension  (10.01.19 17:51:04) 
macun şu

GimCat Expert Line

urun.n11.com
  • deranzo1  (10.01.19 18:13:45) 
taşın cinsi ne? onu tespit ettirin öncelikle. Eğer stürvit kristali ise mama ile çözülür başka türlü ise idrar yapısını uygun şekilde değiştirecek yönde mama değişimine gitmelisiniz.örneğin taş oksalat taşıysa sebzeyi diyetten çıkarmayı ya da fosfat taşıysa kalsiyum desteği verilmeli... kafanıza göre mama ya da suplament kullanımı durumu daha da kötüye götürebilir.

ben negatif ya da kontrast radyografi ile kese durumunun da belirlenmesini ve gerekirse ürethomi operasyonu öneririm. tabi ki böbreklerin durumunu da bilmek gerekir. böbrek hasarı önden kontrol edilmeli. hatta sistit olasılığı için idrardan bakteriyolojik kültür de istenmesi gerektiğini düşünüyorum.

geçmiş olsun.
  • unique hint kumasi  (10.01.19 18:33:52) 
Brit premium kötü, brit care olan iyi. Golosi ya da felicia deneyebilirsiniz, özellikle golosi çok iyi.


  • hipopotamus  (10.01.19 21:47:59) 
Öncelikle geçmiş olsun erkek kedilerde sıklıkça karşılaşılan, sinir bozucu bir durum. Mamadan deniyor ama burada hayvanın yatkınlığı da çok önemli bence. Zira evde aynı N&D kısırlaştırılmış tahılsız mama ile beslenen iki kedimizden büyük olanı geçmişte 2 yıl boyunca ACANA ile beslenmesine rağmen maşallah hiç bu sorunla karşılaşmadı. Ama küçük olanı çok su içmesine, hep N&D yemesine rağmen bu sorunla karşılaştı. Üst üste 3-4 ay boyunca 2 defa sonda antibiyotik tedavisi süreçleri atlattık. Akabinde farmina'nın struvit mamasını kullandık ama faydasını ne yazık ki göremedik. Veterinerler bu konularda gerçekten çok yetersiz işin kolayına kaçıyorlar hemen sonda takalım olmadı ameliyat edelim diyorlar. Gerçekten anlamıyorum, ultrason, kültür bakıyorlar 1 ay sonra kristaller azalmış diyorlar 2 hafta sonra hayvanda aynı problem.

Biz son olarak Ankara'da başka bir veterinere gittiğimizde de artık üretrostomi operasyonu önerildi biz önceki tedavilerde çok da bilinçli yaklaşılmadığı için son bir kez tedavi sürecini denemek istedik.

Bir arkadaşında bahsettiği gibi taşın cinsi önemli, struvit değilse mama ile erimiyor mesela. Fazla C vitamini yada struvit için kullanılmamanın uzun süre devam etmesi mesanein baz dengesini o yönde etkilediği için kalsyium oxalat taşına neden oluyor bu taşı da ancak ameliyatla temizleyebiliyorlar. O nedenle sebep tespit edilip tedavi yapılmalı.

Mesela bizde az miktarda struvit olmakla beraber meğer sorunumuz esasen pıhtı türevi şeylerin oluşmasıymış. 1 hafta yoğun serum, 2-3 günlük sonda sürecinden bu yana son 3 aydır proplan'ın S/O urinary mamasını (proplandan nefret ederim ama işe yarıyor görünüyor) kullanıyoruz ufaklığın durumu stabil.

Tavsiyem dediğim gibi net olarak durum tespit edilsin, sonda taktık diye antibiyotiği dayıyorlar enfeksiyon varmış gibi, yok neymiş sonda takıyoruz koruyucu olsun diye veriyoruz. Bir kültür yap, her antibiyotik her şeye çözüm olmayabiliyor. Taşı analiz et, ultrasonla bak, hayvanın sıvı alımını artırmak için serum ver sonda takılı iken, yok çok ezber gidiyor bizde tecrübe ile öğreniyoruz.

Bol sıvı tükettirmeye su içirmeye çalışın. Biz bir süre şırınga ile su desteği vermiştik. Çok geçmiş olsun
  • FAtE  (11.01.19 10:05:34) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.