[]

Excel formül

Örnek olarak şöyle bir tablo hazırladım. Aslında bu bir ürün hazırlama reçetesi tablosu.

eksiup.com


Şimdi bu tabloda yazan sayılar miktar sayıları. Yani A ürününü hazırlamak için o satırdaki sayılar kadar malzeme kullanıyorum.
Mesela A ürünü için 10 tane X MALZEMESİ, 5 tane de Y MALZEMESİ kullanıyorum.
Ve altta da yazdığım gibi X ve Y malzemelerinin maliyetleri farklı.

Şimdi ben bu tabloda bu halde sadece kullandığım malzemelerin miktarlarını görüyorum. Ancak aynı tabloda, MALİYET kısmında, A ürününün bana maliyetini de görmek istiyorum.
Yani öyle bir formül olmalı ki, tablo bu halde görünürken, A ürününü hazırlamanın maliyetinin 45TL olduğunu göstermeli bana.

Bunun için X MALZEMESİ sütununa bi formül, maliyet miktarını girmem gerekiyor sanırım. Ya da miktarı gösteren her kutucuğa tek tek o malzemenin maliyetini girmem gerekiyor.

Ama nasıl?

 
D2 sutununa şunu yazın;
=(2*B2)+(5*C2)

Enter dedikten sonra D2 sutunena gelip formülü asagi kadar cekin
  • veritaslibertas  (08.01.19 19:52:31) 
Yok tam olarak anlatamamışım sanırım.
Ben orda yazan sayıların toplamını istemiyorum.
Orda yazan sayılar kadar ürün kullanmışım ve o ürünlerin birim fiyatı farklı. Ben A ürünün hazırlarken kulandığım X ve Y malzemelerinin bana maliyetini görmek istiyorum.
Zaten bunun için öncelikle o sütunlara ya da kutucuklara maliyet bilgilerini girmem gerekiyor, ki sorduğum soru da tam olarak bu aslında.
  • esse classic  (08.01.19 19:58:24) 
Tam istediginizi seyi ornek uzerinden gosterirseniz daha net anlasilir.
Yine ayni seyi anlıyorum böyle. Xin adedi 10, fiyati 2, maliyeti 20; y nin fiyati 5 adedi 5 maliyeti 25 degil mi A urunu icin? Ben buradan 45 bulmak istediğinizi anlıyorum söylediğiniz haliyle

  • veritaslibertas  (08.01.19 20:06:51) 
dosya.co

sanırım bu istediğiniz
  • kaiserr76  (08.01.19 20:21:37) 
Evet çok teşekkür ederim.
Peki bunun formülü nedir. Mesela gönderdiğiniz tabloda maliyet fiyatını değiştirince tabloda da değişiyor. Bunu ufak bi anlatma şansınız var mı?

  • esse classic  (08.01.19 20:37:26) 
excel'de hücre içinde = ile başlarsanız formül yazarsınız. sonra hücrelere tıklar hangi hücreleri kullanacağınızı seçersiniz sonra işlemi yazarsınız sonra diğer hücreyi seçersiniz =(A1+B1*2)/C1 gibi. onlarca dahili formül var sayıları toplamak, saymak gibi.


  • argent dawn  (08.01.19 21:32:19) 
@argent dawn

Dediğiniz gibi = koyup istediğim formülü yazabiliyorum. Ama tutup aşağı çektiğimde formül olmuyor, sıfır oluyor.
Ama @kaiserr76'nın gönderdiği dosyada tutup aşağı çektiğimde formül tüm satırlara uyarlıyor kendini. Bunu nasıl yapacağım?
Yani tek satır/kutu için nasıl yapacağımı çözdüm şuan, ama tek tek uğraşmadan tutup aşağı çekince olması için ne yapmam gerek?
  • esse classic  (08.01.19 21:55:46) 
Siz burada 2 tane fiyat değişkeni vermişsiniz. bunları excel sekmesinde herhangi bir hücreye yazabilirsiniz. biz genelde alakasız görünmeyen bir yere yazarız böyle seyleri. daha sonra formüle geldiğimizde

1. sıra için formülde : =($G$3*$C3)+($H$3*$D3) şu neyi ifade eder? g3 hücresini c3 ile çarp diyorsun * işareti ile ama g3 hücresi formül aşağı çekilse bile sabit olsun istiyorum diyorsunuz. bunu da $G$3 dolar işareti ile yapıyorsunuz. aynı mantıkla diğer hücre için de aynı mantığı yürütüyorsunuz.
  • mavimor  (08.01.19 23:41:13) 
Çok teşekkür ederim herkese...


  • esse classic  (09.01.19 11:37:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.