[]

Neden sevdiğimiz insanın dinini değiştirmeye çalışıyoruz?

Yabancılarla evli arkadaşlarım var, evlenmeden önce tek şartları dinlerini değiştirmeleriydi. Müslümanlaştırdılar ama çok mutsuzlar. Bir kısmı ayrıldı. İnsanın içinden gelmiyorsa neden böyle bir şey istenir ki? Madem kendi dininden istiyorsun, kendi dinine mensup birini seç.
 
toplumsal baskı?


 • kljgslsdkjsd  (06.01.19 14:32:18) 
Ama onlarin istedikleri evlilikten once seks yapabilecekleri beyaz tenli renkli gozlu kadinlar. Sonra da evlilik icin ayni din olmasi gerekli. Yani ikiyuzluluk goruyorum.

Yapman gereken oyle kisilerle arkadas dahi olmaman.
 • Traveller  (06.01.19 15:18:34) 
Ben de yabanci biriyle evliyim, oyle bir sey yok. Is ve aileden bazi imalar geldi boyle musluman yaparsan cennetlik olursun falan gibisinden, siktirin lan dedim gectim.


 • bos gezenin bos ustasi  (06.01.19 15:22:01) 
İnandığı din gereğince kendi dininden biriyle evlenmesi gerekiyor olma ihtimalini düşündünüz mü? Seks yapabilecekleri beyaz tenli renkli gözlü kadınların evlilikten önce isteği olduğuna böyle genişçe bir genellemeyle nasıl vardınız merak ediyorum @Traveller. Normal bir şekilde sevmiş, evlenmek için ise inandığı dinden dolayı böyle yapmış olamazlar mı?


 • sys coyg  (06.01.19 15:29:31) 
Din, insanın nasıl yiyeceğine, nasıl temizleneceğine, kimlerle arkadaşlık edebileceğine karışan; kısacası o kişinin nasıl yaşayacağına karar veren bir olgudur. Cahil insanımız şahadet getirip, sünnet olsun da o yeter şuursuzluğunda olduğu için tamam diyor bu işe. Bunun devamında mutsuz olmaları kadar normal bir şey olamaz.


 • ruhen hastayim ben  (06.01.19 15:30:52 ~ 15:33:37) 
peki neden kendi dinlerinden birini seçmiyorlar? @sys coyg. Örneğin çok muhafazakar birisiniz, aşırı hatta, İngiltere'de yetişmiş birini kapatıyorsunuz. Kadın aşkından ilk başta kabul ediyor ama birkaç yıl içinde de "namaz saati, başını kapa" baskılarına dayanamıyor.

Saçma bir soru olacak, bilmediğimden soruyorum. Evlenmeden önce kadınların cinsel birliktelik yaşaması günah değil mi? Yabancıların çoğu cinselliği küçük yaşta yaşamıyor mu? Yani aynı şeyi bir Türk kızı yapsa evlenmemek için bir sebep olurdu. Müslüman olunca yeni bir başlangıç mı yapmış oluyor?
 • erkeğim  (06.01.19 15:40:55 ~ 15:42:15) 
tabi ki müslüman olunca tüm geçmiş günahları affolmuş oluyor, inanılan din böyle diyor
şimdi, İnglitere en özeli olmak üzere şunu diyebilirim ki: bizim bağcılar/sultanbeyli neyse ingiltereden gelip bizim yobazlarla evlenen kızlar da o. ilk seneler ooo maço erkekimm çok maskülen filan diye geçiyor sonra kızlar baskıya dayanamıyor.

seküler/eğitimli kadın (ki bak kadın! erkekler hadi dine göre hristiyan vb. kadınla zaten evlenebiliyor, kadın hiç evlenemiyor adam müslüman olmazsa) bir dünya arkadaşım var kimse din değiştir filan demedi yabancı eşine ki içlerinde bakire olarak evlenenler de var. bekaret mevzusunda topluma uygun davranmasına rağmen bu konuda yine de dirayet gösterebildiler. yani belli sosyal katmanlardan insanlar böyle bir olay yaşamıyor, ailelerden zırvalayan olsa da insanlar duymuyor.

bu dediğin olay ancak belli kesimlerde oluyor işte.
 • niye ama  (06.01.19 16:18:35) 
Traveller yine benden önce cevabı vermiş ama ben de ekleme yapayım.

sosyokültürel durumla ilgili.siz öyle denk gelmiş. farklı dinden evlenenler hep eşlerine baskı yapar diye bir şey yok. kaldı ki soru kendi içinde çelişkili zaten :) yani neden diğer dinlere inananlar arkadaşlarınıza baskı yapmıyor? soru müslümanlar (müslüman erkekler sevdiği insanarın dinini değiştirmeye çalışıyor olsa daha doğru olur)

kültüre değerlerle ilgili olduğunu düşünüyorum, kaldı ki din ve dini yaşama stili de bir kültürel değer sonuçta.
müslüman olmayan kadınlar daha rahat sevişiyor algısı; benle evli ama gider başkasıyla sevişmeye bir müslümana göre daha çabuk meyleder endişesine sebep olabiliyor ki bu da yine sosyokültürel bir kompleks.

bir başka sebep; dinler insanlara umut aşılayan, yaşama sebebi sunan olgulardır. bu dünyada mutsuzsan başka bir dünyada mutlu olabileceğin ihtimalini düşünerek hayatta kalır, iyi insan olursun; sana vaadlerde bulunur. çok inançlı biri, kendi inandığı ve karşılık olarak beklediği bir takım ödüllerden sevdiği insan yararlansın isteyebilir. bu durumda neden başka dinden biri; aşık olmuştur; ama yine sorunu açıklamıyor zira baskı yapmaması lazım. mevlevi dervişlerinin içinde bile başka dinden birileriyle din değiştirmeden evlenenler çıkıyorsa tartışmak yersiz olur.

"Evlenmeden önce kadınların cinsel birliktelik yaşaması günah değil mi?" demişsin; bu semavi dinlere göre evlenmeden erkeklerin cinsel birliktelik yaşaması da günah?? biri diğerinden daha günah değil yani :)))
 • jimjim  (06.01.19 16:56:09) 
Öküzlük. Neye inanıyosa inansın, sanki seni beni yargılayacaklar. Çok aptalca ya bunlarla uğraşmak. Yobaz insan işi


 • Delay Fuze  (06.01.19 17:08:56) 
Bence din konusunu cidden bu kadar önemseyen kişiler evleneceği kişi eğer kendi dininden değilse evlenmemeli.


 • mesut zaten geliyo  (06.01.19 17:11:16) 
@jimjim, dinle pek alakam yok. Türk kızı evlenmeden biriyle beraber olursa olay çıkıyor ( o kafa yapısındakiler için konuşuyorum), aynı durumda yabancı olunca niye sorun olmuyor? Ya da yabancılar için kadınlarda cinsel tecrube önemli diyolla, onlar da bakire olmasını sorun ediyo mudur acaba? Sorun etmeyenini gordum. Sorun edenini varsa o da bir baskı değiştirme

Dinci arkadaşlarım da var dinci olmayan arkadaşlarında var. Urdunlu bir arkadaşım İspanyolla evlendi dinini değiştirdi adam.
 • erkeğim  (06.01.19 17:12:23) 
@ erkeğim
sadece türk kızının evlenmeden biriyle birlikte olmuş olması değil ki...yabancı kızdan ne bohça bekleyen var ne kız annesi kına gecesi alışverişini yapar gibi kurallar.
türk kızı da yabancıyla evlensin mesela, o zaman da onun (türk biriyle evlense 10 tane burma bilezik 3 metre zincir isteyecek tıynette olan ailesi, bunları birebir yaşadık) ağzını açamıyor hatta yabancı aileyi tr'de 3-5 gün ağırlıyor. türk erkeği olsa erkek evini kız evi öyle ağırlamayacak. kız evi naz evi olacak. erkek onlara bakacak diye bekliyorlar.
yani işte beklenti meselesi bunlar hep. türk kızıysa bakire olacak evlerine gelince kaynanasının ayağına terlik verecek, kayınbabasına çeyizden seccade serecek, eltisiyle bu bayram temizliği sen yaptın ben yaptım kavgası olacak. böyle ailelerden bahsediyoruz.

bu yapılarda olmayan inanlar zaten yok din değiştirsin yok bakire olsun demiyor. aşık olduğu için evleniyor, o insana nasıl aşık olmuşsa öyle de devam ediyor.
 • niye ama  (06.01.19 17:46:19) 
@ erkeğim
evet, ben de aynı şeyi söylüyorum işte :D din değiştirince yabancı kadınlara reset attığını sanan bir zihniyet bu sanırım. dolayısıyla buna mantıklı bir cevap aramak yersiz olur. düşünce sistemi külliyen dayanaksız zaten.

bu tip bir baskı var tabii evet, daha dün biri duyuru açtı, 30 yaşındayım hiç sevişmediğim için baskı görüyorum diye, gerçi o yabancı değildi de, yurt dışında da benzer bir durum var evet. yine ataerk ve yine eril zihniyetin farklı şekillerde tezahürü işte.
yani buradan tek tanrılı dinlerin ataerkil düzen için var oldukları konusuna gireceğim ama çok uzayacak.
morgan'ın kitaparıyla başla, anaerkten ataerke neden ne zaman nasıl geçilmiş onları bir araştır itersen.. sonra yine konuşuruz.

www.google.com
 • jimjim  (06.01.19 18:35:26 ~ 19:13:16) 
bir kere yabancı biri ile evlenmek sıkıntı, yanlış. din, dil, ırk, kültür; bunların hiçbiri birbirinden ayrı değil. dini benden olsun diğerleri mühim değil komple sakat bir bakış açısı.

en mühim şey ırk. aynı kültürün, toprağın insanı olmak. bir kadın ya da erkek için din değiştiren insandan bir halt olmaz. şu tiplere güvenip yola çıkan elbet mutsuz olur, elbet ayrılır.

ayrıca üzülmem.
 • old but hot  (06.01.19 19:18:49) 
Genelleme yapmak doğru değil. Türk bi arkadaşım Hollandalı bi erkekle evlendi, kızın ailesi modern olsa da gelenekçi ve milliyetçiydi. Hollandalı damat müslüman olmaya çok hazırdı, dindar değillerdi ama islamı ilgiyle okudu benimsedi, Türkiye'ye taşındı. Sonra ekonomik sebeplerle damat ve kız Hollanda'ya taşındılar. Bu aşamalardan sonra kızın gelenekçi ailesi tam bir avrupai aileye dönüştü sjgkjgklş

Genelde müstakbel eşin din değiştirmesini istemek aileden kaynaklı oluyor. Ailenin anlatımlarıyla gençler ya etkilenip bunun çok aşırı önemli olduğunu düşünüyolar, ya da aileyle bu kadar ters düşmekten çekindikleri için ''değiştiriver nolcak'' diye tepesine biniyolar.

Bence taraflar dindar bi hayat sürmedikten sonra eşler arasında din farklılıklarının bi önemi yok. Ama az da olsa dini değerlerini önemsiyolarsa, elbette uyuşmazlıklar çıkacaktır.
 • megalomaniac  (06.01.19 19:20:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.