[]

2. Kedi

Evde 8 aylık dişi tekirim var. Hayvan çok yalnız. Geçenlerde binaya kedi girmiş kapının önünde miyavlıyor (kapının önüne mama koyuyorum, bazen bitince gelip miyavlıyorlar) bu dikti kulakları koştu kapıya. Bizimkini de içeri koydum kapıyı kapattım, dışarıdakine da mama koydum izliyorum.
Bizimki iç kapıyı parçalarcasına hareket edince dayanamadım açtım kapısını koştu baktı ki kedi. Yanına vardı miyavlaştılar burunlarından koklaştılar geri çekilip birbirlerine bakmaya başladılar. Dışarıdaki yaklaşmaya çalışsa da bizimki meraklı ama mesafeli duruşundan vazgeçmedi sonra aldım içeri kapattım kapıyı.

Sanırım kedimi bu şekilde yalnızlığa mahkum ediyorum. Bir tane daha kedi sahipleneyim diyorum. Yoldaş olurlar birbirlerine, oynarlar beraber. Ben evde olmadığımda yalnızlık çekmemiş olur.

Sizce nasıl olur ?.
Yine tekir mi alsam ? (Kolay yanı 1 yaşında filan bulabilirsem sokaktan bi tanesinin boynuna yapışıp getiririm eve). Anlaşamazlarsa napacam ?.
Anlaşmaları / Alışmaları için ne yapmak lazım ?.
Sokaktan gelen kedi evde çılgın atar mı bizimkini dayak manyağı yapar mı ?. Prensesim kavga nedir bilmez.

 
iki kedi güzel bir fikir. alıştıktan sonra anlaşırlar, birlite oynarlar, sarılıp uyurlar da öyle hemen alışamazlar. alışma süreci zor oluyor.
seninki hırlayacak buna. bölgesinde bir yabancı olmasından rahatsız olacak. o arada biraz pati darbesi yiyebilir.
ilk başta farklı odalarda tutman gerekir muhtemelen. birbirlerinin kokusuna alışana kadar.
  • pati  (05.01.19 20:48:06 ~ 20:51:58) 
geçende şu arkadaşa şöyle bir öneride bulunmuştum, hala da denemiş değilim ama belki işe yarar: eksiduyu.ru


  • pasp  (05.01.19 21:04:59) 
Biz de aynı sebeple önce ikinci kediyi, onlar da kesmeyince üçüncü kediyi aldık.
İki kedi çok da güzel mükemmel olur.
Alışmaları bazen biraz zaman alabiliyor ama sabırlı olmak lazım.
Ben sonradan gelen 2 kedide de aynı taktiği uygulamıştım ve işe de yaradı.
İlk iki kediyi de ayrı odalara koyuyorum, 2-3 saatte bir odaları değiş tokuş yapıyorum (bu sayede birbirlerinin kokularına alışıyorlar ve evin her yerinde birbirlerinin kokusunu almaya başlıyorlar).
Yine ilk gün gece yeni kediyi de yanıma alıp kapıyı kapatıp yatıyorum, diğer kediyi salonda bırakıyorum, o orda yatıyor o gece (bu sayede hem yeni kedi bana alışıp güveniyor, hem de mekanı sahiplenmeye başlıyor rahat rahat uyuyarak).
İkinci gün birkaç kez daha odaları değiş tokuş yapıyorum ve akşama doğru büyük buluşmayı gerçekleştiriyorum.

Baktın ki buluşma sırasında kızgınlar, bırak biraz birbirlerine tıslasınlar. Ama iş uzar ve birbirlerine zarar verme noktasına gelecek gibiyse süreci başa sarabilirsin. Ki kolay kolay zarar vermezler birbirlerine, o anki tek dertleri ağalık yapmak sadece.
  • esse classic  (05.01.19 21:23:26) 
Bence yine tekir sahiplenin. Ama dişi kediniz kısır değilse yeni sahipleneceğiniz kedi de erkek olursa yaklaşık iki ay sonra yeni minnoşlar aranıza katılacaktır muhtemelen :)
Odaları değiştirip kokularına alıştırmak mantıklı ve genelde sonuç veren bir yöntem.
Tedbir olarak ayrıca kedilerin tırnaklarına plastik tırnak taktıranlar da oluyor. Kediler böyle durumlarda kavgada dişlerinden çok tırnak kullanıyorlar genelde. Plastik tırnaklar olunca ciddi yaralanma olmuyor. Tedbir amaçlı yani mutlaka kavga çıkacak diye bir şey yok.
Benim büyük erkek kedim 8-9 yıl yalnız yaşadı sonra bir anda eve 3 tane yeni doğmuş yavru getirdim. İlk zamanlar haftalar boyunca yavrulara alışamadı tıslamalar, vurmaya çalışmalar, kıskançlıklar diz boyuydu ama zamanla geçti. Çok sosyal bir hayvan değil hala kendince kuralları var, kendisi istediği zaman diğer kedilerin yaklaşmasına izin veriyor mesela 3 yıldır ama bence yalnız gećirdiği yıllara göre daha mutlu. Birlikte oyun oynuyorlar, birlikte uyuyorlar, ortalıkta diğer kedileri göremeyince odalarda gezip onları arıyor falan. İstemem yan cebime koy yapıyor yani eşek sıpası.
  • ben butun cbnce dizilerini izliyorum  (05.01.19 22:53:42) 
Son cevapta madem yavru kediden bahsedilmiş; köyde amcamın kedisi habire doğurur. Mutlaka vardır şu an yavrusu. Bi tanesini getirsem sahiplenme olayı olur mu ?. Bazen görüyoruz ya civcivi sahiplenen kedi, kedi yavrusunu sahiplenen köpek benzeri olayları.

Köydeki kedi de öyle berbat durumdaki en son gittiğimde 4 tane yeni doğurduğu yavrusunu, 2 tane bir önceki doğurduğu yavrusunu (1 yaşında şerefsizler), 4 tane en son dediğimden önceki doğan yavrusunun çocuklarını, yani torunlarını (yavrusu ölmüş çocuklar yetim kalmış) emziriyor. Kedi Afrikalı gıdasız kalan çocuklar gibi iskelet halinde geziyordu ortalıkta.
  • sumuklurakun  (06.01.19 00:04:58) 
Olabilir yavru oldugu icin daha kolay kabullenebilir ama mumkunse en az bir ay kadar yavru annesinden ayrilmamali.


  • ben butun cbnce dizilerini izliyorum  (06.01.19 00:08:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.