[]

kanser 4.evre olmadan fark edilemiyor mu?

Allah tüm hastalara şifa versin. Amen!!!

Sözlükteki anneye üzüldüm, duyurudaki bebeğe de.

Hiç bir belirti göstermiyor mu o evreye gelene kadar?

 
bazı kişilerde göstermiyor. bazı kişilerde gösterdiği halde hasta ve/veya yakınları tarafından dikkate alınmıyor.


 • sutlu nescafe  (04.01.19 23:27:56 ~ 23:29:13) 
bazılarında hemen belirti verir, bazılarında çok geç verir veya verse de fark edilmeyebilir/başka bir hastalık sanılabilir.


 • sys coyg  (04.01.19 23:36:51) 
arkadaşımın babası 4. evrede öğrendi. ciğerlerim ağrıyor demiş, bu kadar. 4 aylık ömür biçmişler.


 • sorumatik  (05.01.19 00:10:14) 
babam 15 yil oncenin 4.evre kanser hastasi. defalarca doktora gitti ama teshis koyamadilar. sonra bulundu nihayet kemo+isin...metastaz. yine de yendi, 15 yil sorunsuz yasadi.
her yil kontrole gidiyordu. bu seneki kontrol tarihinden sadece 1 hafta once cift gorme problemi yasadi. kontrole geldikleri gun fenalasti. ogrendik ki yine kanser yine akciger. hatta beyine metastaz bile yapmis.

isin aldi. kemonun 3.kurunu aldi.
sonra dayanamadi.
bir kac gun once uykusunda kaybettik...sali gunu defnettik...

kisacasi belliyken bilemediler. kontrol altindayken goremediler. sinsi bir hastalik maalesef.
 • balik kraker  (05.01.19 00:34:51) 
Kanserine göre değişir kenks.


 • dox  (05.01.19 01:14:24) 
Erken evrelerde nadiren tespit ediliyor. Sağlığına dikkat eden, doktora gitmeyi ihmal etmeyen kişilerde meme, kolon, rahim, yumurtalık ve kanla ilgili kanserleri yakalama şansı var rutin kontroller esnasında. Ama hiçbir belirti vermeden farkedilir bir kitle, hızlı kilo kaybı, ağrı gibi durumlar ortaya çıkana kadar ilerlemiş oluyor malesef.

Bir kaç yıl onkoloji araştırmalarında çalışmıştım, bir hastamız vardı mesela. Tanı konduğunda böbrek, akciğer, karaciğer metastazları vardı. Piyasada olmayan bir ilacın araştırmasına dahil oldu, sizin bildiğiniz tabirle denek oldu. Mucizevi hastalardan biridir, kitlelerin çoğu kayboldu. Hala arada facebooktan stalklarım eski hastalarımı. Kendisi sağ. Allah uzun ömür versin. Onunki kadar ileri evre olmayan hala yaşayan hastalarımız da var ama bazılarının eridiğini de gördük ne yazık ki.

Bir tane de kadın hasta vardı, rahim, meme kanserlerini yenmiş o dönemde de melanom için tedavi ediyorduk, o da sağ, maşallahı var. Hepsine şifa versin allah.
 • curukturpkokusu  (05.01.19 01:24:01) 
Babamı prostat ameliyatı için yatırdık hastaneye. Gerekli tetkikler yapıldı. Doktor geldi biz sizi ameliyat edemeyiz, akciğerde bir sıkıntı var deyip fakülte yönlendirdi. 1. evre akciğer kanseriymiş. Ağrı yok, sızı yok hiçbir şey yok. Şansa bala öğrendik yani. Muhtemelen vucudu çok iyi dinlemek, anlamak gerekiyor.


 • ferrarimizolaydisatardik  (05.01.19 09:22:40) 
Benim teyzem de kolum ağrıyor diye doktora gitmişti, ailemizde de kanser geçmişi olmasına rağmen doktorlar dikkat etmemiş, ortopediye falan göndermişler. 6 ay sonra da akciğer kanseri olduğu ortaya çıktı. Şimdi çok şükür iyi, beş yıl olacak. Umarım sizin yakınlarınız da iyileşir. Yakınlarını kaybedenlere de sabırlar diliyorum:(Allah belasını versin bu hastalığın.

Peki 4. evreye gelene kadar " aa bu niye böyle" dedirten değişiklikler olmuyor mu? Dışkı renginde değişiklik, saçın belli noktalardan dökülmesi, kilo kaybı mesela ne kadar olursa kırmızı ışık yanmalı? Mesela ben doktora gidiyorum diyelim, kan değerlerimi ölçtürdüm, o değerlere de mi yansımaz?
 • geçerkenugradım  (05.01.19 09:48:47 ~ 10:04:40) 
@geçerkenugradım Dışkı alışkanlıklarında son zamanlarda değişiklik, mesela düzenli tuvalete çıkabiliyorken son zamanlarda kabız olmak gibi, son altı ayda yüzde 10 ve üzeri kilo kaybetmek, gece uyurken fazlaca terlemek, şiddetli halsizlik tabi bu çok nonspesifik, herhangi bir yerinizde boyun, karın, kol bacak, kasık şişlik ele gelen bir yumru farketmek, küçük de olsa aylarca geçmeyen yaralar, büyüyen rengi şekli değişen benler, özellikle sabaha karşı başlayan baş ağrıları gibi belirtilerden şüphelenmelisiniz. En önemlisi taramaları ihmal etmemek; kadınlar için 20 yaştan itibaren ayda 1 kendi kendine elle meme muayenesi, 40 yaşından sonra yılda bir mamografi çektirmek, cinsel aktif olunduktan itibaren yılda bir smear aldırmak, Kadın-erkek 50 yaşından itibaren her yıl gaitada gizli kan testi yaptırmak, benleriniz varsa yılda bir kontrol ettirmek önemli. Bunlar aile hekimliklerinde de yapılır ihmal etmeyin. Bunun dışında kanser olasılığı çoğu kanser için yaş ilerledikçe artar 45 yaşın üstünde midede rahatsızlık, hazımsızlık gibi nonspesifik belirtiler olsa bile endoskopi yapılması gerekir. Sigara içen bir kişi yine arada göğüs grafisiyle kontrol edilmesi iyidir. Bunun gibi kişiye özel şeyler de var, bu şekilde.
Aa bi de erkeklerde 50 yaşından sonra elle rektal muayene ve kan PSA düzeyine bakılmalı yılda bir.
Mesela benim annemde 49 yaşında adet düzensizliği oldu o kendince menapoza giriyorum diye umursamamış. Ben kadın Doğum uzmanına git bi sen yine de menapozsa da kontrol edilmiş olursun dedim. Kadın Doğum uzmanı overde ultrasonda kitle farketti ve evre 1 iken kanseri yakalamış olduk. Buradaki ana fikir şu adet düzensizliğinin nedeni kanseri değildi zaten menapoza giriyordu tamamen tesadüfle kanseri de farkedilmiş oldu. Yani belirtilerimizi ihmal etmemek doktora gitmek gerekiyor. Normal şartlarda polikliniğe gittiğinizde hiç bir doktor bu şikayetle de gelinir miymiş demez.
 • pastörizesüt  (05.01.19 10:16:14 ~ 08.01.19 21:36:19) 
babamın kolu ağrıyordu, dr gittti fiizk tedaviye yönlendirdiler. fizik tedavici dangalakları bir ton ilaç verdi egzersiz verdi ama ağrı geçmedi. en son fiizk tedavi uxmanı profesor sabri narman hocaya gittik. 10 dk muayene etti, size bu egzersizleri ilaçları fizik tedsviciler mi ver di inanamıyorum dedi. buradan çıkıyorsun direk akciğer tomografisi çektiriyorsun ama ben sana söyliym akciğerinde kitle var dedi. tüm bunları 10 dk lık muayene de söyledi. tomografi de hocanın dediği çıktı pet de 4. evre akciğer kanseri olduğu çıktı. kemoterapi aldı 4 kur, ocak ayında sabri hocaya gitmiştik haziran ayında kaybettik. akciğer kanseri % 90 oranlarında 4. evre de anlaşılıyor çünkü belirti vermiyor, verse de ilerlemiş oluyor. fiizk tedsvi de 2 3 ay kaybetti, belki ilk sabri hocaya gitsek 3 de ykalardık ya da yakalayamazdık.


 • oscar  (05.01.19 11:00:50) 
Tamamen şans eseri yakalanıyor. Benim babamda 2004 yılında felç ve afazi geçirdi. O saatten sonra ağzına sigara dahi sürmedi. (30 yıl 1+ paket içicilik) zaten sürekli evde oturuyor, kimi zaman ağrıları ve balgamı oluyordu. Biz tabi felç ve evde oturmaya bağladık bunları.neden sonra babama bir akciğer röntgeni çekilsin istedim ben, ciğerler ne durumda görelim dedim. Sonuçta evre 2 akciğer ca teşhisi aldık. Neyse ki erken evre de teşhis ameliyat ve kemo ile atlattık. 2.5 sene olacak iyi babam.


 • mekhanik karpov  (05.01.19 12:38:52) 
kanserin türüne göre değişir. benim doktorum bazen mikroskopta kan hücrelerine bakıp yaklaşık 10 gün önce başladığını düşünüyoruz diyebiliyoruz mesela demişti.

ben ilk evrede yakaladım ama doktorlar teşhis koyana kadar 1,5 ayda falan 2. evre olmuştuk.
 • ruh i tibbiye  (05.01.19 12:52:50) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.