[]

İdrar kesesi ameliyatı

Kedim idrar kesesinde kum biriktiği için ameliyat olacak. Günlerdir sonda yapılıyor ama tekrar tıkanıyor.
Aranızda kedisi bu ameliyatı geçirmiş olanlar varsa nasıldır durum, ameliyat sonrası durum sancılı mı geçer, ne kadar sürede toparlanır?
Veterinerin dediğine göre zorlu bi ameliyatmış, ama daha önce başından geçen varsa sormak istedim burda da.


 
sokakta bulduğum ve günde 2 bazen 3 defa veterinere götürdüğüm kedi, 20 gün sonunda idrarını yapamadığı ve bulunduğum yerde düzgün veteriner olmamasından öldü.

ameliyat araştırmaya fırsatımız olmadı ama elle çok belli oluyor idrarını yapıp yapamadığı, kedilerin idrar kesesi de armuta benziyor.

merak ettiğim bişey var, benim bulduğum kedi erkekti, sonda takıp pipisinin ucuna dikiyordu veteriner ama, en geç 24 saatte çıkıyordu bu sonda.

kedi de felçli olduğu için ısırıp kopartma durumu da olmadı, sizde de öyle mi oldu? bir sonda 50 tl
  • killerbee  (03.01.19 10:06:54 ~ 10:15:37) 
benim kedimde de kum sorunu vardı. royal canin s o mama ile çözüldü.


  • oscar  (03.01.19 20:54:26) 
sıkıntılı bir operasyon. iyileşme taş miktarına göre değişir. operasyon sonrası minimum 14 günlük bir iyişelme süreci var. en az 7 gün yakalık ile yaşayacak. daha da uzayabilir. operasyon sonrası beslenmeye ömür boyu dikkat etmeniz gerekecek, dikkat edilmezse durum tekrar edebilir.

şimdiden geçmiş olsun.

@killerbee
sondayı günlük tutarsın çünkü dışarıya açılan kapıdır. kese içini enfekte edebilir. ve yenilemek gerekir. sonda işeme refleksi ya da hareketlerle çıkmaması için dikilir. böbrekte oluşan hasar ciddi ise böbrek yetmezliğinden de ölebilir. sokak hayvanı olduğu için sekonder enfeksiyonlara ve zaten taşıyıcı olduğu, immun sistemin zayıflamasını bekleyen viral hastalıklara açık durumdadır. uzun süreli tedavilerle ne kadar iyi olsanız da hasta kaybedilebilir.

@oscar
stürvit taşı dışında idrar ph'sı değiştirilerek(mama değişimi) tedavi edilebilecek taş yoktur. sizin kedinizde de stürvit taşı oluşmuştur. diğer taş oluşumlarında tıkama ve taş kitlesi sonda ile çözülemiyorsa tek çözüm operasyondur.
  • unique hint kumasi  (03.01.19 23:22:46) 
@killerbee

Bizimkine ilk 3 gün sonda yaptılar sürekli, 4. gün sondayı diktiler ama aynı gün bizimkisi patisiyle söktü, sonra tekrar gidip diktirdik.
3 gün onunla gezdi, 3. gün o sonda da tıkandı.
4. gün tekrar sonda yaptılar, akşamına tekrar tıkandı.
5. gün ise ameliyat kararı aldılar çünkü baya yoğun bir kum vardı.
Sizin kedi de bizimki gibi ön patisiyle sökmüş olabilir sondayı. Bizimki hiç rahat durmuyordu, uyanık olduğu her an sürekli başında nöbet tutuyordum kendine zarar vermesin diye.
Şimdi veterinerde, bugün ya da yarın ameliyata girecek.
Mamamız değişti zaten ilk günden, ameliyat sonrası da aynı mamaya devam edeceğiz. Ya da duruma göre farklı formüller denenebilir dedi veteriner (mamayı sulandırma, blenderdan geçirme, ya da daha farklı içeriklerle sulu mama hazırlama gibi).

Şimdi bekliyoruz bakalım merakla, nasıl bir süreç bekliyor bizi hiçbir fikrim yok. Ameliyat olmadan bile 4 gün çok zor geçmişti, ameliyattan sonrasını düşünemiyorum bile.
  • esse classic  (04.01.19 11:41:24) 
unique hint kumasi veteriner bizi niye bu hergün çıkıyor diye fırçaladı,sonra elimde sonda kalmadı dedi ve iğneyi mesane yerine artık neresine batırdıysa ağlaya ağlaya acılar içinde 1 gün sonra öldü kedi.

kedinin belden altı felç zaten nasıl çekip koparacak, kaldı ki 24 saat nöbet tuttuk başında 20 gün boyunca.
  • killerbee  (06.01.19 12:40:06 ~ 12:40:38) 
@killerbee

Sizinki veteriner değil, katilmiş.
Biz 4 gün boyunca sondaya gittik, günde 2 kere gittiğimiz de oldu.
Ameliyata almamak için ellerinden geleni yaptılar ama mecburen ameliyat oldu. Ameliyatta bile idrar kesesine girmek için açtığı kesik 3cm'den fazla değil.
İğneyi batırmak ne demek. O kadar kolaysa biz direkt delik açalım evde madem.
Bunların bir şekilde tespit edilip işlerine de diplomalarına da son verilmesi gerek ama nerde...
  • esse classic  (06.01.19 14:44:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.