It bit me vs It has bitten me ?

beyler filmlerde mesela hatun sırılıyor (ör resident evil ilk filmi) diyorki it bit me. tamam geçmiş zamanda olmuş bir hal oldu o artık yalnız eli yara bere içinde.kısacası etkisi hala sürüyorsa it has bitten me demesi gerekmiyor muydu ?

2.si ise i have liked it diye bir cümle kurulmaz değil mi ? i liked it dersem geçmişte beğendim artık şimdi sevmiyorum , ama bana eğer biri did you like it dediğinde o şeyden hoşnutuluğum değişmemişse i like it derim dimi ?

bizim ezberlediğimiz bu sikko kurallar gerçek hayatta her zaman geçmiyor.

  • işimdeyim gücümdeyim  (02.01.19 21:15:53)
ABD'de halk genelde Present Perfect Tense kullanımını hiç tercih etmez. Onun yerine Simple Past Tense kullanır.

  • simderun  (02.01.19 21:21:09)
simderun +1

  • kulagina kupe olsun  (02.01.19 21:36:16)
"it has bitten me" beni ısırmışlığı var gibi anlıyorum ben. uzak geçmişte olmuş bir olayı anlatıyor.
"i have liked it" facebookta postuma like attın mı desem cevaben söylenebilir, anlık bir eylem olduğu için, ama geleneksel anlamıyla bu formun kullanıldığını düşünmek zor.

  • talemon  (02.01.19 21:50:13)