kedim çıldırdı!

3 ay önce başka bir şehre taşındım. 3 yaşındaki kedimde hayatında ilk kez mekan değiştirdi. Daha önce bir ameliyat geçirdiği için henüz kısırlaştıramamıştım ve kızgınlığa girdi buraya geldikten sonra. ben de ameliyat günü aldım ve kızgınlığını geçirecek hormon iğnesi vurdu veteriner. Hem tek bir sefer olacağı hem de 20 gün sonra kısırlaştırılacağı için zararı olmaz dedi, veteriner. Neyse hormon iğnesinden 3-4 gün sonra eve arkadaşım geldi. İstanbuldaki evimde daha önce tanışmışlardı kedimle ve hiçbir skıntı olmamıştı. Çok sakindir zaten kedim. sürekli kucağa yatar normalde. Neyse bu arkadaşım yakın zamanda 2 tane dişi kedi sahiplendi. Eve geldiğinde 15 dk herşey normaldi sonra dediki youtube dan kedi sesi açalım benimkiler çok seviyor mayışıyorlar seninki napacak bakalım. Ben de birşey demedim. Başta normaldi davranışları, dediği gibi mayıştı sürtündü sonra birden bağırmaya başladı. Kuyruğu kalınlaştı. Birşeyler döndüğünü görünce hemen yakalayıp kucağıma almak istedim ama saldırgan bir şekilde elimi ısırdı. Ben de ayağa kalktım tutmak için derken kavga etmeğe başladık. Ama ciddi bir kavgaydı, yüzüme atlayınca katlanır sandalyeyle savurmak zorunda kaldım. Neyse en sonunda arkadaşımla tuvalete saklandık. 1 saat çıkamadık dışarıya. Ben sonrasında su ata ata yatak odasına gönderdim (bayağı zorluydu, savaşmak istiyordu. Herzamanki pısırık halde değildi.) Daha sonrasında arkadaşımla dışarı çıktık. ben 5-6 saat eve gelmedim. Geldiğimdeyse herşey normaldi. Düşündümki arkadaşımı sevmemiş ona kitlendi.
10-15 gün sonra başka bir arkadaşım eve geldi. Bu sefer tedbirliydim uyardım arkadaşımı. 1 dk kokladıktan sonra tekrar yükselmeye başladı kedim. Bu sefer hiç endişeli davranmadan yavaş hareketlerle arkadaşı yatak odasına kapattım. Biz sakin kalınca o da hızlıca yükselemedi. Arkadaşım yatak odasındayken evde dolanıp dolanıp kapısına geliyordu. Neyse anladım ki sadece ilk arkadaşıma değildi kastı. Bunu da kabullendim eve kimse gelmeyecek o zaman diyordum ki;
bugün, instagrama bakarken kedili videoya denk geldim. Birden telefondan kedi sesi çıkınca benimki ilk seferki gibi oldu üstüme koştu, kuyruğu kabarık bi şekilde ayaklarıma tırnağını geçirdi. Ben tabi hemen telefonu kapattım ve sakin kaldım. Hiç kımıldamadım. O da saldırmadı ama kımıldamadan durduğum yerde önüme yattı ve hareket etmeye çalıştığım an ayağa kalktı ve bağırdı. (gerçekten çok saldırgan bir şekilde) Neyse 1 saatin sonunda (bu arada 10larca kez kokladı, arandı bişey bulamadı) kucağıma çıktı. Ben de sımsıkı sardım ve yatak odasına götürdüm yattık biraz. kendi gelmiştir dedim ve salona geçtik ben sandalyede oturuyodum oda diğerinde yatıyodu. Ben bi ayağa kalkıp yürümeye yeltendiğin ama tekrar ayaklandı ayaklarıma doğru. ben yine hiç kımıldamadan olduğum yerde çöktüm ve sakinleştirip kucağıma aldım. Bu sefer yatak odasına kitledim.

Çok uzun oldu biliyorum ama tüm detayları vereyim dedim. Ne yapmalıyım kendine gelmesi için? Normalde hiç böyle huyları yoktu. 10 gün önce kısırlaştırdım ilk gece o halsizlikle salondan sürüne sürüne yatağa gelmiş yanıma yatmış sabah uyandığımda farkettim. Salonda otururken herzaman kucağıma yatar. Bacamlarım ağrıyor onun yüzünden. Sevgi doludur yani. Ama ilk arkadaşım o kedi videosunu açtığında birşeyi tetikledi ve çözemiyorum şuanda.

son olarak; acaba kutusuna koyup kitlesem ve sonrasında eve 1 arkadaşıma davet etsem 4-5 saat zaman geçirsek. Bunu defalarca tekrarlasam bi noktada alışır ve kabullenir mi başkalarını?

Bu arada eski evimde sürekli insanlar gelip giderdi. Alışkın olmalı yani.

Teşekkürler,

Milyon kedi besledim. Daha once hic sahit olmadigim sekilde benim kedim de bu delirme durumunu yasadi. Once bi arkadasima sinirlenmisti oyle basladi. Sonra disi kedimize annem yanlislikla kuyruguna basinca anneme saldirdi. Sonra da bu durumu genelledi. Ayni şekilde kendimi odama kapatmak zorunda kaldim. Sadece abiki gorunce alfa tribi midir nedir saldiramiyordu. Sonra veteriner disi kedinin de kisirlastirilmasi gerekiyor onun kizginliga girmesi etkiliyor, sakinlesemiyor dedi. Kizi kisirlastirdim hakkaten bir 10 gun sonra gecti. Simdi cok nadir hafif tislamalari oluyor ama nasil yakalasacagimizi bildigimiz icin sorun olmuyor. Bu arada ameliyattan sonra cinsel davrnaislari 1 aya yakin surebiliyor bir cok kedinin. Bence hem hormonel hem de ameliyat sonrasi korkunun da etkisi vardir. Bence bir ay kadar eve pek de kimseyi davet etmeyin. Ayrica arkadasinizin kedi sesi acma fikri de baya sacmaymis, genelde rahatsiz oluyorlar bu gibu seylerden. Biraz sakin bir ortam saglayin kedicige, yakında durulacaktir

  • red g  (01.01.19 19:40:15)
Defalarca 4-5 saat kitlenek vs ancak hayvanin stresini arttirir, hic tavsiye etmem.

  • red g  (01.01.19 19:42:04)
bir şey korkutmuş. kalın kuyruk korku ifadesi. muhtemelen yeni eve alışamadı. üstüne kızgınlık dönemi başlarken hormon iğnesi vuruldu. dişi kedi kokusunu ve kedi miyavlamasını da ekleyin (sizinkinin erkek olduğunu var sayıyorum). bütün bunlar normal. ilk önce eve alışması gerekiyor. alıştıkça stresini atıp normal haline dönecektir.

  • tururo  (01.01.19 20:49:44)