[]

ISS ve operatörler

Bu konularda tamamen cahilim. Çok basite indirgeyip derdimi anlatmaya çalışacağım.

Altyapı ve personel vs haricinde ne giderleri var bunların ?
Bu network işi algılayamıyorum bir türlü. Yurtdışına giden kablolardan geçen her bit başına bunlar da başkalarına mı para ödüyor ? Ödüyorsa ödedikleri kime ödüyor ? Böyleyse parayı en son birinin cukkalaması lazım.

Bu bana biraz karışık geliyor ama operatörler

Türkiyedeyim Türkiye’deki birine SMS atıyorum noluyor yani ney eksiliyor da benden para (tarifesiz 50 krş/SMS) alıyorsun. Baz istasyonuna elektrik için nükleer santral mi inşaa ediyorlar ?

 
direkt işin içinde olan birisi olarak, var kardeş masrafları.

neler var misal;

kullandıkları cihazları satın alıp yerine koyduktan sonra iş bitmiyor. malum elektronik cihazlar bozulabiliyor. satın aldıkları firmalarla teknik destek için anlaşma da yapıyorlar, genelde yıllık.

operatörler birbirlerine de para ödüyorlar, detayına girmiyorum.

o cihazlar havayla çalışmıyor. sen nasıl birisinin evinde oturup kira ödüyorsan o baz istasyonlarını da öyle bir yere bırakıp gitmiyorlar.

SMS diyorsun ya, 10 sene önceydi o SMS. milyonlarca insan internet kullanıyor. google'da DE-CIX diye arat, neymiş decix gör bakalım ve frankfurttaki günlük trafikleri ne kadarmış bi bak, az çok kafanda canlanır belki

son olarak, ev interneti değil ama mobil internet türkiye'de gerçekten ucuz.
  • washe  (31.12.18 01:01:04) 
SMS'i attın, attığın sms kullandığın operatörün antenine elektromanyetik dalga olarak iletildi. O havadaki frekans aralığını operatörler kullanma hakkına sahip olabilsinndiye devlete milyar liralar ödüyorlar.
Gönderdiğin dalga antene ulaştı. O antenlerin yer kirası, kurulumu, işletme maliyetleri var. Öyle az buz değil,on binlerce outdoor ve indoor anten ülkenin her yerine dağılmış durumda. Bu antenlerin yaydığı sinyallerin ölçümü sahada düzenli olarak yapılmalı ki evinin karşısında yükselen residance senin sinyalini kestiğinde sen operatöre sövmeden adamlar uygun değişiklikleri yapsınlar.
Sinyal antenden merkezlere dağıtılacak, paketlerin fiber kablolardan geçmesi gerekiyor. Tüm ülkeyi fiber ağlarla çevirip aralara uygun transmisyon ekipmanlarını koyacaksın.
Paketler merkeze ulaştı. Pakedi uygun şekilde işlemek için kullanılan, her biri belli işi yapan ve her biri yüz binler, yerine göre milyon dolarlar eden network cihazları. Bu cihazlardan onlarcası, yüzlercesi belli merkezlere dağılmış durumda. Çeşitli sebeplerden dolayı farklı farklı cihaz üreticilerinden(vendor) bu cihazları almak zorundasın. ISS'in kendi çalışanları böylesine envai çeşit cihazın her bir özelliğine hakim olamayacağı için vendordan kurulum ve günlük operasyonlar için destek almak zorundasın. Bu destekler için milyon dolarlar ödeyeceksin. O milyon dolarlık cihazın ufacık bir kartı mı bozuldu? Yüz bin lira verip el kadar bir kart alacaksın ki kesinti olmasın.
Bu cihazları barındırabilmek için milyon dolarlık yatırımlar yapıp data-center'lar kuracaksın ve bunları işleteceksin.
Paketler merkezde işlendi ve Amsterdam'daki bir veri merkezine iletilecek. Ee senin oraya doğrudan bir bağlantın yok! O zaman komşu operatörle anlaşıp verilerini onun üzerinden geçireceksin. Komşun da bunu hayrına yapacak değil. Bunun karşılığında belli bir ücret ödeyeceksin ki Amsterdam'a kadar fiber çekmek zorunda kalma.

Kurdun bitti mi? Hayır. Sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurmak için milyon dolar verip aldığın cihazı yine milyon dolar verip alacağın cihazla replace etmek zorundasın ki oyun dışı kalmayasın.

Bütün bu alt yapı için kullanılan ekipmanların çooook büyük çoğunluğu(tamamı desem yeridir aslında) ithal mal. Bu ürünler için ödediğin paralar dövize bağlı. Atıyorum 5 yıllık proje imzalayacaksın. Vendor'a diyorsun ülkede döviz oynak, siz bunu sabitleyin. Vendor da hay hay sabitleyelim deyip 1usd=12TL diyip kur sabitliyor.

Bu kadar kompleks sistemler için kalifiye adamlar çalıştırıyorsun. Yeni teknolojiler için danışmanlık hizmetleri alıyorsun.

Teknik olarak özetin özetinin özeti bu. Her bir detay kendi içinde kollara ayrılıp ciddi maliyetler getiriyor. Bunun daha business tarafı, reklam tarafı, arge tarafı falan var. Yani iş öyle cihazı kurup git, müşteriyi facebook'a bağla ile olmuyor.
  • synesthesia  (31.12.18 02:10:19) 
Evet yurtdışına giden gelen her veri için bir para ödeniyor. Bu paralar diğer telekom şirketlerine ödeniyor ama sistem karışık. İsrail-türkiye-yunanistan-italya hattındaki fiberler için özel bir anlaşma var o hat üzerinden yapılan çıkışlar daha uygun mesela. Ya da frankfurtta bir pop noktamız var kiraladığımız, o hat üzerinden akış veri başına ücretlendirilmiyor. Yani anlaşma bazlı yürüyor işler.


  • mortality  (31.12.18 02:10:33) 
www.eksiduyuru.com
www.eksiduyuru.com
www.eksiduyuru.com
www.eksiduyuru.com

Daha önce yukarıdaki duyurulara yazdığım cevaplar internet için geçerli.
  • hayirsiz  (31.12.18 09:50:50) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.