yüzme ve fitness

bu ikisi birlikte nasıl olur? haftada 3-4 gün fitness, 2-3 gün yüzme yapmak istiyorum. yüzme kardiyo yerine geçer mi? zayıfım ama yağ oranım yüksek.

Olur ama sürdürülebilir değil, en geç 10 gün sonra ya bu neymiş birader deyip ikisini de yapmaktan vazgeçersin zira sistem için hareket etmek ne kadar önemliyse dinlenmek de aynı derecede önemli, birinden birine ağırlık verip diğerini yancı bırakman uzun vadede daha faydalı olur ama önemli olan tabii ki diyet, antrenman rutinin etkili olması elde edeceğin sonuçlar diyetine bağlı.

  • angelus  (30.12.18 22:37:21)
evet ondan emin olamadım zaten. bugün ağırlık çalıştım diyelim e yarın vücudun dinlenmesi gerek kasların gelişimi için. sürekli yormak zor olabilir. ama kambur durduğum için yüzme yapmak istiyorum. ağırlığı da kas oranım belli bir orana ulaşsın diye yapmak istiyorum. 4-5 gün fitness yerine 3 gün fitness ve 2 gün yüzme nasıl olur? amacım fit bir plaj vücudu zaten.

  • nick bulamadim  (30.12.18 22:40:23)
yüzme kardiyo yerine geçer evet.

ancak daha önce ikisini de ayrı ayrı yapmadıysanız, birden birlikte yapabilmeniz ve hakkıyla üstesinden gelebilmeniz oldukça zor, söyleyeyim onu. hele haftanın 7 gününü de dolduracak bir programın altından kalkamazsınız.

ben yıllarca yüzdüm, sonrasında uzunca bir süre ağırlık çalıştım. ikisine de oldukça hakim olmama rağmen birlikte yaptığım bir dönem oldu ki o sıralar spor dışındaki hayatımı normal bir şekilde sürdürebilmek için çok uyumam ve afedersiniz hayvan çocuğu gibi yemem gerekiyordu. sonrasında bünyem pes etti de sadece fitnessa ağırlık vermeye döndüm.

ha ikisini de laylaylom modda yaparım diyorsanız anlattığım kadar zorlamaz, ama o zaman da ne gereği var. bir tanesini yapın ama düzgün yapın daha verimli olur.

bu arada ağırlık antrenmanı ile de yağ yakarsınız. illa yüzmem gerekiyor şeklinde düşünmeyin diye ekleyeyim dedim.

ekleme: son yazdığınızı yolladıktan sonra gördüm; duruş bozukluğunu gidermek için yine ağırlık antrenmanından oldukça fayda görürsünüz.
  • brena  (30.12.18 22:40:25 ~ 22:43:32)
vücut geliştirmede dik durmak için ne yapılabilir? 8 saat masa başında olduğum için etkili olmuyor gibi. yüzme daha verimli olur sanki. daha önce bir süre yaptım kaslı ve kambur oluyorum.

sadece fitness yaparsam da 4 gün falan yaparım sanırım. onun yerine 1 gün azaltıp 3 gün fitness 1 ya da 2 gün yüzme yapayım diyorum. hem off günler de olur.
  • nick bulamadim  (30.12.18 22:50:16)
Vücut geliştirme, doğru yapılmazsa eğer postürü düzeltmekten ziyade daha çok bozar, amaç buysa o riske girmeni ben çok tavsiye etmem, yüzme ya da postürü düzeltmeye yönelik stretching egzersizlerinden daha efektif faydalar görebilirsin.

  • angelus  (30.12.18 22:53:13)
her hareketi doğru formda yapmaya özen göstermeniz demek, vücudun o hareketi icra ederkenki doğal pozisyonunu bulup onu koruyarak yapabilmenizi sağlar. böyle böyle örneğin harekete başlamadan önce omuzları arkaya yerleştirmek, core bölgenizi sabit tutmak gibi form düzeltmeleri yapa yapa duruşunuzun düzelmesinde de ciddi faydalar sağlayabilirsiniz. ancak bunu yaparken her hareketin doğru formunu öğrenmeye çok ama çok özen göstermelisiniz, yoksa örneğin ağırlık çalışmasıyla skolyozunun kötüleşmesine sebep olanlar da yok değil.

3 fitness, 2 gün yüzme nispeten sürdürülebilir gibi evet.
  • brena  (30.12.18 23:00:24)
yapabilirsin bir sikinti olmaz. yuzme kardiyo olur, gerisi agirlik calisma. bir gun agirlik, bir gun yuzme seklinde yaparsan kaslarin da yeterince dinlenmis olur. haftada 3 gun agirlik, 3 gun kardiyo yapmis olursun, 1 gun de full rest. gayet ideal.

  • crucio  (30.12.18 23:05:31)
Ben sirt ve bacak calistigim gunlerde fitness'a gitmek istemedigimde yuzmeye gidiyordum. Ikisi bu sekilde ilerliyordu bende. Genelde haftada 3 gun fitness 1 gun havuz yapiyordum diyebilirim.

  • Ofey  (30.12.18 23:29:40)
kamburluk için her fitness tan sonra göğüs kasına esnetme(statik) yapmanı tavsiye ederim.

  • oyle  (31.12.18 00:45:40)