Kedi eğitimi

Şimdi efendim bizde bir tane köpekten bozma tekir cinsi dişi bir 6 aylık kedi var. Bunu anası bile sevmemişken sokakta titrerken buldum.
Neden köpekten bozma ?. Aslında böyle diyerek köpeğe hakaret ediyorum ancak bu şerefsizin işi gücü ısırmak. Sabahları kalkar bizimle kahvaltı yapar, bir şeyler vermem için sırnaşır, kucağıma çıkar sürtünür. Kahvaltı biter "gel kız bi sevim seni derim" elimi uzatırken havada kapar. Neyse derim elleşmem. Birazdan da uyur zaten öğlen bitene kadar. Uyanır gelir yanıma "benimle oyuna der" ben kovalarım bu kaçar. Olur da efendi hazretlerini yakalarsak, elimizle tutarsak çiziverir.

Böyle şerefsizin önde gidenidir. Daha bir gün gelip de kendini sevdirmişliği yok.
Afrikadan goril getirsem şimdiye akşamları beraber masa kuracak hale gelmiştik.

Ben bunu nasıl uysallaştırabilirim ?.

bizimki de (erkek) 8-9 aylık olana kadar çok ısırıyordu. sonra büyüdü, 1 yaşını geçti kısırlaştı. kendiliğinden bıraktı. ama siz yine ısırdığında sert bir şekilde hayır diyin. o yaşta anlıyor ama uygulamıyor. şimdi bizimki neye hayır desem duruyor (1.5 yaşında). ama tabi biraz da mizacına bağlıdır. bir de kovalamak, zorla kucağa almak hırçınlaştırır. onun yerine oyuncakla oynatıp kendisi geldiğinde sevin. mesela ben yumuşak severim, sakinimdir falan benim kucağıma gelir, anneme gelmez. bunlara dikkat edin.

  • slow like honey  (29.12.18 15:38:32)
Kopekten bozma derken, kopekler bu isirma olayini ogreniyorlar. Anneleri ile kalma asamasinda bir sey istemek icin ya da yavrular kendi aralarinda oynarlarken... Bu nedenle bu aliskanligi biraktirmak da cok zor degil kopeklerde. Eger kediler icin de ayni durum gecerliyse, kesinlikle isittirmayacaksiniz kendinizi ve yuksek tonda ses cikartip uzaklastiracaksiniz kediyi kendinizden.

  • buf-e kür  (29.12.18 15:51:20 ~ 15:51:59)
Önce şunu söyleyeyim: 1 yaşına kadar biraz çekeceksin. 1 yaşına kadar kedilerin dişleri dökülür ve yeniden çıkar. Bu aşamada diş eti kaşındığı için çok ısırabilir. Düşen dişlerini yuttukları için pek çok kişi bu sürecin yaşandığını bilmez bile.

Oyun oynarken şirinliğine dayanamayıp haşin sevmek isteyebilirsin. Bunu kesinlikle yapma. Sen ne kadar haşin ve sert seversen o da seni o kadar haşin ve sert sever. Özellikle oyun esnasında nasıl sevmek gerektiğini senden öğrenir.

Aç olmadığına emin ol.
  • siyah noktali film  (29.12.18 16:06:27)
ısırsa da elinizi çekmeyin. bilerek parmaklarınızı ağzına sokun. ısırırsam rahat bırakırlar diye ısırıyor. bunun artık geçersiz bir yol olduğunu anlamasını sağlamaya çalışın. yavruymuş zaten delecek kadar ısıramaz. biraz çizikten de bir şey olmaz.

  • nugre tias  (29.12.18 16:33:45)