ekşisözlük 2018 istatistikleri

233 milyon tekil ziyaretçi diyor, bunu "herkes pc, telefon ve iş bilgisayarı kullanıyor o yüzden bölü 3" diye hesaplasak bile 77 milyon ediyor. ülkedeki hanelerin %80'inin internete erişimi varmış, son nüfus verileri 79 milyon kişi diyor; %80'i 63 milyon kişi yapar. bu kişilerin hepsi ekşi'yi biliyor olamaz, %75'i desek bile ekşinin bilinirliğinin çok fazla olduğunu göstermiyor mu?

ki bu da 47 milyon kişi demek. yurt dışında 6 milyon türk yaşıyormuş, bunun en fazla 5 milyonu ekşi'ye giriyor olsa, toplam 77 milyonun 72 milyonu türkiye'den bağlanıyor anlamına geliyor. internete erişen birey sayısının 60-70 milyon kişi olduğunu düşünürsek internete giren herkes ekşi'ye giriyor olmalı.

bu imkansız tabii. bana kalsa internet kullanan türklerin en fazla yarısı ekşi'ye giriyordur derim; bu da 30 milyon yapar en fazla.

bu hesapta bir sorun var ama nerede? en başta verdiğim sayılara bakınca herkesin 6 farklı cihazdan bağlanması mantık düzenine oturuyor ama herkesin 6 cihazdan girmesi de çok fazla değil mi?

hata paylarını(tarayıcısının çerezlerini silenler mesela, bu da çok azdır) görmezden gelicek kadar fark var bence; hesabımda neresi yanlış?

eksisozluk.com

mesai bitimine doğru yavaştan tatil havasına girmiş gizli işsiz Bruce bildirdi...

tarayıcı çerezlerini her temizlediğinde yeni kullanıcı olarak sayar.

ben mesela genellikle tarayıcımı gizli modda kullanırım, çerez barındırmaz. bu durumda benim yer girişimi yeni bir tekil kullanıcı olarak sayar.

bu ve bunun gibi teknik olaylarla tekil kullanıcı sayısı artar. reel tekil kullanıcı sayısını hesaplamak neredeyse imkansızdır.
  • lordoz  (28.12.18 17:47:11)
bir de, çerezlerin süresi vardır. 1 hafta olabilir, 1 ay olabilir, 1 gün olabilir. bu durumda çerez süresi sıfırlandığında kullanıcı da yeni tekil kullanıcı olarak sayılır.

  • lordoz  (28.12.18 17:49:37)