[]

Google - Gizlilik

Google servisleri özelinde (Search, Gmail, Maps vs) verilerimizi en azından reklam amaçlı kullandığını biliyoruz.
Önlem alıyorsanız, ne tür önlemler alıyorsunuz ?. 
google ve servislerini kullanmayarak.

alternatifleri var. suradaki yazida bahsedilmis: medium.com
  • Leonardo~Da~Vinci  (28.12.18 13:57:26) 
Gmail yerine protonmail, maps yerine here ya da yandex maps kullanabilirsiniz.
Google arama motorunun alternatifi pek yok. Yandex, DuckDuckGo kullanılabilir ama google kadar iyi değiller.

Chrome kullanmayın. Firefox Quantum oldukça hızlı. Firefox'u beğenmiyorsanız, Brave de iyidir.
  • pseudologia fantastica  (28.12.18 14:09:24) 
Android de kullanmamanız lazım.

Ayrıca Google servislerini kullanan sitelere de (misal Ekşi Duyuru) girmemeniz lazım. Çünkü giriş yaptığınız sitelere göre de reklamlar kişiselleştiriliyor.
  • crown  (28.12.18 14:38:56) 
bu biraz zor. @leonardo'nun verdiği linkte bile kolay ama ücretsiz değil diye başlık atılmış. kullandığımız servislerin bir çoğunu ücretsiz olduğu için severek kullanıyoruz ve bu sebepten hayatımızda önemli yer buluyorlar. eğer sadece ücretli versiyonları olsaydı kullanmazdık. ve eğer hiç kullanmasaydık, eksikliğini çekmezdik. girdiğimiz sitelerin büyük bölümü google analytics kullanıyor, cookie'leri kabul etmemeniz lazım mesela. bu da sörf kalitenizi düşürür. aslında şu "abi google'da bir arama yapıyorum, hemen reklam gelmeye başlıyor" olayı bile işimize yarıyor çoğu zaman. bir de böyle düşünmek lazım.


  • Tears of Devil  (28.12.18 15:08:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.