Genç bir kardeşinize hayat öneriniz var mı?

Merhaba, bu duyuruyu spesifik bir soru sormak için değil bana genel olarak hayatla ilgili önerebileceğiniz şeyleri öğrenmek için açtım çünkü sitenin çoğunluğunun benden yaşça büyük olduğunu düşünüyorum. Hayat tecrübelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olacağım. "Şu sporu yap, şu felsefecileri oku, şuranın tarihini oku, şu ülkeleri gez, şu meslekten sevgili yap, arkadaş/sevgili ilişkilerinde şunları yap/yapma, mesleğin için şunları yap" veya bu şekilde herhangi bir şey söylemeniz çok mutlu edecek.

21 yaşında erkeğim, tıp fakültesi öğrencisiyim. Tarihe(Antik Yunan, Osmanlı, Türkiye) genel olarak ilgim olmasına rağmen fazla okumadım. Okul basketbol takımındayım, iki kez yurt dışına çıktım. Batı klasiklerini ve Türk milliyetçiliğiyle, Atatürk'le ilgili kitaplar okuyorum. Geniş diyebileceğim bir arkadaş çevrem var, sevgilim yok.

Not: "bu ne biçim duyuru" diyebilirsiniz ancak birden benden büyüklerin tecrübelerinden faydalanmanın benim için çok faydalı olabileceğini fark ettim. Teşekkürler.

Dil öğren. Büyüğün değilim ama dil öğrensen iyi olur bunun dışında gayet iyi durumdaymışsın endişelenme.

  • melonsucker  (26.12.18 17:29:24)
Türk milliyetçiliğine ya da herhangi bir milliyetçiliğe çok kapılma. Dünya çok büyük. Saygı duymak ve fanatiği olmak arasındaki farkı bil. Madem bu alana ilgilisin çeşitli ülkelerin/milletlerin liderlerini de oku. Türk kültürü (kaldı ki Türkiye Türklerinin kültürü ile Doğu Asya Türklerinin arasında da dağlar kadar fark var, hangisni okumak istediğini seçmen lazım), hatta benim tavsiyem orijinal türklerin kültürünü antropolojik kaynaklardan oku. Hiçbir kültüre ya da millete kötü bakma, sana farklı ve belki kötü gelen şeylere "onlara özgü" diyip geçebil.

ek: ben de büyüğün sayılmam aman aman. dil öğren +1
  • kozmosta bir nokta  (26.12.18 17:33:46 ~ 17:36:45)
@melonsucker iyi ingilizce, kötü almanca ve çok kötü fransızca biliyorum. Osmanlıca okuyabiliyorum. Öneriniz için teşekkür ederim.

@kozmos milliyetçiliğe kapılmaktan ziyade merak duyduğumdan okuyorum. Çeşitli ülkelerin liderlerini okumak ve antropolojik kaynak kullanmak çok mantıklı, aklıma gelmemişti teşekkür ederim.
  • sys coyg  (26.12.18 17:44:31 ~ 18:57:27)
zekânı optimum seviyede kullan. çok çalışıp mutsuz olma az çalışp potansiyelinin altında kalma.

  • lycoxin  (26.12.18 17:46:50)
iyi bir insan ol. hiçbir şeye ve kimseye kötülük yapma. yıkıcı değil, yapıcı ol. her gün yeni şeyler öğrenmeye çalış ve mutlaka kendini dinlemeye vakit ayır. bunlar zaten önünde tonlarca kapı açacak.

ilgi alanların, mesleğin, çevren değişebilir ama bu kaideler değişmez.
  • lesmiserables  (26.12.18 17:50:27)
lesmisabrales'e katılıyorum. Lütfen diğer doktorlar gibi olma, hastanı kapıda bekletip içeride sana yazan kızlarla fingirdeşme. 70 yaşında insanlar kapıda bekliyor oluyor:(( ya da 1 saat sonra geleceğim deyip seni bekleyen hastaları 4 saat bekletme. Bekletiyorsan da özür dile, lütfen. İlgini çekiyorsa gönüllü kuruluşlarla çalış bir süre; sınır tanımayan doktorlar gibi.

Arkadaş ilişkilerinde de kimseye güvenme.
  • geçerkenugradım  (26.12.18 18:00:00)
Rahatsızlık duyduğun şeyleri dile getirmekten çekinme. Sana kendini her hangi bir konuda kötü hissettiren insanlarla mecbur değilsen görüşme.
Her şey mükemmel olsun diye çabalama, olmaz çünkü.
Şan dersi al, o olmadı diksiyon da olur.
  • aslinda sana ne  (26.12.18 18:00:16)
buradaki tavsiyeleri salla. güzel insanlarla tanış. güzel insanlar zaten sana ihtiyacın olan tavsiyeleri verecektir. diğer meselelerde ise merak etme ve araştırma duygun sana zaten yön verecektir.

tıp tarihi
osmanlı tıp tarihi
süheyl ünver
tıp etiği
bilim-felsefe ilişkisi
gibi anahtar kelimeler ilgini çekebilir.

tarihle ilgili okumalar yaparken bunların yanlı olabileceğini, farklı perspektiflerin aynı meseleyi nasıl farklı yorumlayabileceğini gözden kaçırma. okurken bu tavır çok işine yarayacaktır.

Türk milliyetçiliği ve Türk tarihine meraklıysan Cengiz Han, İlhanlılar, Babürlüler, Selçuklular kimmiş neymiş, ortaçağda dünyanın doğusunda neler oluyormuş onlara da bak.

Okulun kulüpleri vardır, ilgini çekenlere bir uğra, oralardaki arkadaş ortamları yetişkin perspektifiyle "leş" olsa da sizler için çok öğretici olur. Oralardaki okuma grupları, konferanslar, konserler vs. de sizi besler.

Yolunuz açık olsun.
  • kullanıcı adı  (26.12.18 18:17:11)
Yurtdışına çıkmayı gözünde bu kadar büyütme.

Yaptığım iş dolayısıyla çok fazla çıkıyorum. Şu ‘traveling’ kültürü kadar boş bir heves olamaz. Sen boş beleş, donanımsız, yüzeysel bir insansan dünyanın bütün ülkelerini gezsen de bir şey değişmez.
  • catch the arrow  (26.12.18 18:18:21)
Daha ne olsun? Evlenelim mi?

  • Traveller  (26.12.18 18:19:12)
Maalesef dediğin için değil "sadece" iki kez yurt dışına çıktığın için eziksin genç kardeşim.

  • con  (26.12.18 18:33:27)
tek tavsiyem, 10 dil bilsen de, 20 kere yurt dışına çıksan da kendini bir bok sanma.

  • diffarentiationation  (26.12.18 18:45:53)
Doktorlar ayrı bir tür olduğu için bence bizim öneriler sana uymaz.

  • herhaltibiliyoring  (26.12.18 19:57:00)
dil öğren. bu kadar tüketimin olduğu bir çağda ilerki yaşta alzheimer olmanı engeller. onun dışında güzel bir sivil toplum kuruluşu bul kendine. dil, din, ırk ve siyasi düşünce ayrımı yapılmayan ve konuşulmayan bir yer olsun mümkünse. gönüllülük yap. ihtiyacı olan insanlara destek ol. böyle başla. zaten gerisi gelir. hayattta hakedişimize göre bir sonraki adımımızı dizayn ediyoruz.

  • greenshadow  (26.12.18 20:04:15)
data-tusem falan fark etmiyor. en ucuzu hangisiyse ona git.

  • neverlose  (26.12.18 21:49:00)
gülümseyin... selamlasin...nazik olun...

  • balik kraker  (26.12.18 23:14:10)
1- Yurtdışında uzmanlık imkanlarını araştır
2- Dil konusunda durumun nedir yazmamışsın ancak hasta bakabilecek, yurtdışında kongrede derdini anlatacak seviyede İngilizce öğren.
3- Kendinle, çevrenle, hayatla ilgili ön yargıların, kabullerin vs varsa onlardan kurtul.
4- Yazılım ile ilgilen.
  • efx  (27.12.18 16:20:22)