Türkiyede sosyal çevrem yok Amerika veya Batı Avrupada hayat kurabilir miyi

Buradan tası tarağı toplayıp orada beyaz yaka olabilir miyim? Neler lazım bunun için tek başıma başarabilir miyim? Yoksa hayat buradakinden daha mı zor oralarda. Oralarda buradaki 6 bin liralık kazancı sağlayacak bir hayat kurulabilir mi tek başına?

Kişisine göre değişecek bir soru bu. Sen kimsin, nesin, nelerden hoşlanırsın, nelerden hoşlanmazsın, aile yapın nasıl, düşünce yapın nasıl, ideolojin nasıl bunlara göre değişen bir soru bu.

Odtü, Boğaziçi falan bitirip giden sonunda ağlaya ağlaya dönenler de var. Gidip bir daha tatile bile gelmeye tenezzül etmeyenler de var. Gidip garsonluk yapıp hayat çogzel diyen de var, müdürlük yapıp beğenmeyen de var.
  • bos gezenin bos ustasi  (23.12.18 11:45:51)
Her halükârda Türkiye distopyasında sürünmekten iyidir diye düşünüyorum. En azından bir kültürü öğrenmiş, adapte olmaya çalışmış ya da adapte olmuş oluruz.

  • an extraordinary translator  (23.12.18 12:11:23 ~ 12:11:34)
yurtdisinda hayat sosyal cevre ile kurulmadigi icin bu bilgilerle bir sey diyemeyiz.

1- oncelikle nasil gideceksin? universite mezunu musun? ne alanda okudun? tecruben var mi? yoksa kacak gidip bir sekilde kalmayi mi planliyorsun?
2- hangi ulke? butun ulkeler birbirinden farkli.

3 yil hollanda'da yasadim, 1 yildir isvicre'deyim. hollanda cok guzelken isvicre'ye boktan bir ulke bana gore. hollandaya gore iki kati daha fazla kazaniyorken simdi isimden ayrildim, terk ediyorum bu boktan ulkeyi, ya hollandaya geri donucem yada baska bir ulke ama alman irkindan olabildigince uzaga. kimisine gore de isvicre cennet gibi bir yerdir.
  • crucio  (23.12.18 12:15:42)
Misal bana göre isviçre cennet @crucio beğenmemiş, ben hollandayı sevmem adam hollandayı sevmiş:)

Mesleğin var mı? Mesleksiz mi gidiceksin? Benim sosyal çevrem vardı iyi de kazanıyordum ama fırsatını bulduğum an kaçtım. Şimdi daha az kazanıyorum ama çok daha mutlu huzurluyum hayat standartları yükseliyor insanın. Çevremde olanlar da gitmek için yer arıyor ilk fırsatta gidicek insanlar sevemediler... imkanın var mı? Varsa git.
  • Boris  (23.12.18 12:33:24)
Bir arkadaşım biriktirdiği parasıyla karısı ve çocuğunu da alıp önce Kanada; orada olmayınca ABD'ye gitti. Ve şimdi orada yaşıyor. Resimlerini görüyorum internette. Daha mutlular. Ben bunu yapamam mesela. Gitmek içinm yeterli motivasyonun varsa git. Yaparsın.

  • alicandan  (23.12.18 13:41:46)
abd ve avrpada daha bireysel kendi başına haatlar yaşıyor insanlar, sosyal cevren olmadıgına gore sende tek tabanca sayılırsın. bana gore evet, cevap.

evet derken takıntılı , sürekli problem arayan , sorunlu bir tip olmadığını dolayısıyla ınsanların senden kaçmadığını farz ediyorum. yoksa böyle bırıyle marsda bıle kımse ıletısım kurmaz.
  • hayvan gibi yazar  (23.12.18 13:45:11)
gidebilmen sıkıntı zaten. nasıl gideceksin en büyük sorun o. yoksa bir şekilde adapte olunur her koşula

  • argent dawn  (23.12.18 14:10:34)
Burada yalnızsan kaybedeceğin birşey yok demektir, en kötü orada da yalnız yaşarsın birşey farketmez.

  • herhaltibiliyoring  (23.12.18 14:42:34)
Tolga karel gitti tir şoförü oldu. Kaldi ki Türkiye de iyi bir oyuncuydu, gelecegi de vardi. O bile yaptıysa sen haydi haydi yaparsın bence. Ama iste düzen kurmasi zor, gerisi gelir

  • bu benim teorim  (23.12.18 15:09:54)
oralarda da iş yerinde taciz iftirası atabilirler yanlız, dikkatli olmakta fayda var

  • her gece yeminler ediyorum  (23.12.18 15:25:19)