yemekte

yemekte hangi tur baharatlar kullanirsiniz? kekik, nane, karabiber gibi dar bi bilgi alanim var aydinlatsaniz ya beni.

kırmızı pul biber, kırmızı toz biber, kısır türevi şeylerde sumak kullanırım sana ek olarak.

  • killerbee  (22.12.18 16:44:43)
Biberiye, sumak, toz zencefil. deneyebilirsin

  • marifet  (22.12.18 16:51:04)
Yazdıklarınıza ek olarak salatalarda reyhan; tavuklu yemeklerde köri; tatlılarda tarçın, karanfil; bunlar dışında da kişniş, beyaz biber, kimyon, sumak, çörekotu, biberiye, klasikler (kırmızı biber, kara biber).

Tazesini kullandıklarımızı ya da kuş üzümü, çam fıstığını falan yazmıyorum.
  • gretchellen  (22.12.18 16:53:29)
eğer bir yemekten sıkıldıysam, kırmızı biber + kimyon + kekik + karabiber + köri + az nane şeklindeki karışımı o yemeğe katıyorum. her yemekte başka bir tad/kokular veriyor.

bu arada aklıma gelmişken, bağdat baharatın tüm baharatlarına radyasyon yedirilmiştir. ben "ışınlanmıştır" uyarısı olmayan baharatları tercih ediyorum.
  • ssiradanbirigibi  (22.12.18 16:56:39)
reyhan, kişniş ve biberiye değeri çok az bilinen baharatlar; güçlü aromaları sayesinde içine girdikleri yemekleri sıra dışı hale getiriyorlar.

  • Bruce  (22.12.18 17:00:56)
Kekik, pul biber ve tuz dışında bi şey kullanmam. Gerçi pek yemek yaptığım söylenemez ama.

  • Delay Fuze  (22.12.18 17:11:53)
hazır tarhana çorbasının içine ve cips banmak için yoğurdun içine aktarlarda gökkuşağı gibi içinde kat kat baharatların olduğu tüpte satılan bir baharat var onu karıştırıp koyuyorum. körili yemeklere (ben nohut ve mercimek yapıyorum, bunlara ayrıca zencefil, tane kimyon, kişniş, toz zerdeçal, köri tozu da konabilir) garam masala diye bir baharat var ondan koyuyorum. onun dışında salataya taze ya da toz reyhan, foccaciaya taze biberiye, çorbalara nane, rafadan yumurtaya pul biber, taze kekik ve biberiye kıyıyorum, güveçlere kekik ve pulbiber, dolmaya yenibahar, reyhan, nane koyuyorum, fırında pişen sebzelere taze adaçayı, kekik, biberiye, mercanköşkten biri konabilir. sütlaça taze mercanköşk koyuyorum, beşamel sosa muskat, pizza sosuna ve mantar soteye kekik koyuyorum. bunlar aklıma gelenler.

  • slow like honey  (22.12.18 17:24:10)
Muskat patatese yakışıyor bence.

  • bahoho  (22.12.18 17:24:20)
Cayenne biberi, farkli köri türleri, muskat, kuru dereotu, kuru sarimsak-sogan, yenibahar...

  • buf-e kür  (22.12.18 17:41:01)
Kimyon, zerdeçal, zencefil, kekik (bi kaç tür), nane, biberiye, fesleğen, karabiber, kirmizi biber, kişniş (hem toz hem tohum), hardal, muskat, köri, adaçayı, tarçın, haşhaş, defne, kenevir.

  • beetlejuice  (22.12.18 17:51:33)
Sumak, her yere girmez ama girdiği yemek veya salatalar level atlar tat olarak.

  • Uncle Sam  (22.12.18 18:06:59)
kişniş (patatesli her şeye, köftelere)
kırmızı toz biber, kara biber, pul biber(her şeye)
köri (tavuklu yemeklere, her türlü çorbalara, patates püresine,kremalı makarna soslarına)
sumak (salatalara, dolma-sarma içlerine)
zencefil (pek sevmem sadece kurabiyelerde nadiren kullanırım)
zerdeçal (etli tavuklu, garnitürlü kısaca sade olmayan pilavlara çok yakışıyor)
kimyon (bulgurlu her şeye, her türlü köfteye)
yenibahar (sadece ekşili sarma içinde kullanıyorum)
kekik (ızgara tavuk marinasyonuna, et ve tavuk sotelerde, kahvaltılık domates üzerine)
isot (sadece kısır yaparken kullanıyorum şimdilik)
  • j lithium  (22.12.18 18:32:21)
@slow like honey
aktardaki tupteki baharatin ismi ne markali urun mu?

hepinize tesekkurler sayenizde birsuru baharat cesidini ogrenmis oldum. simdi birkacini almaya gitmekle basliyorum ise
  • guldum gectim genceciktim  (22.12.18 19:18:25)
Mevsiminde yesil nane, reyhan alarak kurutup onlari her turlu dolma, sarma, manti, zeytinyaglilarda ve sebze yemeklerinde(sadece nane) kullaniyoruz.
Tane karabiber alip ögüterek et, sebze yeneklerinde kullabiyoruz. Yesil karabiberi de ayni sekilde kullaniyoruz.
Son zamanlarda zerdeçali makarna suyuna katmaya basladim guzel renk veriyor. Normalde bunu nohut yemegine ve kiymalara katiyordum.
  • nax  (22.12.18 20:11:29)
yeni gördüm sorunuzu. belli bir markanın ürünü değil. tam tüp değil düzgün ifade edememişim kendimi. şöyle bir şey, tarhana baharatı diye aratınca çıkıyor:
goo.gl

  • slow like honey  (22.12.18 22:02:26)
şimdi aklıma geldi, bir de susam, kekik ve sumağı (en çok susam en az sumak olacak şekilde) karıştırıp havanda döverek kendimce bir zahter karışımı yapıyorum (zahter aslında bizim bildiğimiz kekikten yapılmıyor, ona benzer tatta daha uzun yapraklı bir ottan yapılıyor ama olsun). bunu kahvaltıda ekmeği önce zeytinyağına sonra bu baharat karışımına batırarak tüketiyorum, tavsiye ederim. ayrıca direkt aktardan kahvaltılık zahter diye sorarak da alabilirsiniz (direkt zahter derseniz zahter otunu verirler).

  • slow like honey  (22.12.18 22:08:59)
tesekkurler slow zahteri egeli arkadasim geldigince ona ozel hazirlicam :)

  • guldum gectim genceciktim  (22.12.18 23:36:23)