kediden anlayanlar

ara sıra eve aldığım bir sokak kedisi var. son bir aydır sanırım 6-7 gün evde kalmıştır. ilk günlerde sessiz sakin, yemek verirsen yiyen, kendine bir köşe bulup uyuyan ve benimle hiç ilgilenmeyen kedi son iki gündür kudurdu :)

bi kere kesinlikle dibimden ayrılmıyor. hangi odaya gitsem fıtı fıtı peşimden koşturuyor ve miv miv miv ayaklarıma dolanıyor. 5 dk tuvalete gitsem koridorda sanki işkence ediliyormuş gibi miyaaavv miyaaaaav diye inliyor.

kendini sevdirmek için sürekli bacaklarıma sürtünüyor. tamam gel seveyim diyorum, mest olup sırt üstü yatıyor ve anında tırnaklarını çıkarıp ellerimi tırmalıyor. hayır diye kızıyorum. bu sefer de sakin bi şekilde elimi iki patisinin arasına alıp dişlerini geçiriyor. ellerimi kurtarayım derken o gazla bacaklarıma saldırıyor. bu hareketleri yaparken o minnoş gözleri seri katil gibi bakıyor, korkuyorum :) haşin mi seviyorsun diye soracaksınız ama hayır. çok nazik bir şekilde boynunun altını kaşıyorum mesela. mırr mırrr mırrr yuvarlanırken bir anda canavara dönüşüyor.

mutfakta yemek hazırlarken gözlerini kocaman açıp ciyak ciyak bağırıyor. mama koyuyorum, hah yiyor derken vazgeçip yine geliyor. bu sefer mesela yoğurt veriyorum, onu yemeye başlıyor. ama tezgahın başına geçtiğim anda yine gelip başka bir şey istiyor. bunu yapmadığı tek yiyecek yaş mama. verirsem bitirene kadar başından ayrılmıyor. ama tamamen doymuş olsa bile ben yemeğimi koyup oturunca tabağın içine atlıyor. bugün tabağımı elimde tutarak ayakta yemek zorunda kaldım.

mobilyaları, koltukları tırmalamasını anladım ama en muzdarip olduğum konu saksılar. evde kum olduğu ve kuma yapmayı öğrendiği halde saksıları eşeliyor. tuvaleti geldiği için mi yoksa eğlencesine mi yapıyor anlamıyorum. bu yüzden gözümü üstünden ayıramıyorum. bir dakika içinde bir bitkimi kökünden söküp parçalamıştı. bağırınca da korkup kanepenin altına saklanıyor, kıyamıyorum kerataya.

kedi sahipleri anlar, bunlar tamamen normal davranışlar mı? özellikle saksılarla ilgili alabileceğim önlem var mı? elime ayağıma saldırmamayı öğretebilir miyim?

son soru: komşum diyor ki "kediyi ara sıra eve alarak iyilik yapmıyorsun. sana alışıyor ve artık sokakta mutlu olamayacak." haklı mı sizce?

sokak kedilerinin pek ayarı olmuyor, küçükken alsaydın o zamandan beri hayır hayır deseydin öyle yapmazdı sanırım yavru da değil.

benim de çok başıma geldi, böyle karnı acıkınca eve gelen, yemek yiyen, uyuyup sonra dışarı çıkan 3 5 gün gelmeyen bi sürü sokak kedisi besledim.

aynen geliyor atlıyor kucağına seviyorsun usul usul, hiç bişey yok hart diye bütün dişlerini geçiriveriyor, uyarı falan yok yani. ayar da yok.
  • killerbee  (21.12.18 20:19:47 ~ 20:22:54)
oncelikle bu kedinin asisi yoksa kediden bagimsiz olarak siz kendinize kotuluk yapiyorsunuz, kedi arada disari cikabilir ama sizin anlattiginiz gibi cogu vaktini disarida geciriyor ise ozellikle ic dis parazit asilari daha bir onem kazaniyor, siz de hem kuduz hem tetanos asisini bir dusunun derim.
eger sokakta yasamak konusunda cok kuvvetli hisleri yoksa bu kediyi daha uzun sureler evde tutmak hafta sonlari aksamlari tasmayla disari cikarmak da bir cozum olabilir.
onun disinda bizim evdeki saksi topragini genelde kediler kendi kumu kirliyse veya sevmedigi bir koku falan varsa kullaniyor. yani sorununuz neden saksiya yapiyor degil niye kumuna yapmiyor olmali? psikolojik bile bir sebebi olabilir.
tirmalama konusuna gelince her sert davrandiginda onu kibarca ama kesin olarak uyaracaksiniz, bagirmak, dovmek, cezalandirmak yok, ise yaramaz, sadece kinlenir daha sonra daha beter saldirir veya sizden korkar, size guvenmez.
diger bir olay da duzenli olarak tirnaklarini kisaltmak ama iste sokak kedisi oldugu icin bu konu biraz sikintili, yani kendi korumasi azaliyor.
tuvalete girince miyavlamasi ise iki turlu cozulebilir, ya kapali kapi ardindan konusup rahatlatacaksiniz, ya miyavlamasin diye uyari tonunuzla uyaracaksiniz ya da hic sesinizi cikarmayip kendi kendine sakinlesmesini bekleyeceksiniz. diger olasilik ise kapiyi acik birakmak ama bu cok mantikli bir cozum degil, uzun vadede sorun cikariyor.
  • mavicorap  (21.12.18 21:29:25)
Çünkü kedi. Tek açıklaması bu bence.

  • veritaslibertas  (21.12.18 21:58:47)