[]

Muhabbet kuşları bilinçli mi konuşuyor?

Merhaba, çok şapşal bir oğlum var. Ne zaman bize sinirlerse veya herhangi bir şeye kızsa puşt diye bağırıyor.

Kafesine konup onu öpmem için beni çağırdığında puşt diye sesleniyor. Onunla ilgilenmeyip akvaryumumla ilgilendigimde kendisine baktirana kadar pusssst diye sesleniyor bana. Ona dönüp onu öptüğümde ohh çok tatlı, bir öpücük ver bebeğim falan diyor. Başka kelimeler bilmesine rağmen bu tarz şeyleri söylüyor. Rastgele seçtiğini düşünmüyorum. Olabilir mi böyle bir şey?


 
Taklit yaptigi icin sizin ne durumda ne tepki verdiginizi taklit ediyor bence. Mesela siz sinirlenince pust dediginiz icin o da sinirlenince pust diyordur hehe. Siz mesela severken ay agzina zicayim deseydiniz o da oyle derdi optugunuzde falan.


  • bos gezenin bos ustasi  (20.12.18 20:47:11) 
Bazı kelimelere ya da kelime gruplarına bazı anlamlar yüklediğini anlıyorsun ama bundan hiçbir zaman emin olamıyorsun.

Bazan bildiği bütün sözcükleri karmakarışık ve peş peşe öylesine ötüyormuş gibi söylediği de oluyor.

Seninle oynarken daha yoğunlukla kullandığı kelimeleri başka bir aile bireyiyle oynarken kullanmıyor, onunla oynarken başka kelimeler kullanıyor.

Yeni kelimeler öğrendikçe eskilerini unutuyor, bazen unuttuklarını hatırlıyor. Karmakarışık bir durum yani. Bir anlam yakalayamıyorsun.

Hareketlere anlam yüklediği de oluyor. Bir kuşumun sol omzuma konup küçücük bir tur atıp tekrar aynı yere konması 'yediğinden bana da ver' anlamına geliyordu mesela. Bir başkası öyle bir şey yapmaz direk ağzıma girmeye çalışırdı. Hepsinin huyu değişik.
  • oguz altun  (20.12.18 21:44:42) 
tepkilerinize göre ses çıkarıyorlar. bizim kuş da ona doğru yaklaştığım zaman "gel len, sen gel len" derdi. bilinçli değil de pavlov'un köpeği gibi düşünebilirsiniz. şartlanma var. siz alıştırıyorsunuz aslında.


  • nice tnetennba  (20.12.18 21:46:21) 
muhabbet kuşları (papağanlar) inanılmaz derecede sosyal hayvanlardır. doğada yüzlercesi bir arada sanki tek bir canlıymış gibi uçabilirler, bu sayede yırtıcı kuşlardan kurtulurlar.

insan doğadaki en vahşi canlı. sadece keyif için bu muazzam canlıları kafeslere tıkıp bir ömür besliyorlar. daha da vahşicesi, bu kuşlar konuşsun diye onları tek alıp besliyorlar.

daha daha da vahşicesi, bunların kafesine bir tane ayna koyarlar(konuşsun, kendini yalnız hissetmesin diye). o aynanın zaman geçtikçe buğusu her geçen gün daha da artar. çünkü muhabbet kuşu aynada gerçekten bir kuş var sanır ve ona kusarak (bu bir muhabbet kuşunun diğerine vereceği en değerli hediyedir) kursağında biriktirdiği yemeği verir. aynada haliyle gerçek kuş olmadığı için ayna lekelenir. muhabbet kuşu ise, verilen yemek reddediliyor diye kendini mutsuz hisseder, kimbilir belki depresyona bile giriyordur..

sakın kendimi ahlak timsali olarak sunuyorum gibi bir yanlış anlaşılma olmasın. küçükken bu hayvanlara bayılırdım, anam babam da mutlu olayim diye alırlardı. çok ilgilenirdim, acayip konuşurlardı. omzumuzdan kafamızdan hiç inmezlerdi. kafasını sallaya sallaya oynaya oynaya konuşurdu. ne bilim hayvanı hep mutlu zannederdim. elimin üstünde poposunu sürterek sallardı, meğerse hayvan elimle çiftleşmeye çalışıyormuş, anlamazdım tabi küçüktüm o zaman.

o bütün konuşmaları, insana benzer tepkileri hayvanın özünde çok sosyal bir canlı olmasından. zavallım bulunduğu grubun arasına girmek için onlar gibi davranmaya çalışıyor. onlar gibi sesler çıkarmaya uğraşıyor. onların tepkileri gibi tepkiler göstermeye çaba veriyor.

muhabbet kuşları hep beni hüzünlendirir bu sebeple. küçüklüğüm aklıma gelir, hem mutlu olurum, hem baktığım kuşları özlerim ama en çok da hüzünlenirim.

sorunuzun cevabı ise, insanın insan olması zaten başlı başına bir taklit. kuş da bunu yapmaya çalışıyor..

www.youtube.com
  • makbur  (21.12.18 02:04:50) 
gidip muhabbet kuşu alıp besleseyim geldi :)


  • xdenizx  (21.12.18 08:27:43) 
@makbur, yalniz yaşaması benim içimde olan yaraydı sız de yarama tuz bastınız. Kuşum henüz yaşına girmedi ona eş almayı aylardır dusunuyorum çünkü onu yalniz bırakarak haksızlık yaptığımın farkındayım. Rastgele bir disi kus alamam anlaşabilirler mi emin olamam. Es seçmesi için götürüp bıraksam hastalık kapar mi diye düşünüyorum. Iki arada bir deredeyim. Geçenlerde ufak bi soğuk almışti ölümlerden döndü. Biliyorum bunlar bahane değil. En kısa zamanda bir çözüm yolu bulacağım onun mutlu olmasını her şeyden çok istiyorum.


  • =)  (21.12.18 10:43:35) 
xdenizx, cok tatli oluyorlar. Satin almayin sahiplerin. Mümkünse çift olarak. Ben yanına eş almayı düşünüyorum.


  • =)  (21.12.18 10:45:20) 
ciddi ciddi "insan da taklit yapiyor" denilmis, cok sasirdim. dilerim eksik anlamisimdir. sesi taklit etmek ve taklidi durumla iliskilendirmek baskadir, onun uzerine referansi, soyutlamayi kavramak baskadir.


  • e haliyle  (21.12.18 23:15:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.