Apple ve gizlilik

Merhaba,

Uzun zamandır denk geliyordum da kendimden şüphe ediyordum ama artık emin olmaya başladım. Iphone’da indirdiğim uygulamalar ya da Safari’de yaptığım etkinlikler sonucu instagram’da bu etkinliklerime göre reklam çıkar oldu. Apple bu bilgileri instagram gibi uygulamalara satıyor mu?

Birkaç örnek:

Havayolu şirketi uygulamaları indirdim bilet aldım hoop instagramda aynı havayolu şirketi reklamları

Uygulaması olmayan havayolu şirketinin biletlerine safariden baktım hooop bu firmanın reklamları çıktı

Xxx sitesinden alışveriş yaptım dün hooop instgramda bu sitenin reklamları

Ben instgramda bunları aratmadım kesinliklr ve bu ekinliklerimin olduğu zaman reklam çıkmaya başladı.

apple ile alakası yok, android de kullansan yine aynı şey olacaktı.

  • hadsafhada  (20.12.18 19:04:25)
apple ile alakasi yok, senin gezindigin sitelere gore reklamlari ayarliyorlar.
bana araba/teknoloji ile ilgili reklamlar cikar mesela. hanimin bilgisayarinda kiyafet/kozmetik urunleri reklamlari cikiyor.

  • cooperr  (20.12.18 19:07:41)
Arkadaşlar dediğiniz şey tarayıcılarda olur. İnstagram benim indirdiğim uygulamaları ya da safari’de gezindiğim siteleri nerden bilecek?

  • cemallamec  (20.12.18 19:09:55)
evet apple, google, facebook milyarlarca kullanıcın bilgilerini yüksek meblağlar karşılığında başta nsa olmak üzere güçlü devletlerin istihbarat/savunma merkezlerine satıyor. dijital diktatörlük kitabını okumanızı öneririm. çok detaylı bilgiler mevcut.

  • tabirimekruh  (20.12.18 19:22:02)
reklamlari instagramda gormeniz icin o seyle ilgili bir sey aratmaniz gerekmiyor.

misal 1: ben gozluk takiyorum. gozluklu bir tane profil fotografim var. yukledikten sonra instagram bana bir suru oprik reklami, lazer ameliyati reklami gostermeye basladi. ustelik gozumle ilgili ne browserda ne de instagramda bir sey aratmistim. peki bunu nasil yaptilar?
yukledigim fotografi tarayarak. makine ogrenimi ile bunu yapiyorlar. fotografta kac kisi var, ruh halleri, ne taktiklari, cinsiyetleri.. bunlar isleniyor ve reklam olarak onunuza sunuluyor.

misal 2: pc'deki tarayicidan instagram'a girdim. tamamen cikis yapmadim ama sekmeyi kapattim. sonra google'da ayakkabiyi arattim. sonra tekrar instagrama geldim. karsimda az once baktigim ayakkabinin reklami.
google ayri sirket, instagram ayri(facebook'a ait). instagramin kendi gelir yontemi var. google'dan reklam aldigini sanmiyorum. peki nasil bildiler benim o ayakkabiya baktigimi? beni tarayicidan takip ettikleri bir sistem gelistirmisler. bu cok acik.

(bu gibi sebepler yuzunden uzun zaman once sosyal medya ve google'a veda ettim. datalarim benim kontrolumde olmali, onlarin degil.)

sizin durum misal 2 gibi.
  • Leonardo~Da~Vinci  (20.12.18 19:44:53 ~ 19:47:32)