Sokak kedisini eve aldım

Daha önce soğuk havalarda birkaç kere eve aldığım kediyi bugün yine eve aldım. Sanırım 6-7 aylık bir dişi. Çok sağlıklı görünüyor, tüyleri uzun parlak. Az önce uyurken karnını seviyordum, tüylerinin arasında küçük bir siyahlık gördüm. Ben severken mi oldu yoksa canlı bişey mi anlayamadım ama hareket ediyor gibi geldi. Dikkatli bakayım derken kedi huylandı uyandı. Bakıcam derken ellerimi tırmaladı. Şu anda kanepede uyuyor yine. Bit olabilir mi acaba? Bit görsem anlamam o derece uzağım konuya. Ne yapabilirim?

büyükse kenedir, bit olmaz pire olur hayvanlarda.

  • killerbee  (19.12.18 22:08:49)
veterinerden pire damlası alıp ensesine kendiniz damlatabilirsiniz. veterinerden rica ederseniz açıklar nasıl yapıldığını. basit zaten.

  • inawen  (19.12.18 22:11:54)
Yok büyük değil minicik. Pireyse ne yapmam lazım?

  • sanxis  (19.12.18 22:12:06)
Piredir o. Sokak kedilerinde olması çok normal. Seni de ısırır ama dikkat et kaşınabilirsin tüm gece. Ense damlası damlatman lazım.

  • sta  (19.12.18 22:12:59)
Piredir o. Kulaklarının altı/boynu ve kasık bölgesine bi bakın, tüylerinin dibinde kepek gibi ama siyah döküntüler de olur pireyse.

  • kobuzchu kiz  (19.12.18 22:13:15)
Yess, pire. Daha kucukmus ama. Veterinere yasini da soyleyin

  • balpolen  (19.12.18 22:17:43)
Evet şimdi gördüm kesinlikle hareket ediyor. Ayrıca tüylerinin arasında siyah toz gibi döküntüler var. Yarın veterinerden ilaç alırım ama evde kalmasının bir sakıncası var mı? Yanımda yatmadığı sürece bana bulaşacak bişey mi pire? Ne bileyim battaniyeyi halıyı filan yıkamam gerekir mi?

  • sanxis  (19.12.18 22:17:53)
Şimdi sözlükte okudum, baya gözüm korktu :(

  • sanxis  (19.12.18 22:35:51)
Butun eve yayilir simdi, gecmis olsun.

  • acemi  (19.12.18 22:45:21)
Yorganları yakma sakın.

  • goodz  (19.12.18 22:47:59)
pireler etrafta hayvan varken insanlara pek gecmez. tuylu tuylu kediler onlar icin daha ideal bir ortam. bizim kedi de bir yerlerden pire kapip gelmisti. bir hafta sonra farkettik. ne bize bulasti ne de evin baska yerlerinden cikti. yarin veterinere goturun pire damlasi versin.

  • crucio  (19.12.18 22:51:54)
Peki ben bu kediyi iki haftadır 3-4 kere eve aldım, pireli olduğunu yeni fark ettim. Şimdiye kadar hiç ısırılmadım, eve yayılmamış ihtimali hiç yok mudur? Durduk yere huylanıp evi ilaçlatmak istemiyorum :(

  • sanxis  (19.12.18 22:55:18)
hocam etrafi bir kolacan et yuksek ihtimal eve bulasmamistir @crucio'nun dedigi gibi. tesekkurler bu ince davranisin icinde

  • jedilance  (20.12.18 00:06:32)
icinizi rahatlatmak adina soylemek istedim, bizim kedi de pirelendi kac kere ama eve yayilmadi hicbir zaman.

  • aydonno  (20.12.18 00:43:06)