Açık yaraya ne yapılır?

Baticon sürüp gazlı bez mi sargı bezi mi neyse ondan koyuyorum üstüne. Gazlı bez yaraya yapışıyor :( Terramycin sürülür mü açık yaraya? Gazlı bezin yapışmasını nasıl çözeceğim? Evde açık tutsam da işe giderken kapatmam gerekiyor.
Lokasyon: diz kapağı

geçmiş olsun, yaranın ne kadar açık olduğuna göre değişir.

üstü kabuk bağlamışsa sürülür, hatta fucidin gibi topikal antibiyotik merhem sürmek de iyidir. genelde sargı bezi üstüne top olarak sürüp yara üstüne kapatırlar fucidin'i ve yaraya yapmışmaz. yine ipek bandaj kullanırsan derini de acıtmaz sökerken.

kesik ya da yara 5mm den derinse dikiş atılması gerekir kendi kendine kapanmaz, diz ve dirsek gibi hareketli bölgelerde de kapanması uzun sürer.

bir acile gözükseydin iyiydi. tetanoz aşın var mı?
  • killerbee  (13.12.18 19:38:46 ~ 19:40:32)
Eczaneden antibiyotikli merhem ve steril spanç alın. Spançın 2 tanesini üst üste koyup merhemi kenarlarına ve ortasına sürüp yaydırın. Bu yayma işini parmağınızla değil spançı birbirine sürterek yapın ki elinizdeki mikrop oraya bulaşmasın (çitileme hareketi gibi). Kremlenmiş spançı dize kapatın, üstüne kuru spançı açarak daha geniş bir kapama daha yapın ve kenarlardan bantlayın. Hergün bu kapama örtüsünü değiştirin. Açık yaraya baticon sürülmez, baticonu yara çevresine sürün işlemden önce temizlemek için.

  • curukturpkokusu  (13.12.18 19:40:04)
Tuz basılmaz

  • Delay Fuze  (13.12.18 20:24:09)