[]

Sözlüğün içi bilerek mi boşaltılıyor?

Ana akım medeyanın ver(e)mediği gündem maddelerini sözlükten takip edeyim diyorum, o kadar saçma sapan başlıklarla karşılaşıyorum ki anlatamam. Tamam sözlük bir haber sitesi değil kabul ama sözlük bu mu oldu gerçekten?
 
sanırım artık kimse gündemi takip etmiyor ya da en azından etmemeye çalışıyor. yorulduk bence. mesela daha küçük ölçekli sözlüklere bakarsanız onlarda gündeme dair neredeyse hiçbir şey olmuyor.


 • kljgslsdkjsd  (11.12.18 19:24:38 ~ 19:25:28) 
Sözlük ülkenin aynası. Ülke bu haldeyken 15 sene önceki sözlüğü beklemek imkansız. O yüzden artık sözlüğe de çok bi anlam yüklememek lazım diye düşünüyorum. Zaman öldürmelik bir yer. Duyuru daha keyifli.


 • artci sarsinti  (11.12.18 19:30:23) 
sözlük yönetimi 'sözlüğün içini boşaltalım' hedefiyle yapmıyor bunu ama hedefi ne yazık ki bunu doğuruyor. kanzuk çok kez bahsetti, sözlüğü herkesin hemen kullanabileceği bir sosyal platform haline getirmek istiyor. hem burden çok büyük getiri sağlar hem de bu sözlüğü farklı bir boyuta taşır, doğru. ama o boyut bizim boyutumuz değil işte.

bazı şeylerin eskiden daha güzel olduğunu kabul edip yola devam etmemiz gerekiyor :/
 • metrobus yoluna kacan angus  (11.12.18 19:33:57) 
yıllar önce de dövlet çocıg öldiriyir diye yalan anıran terörist eşexlerin ibadethanesiydi. böylesi daha iyi.

eskiye nazaran sesleri çıkmıyor ama bilmiyorum uçuruldular mı, yoksa yine bi yerlere yuvalandılarda fırsat mı bekliyorlar ;) belki bomba kuşanıyorlardır bi yerlerde
 • ssiradanbirigibi  (11.12.18 19:37:19) 
Ne kadar kullanıcı o kadar içerik o da eşittir o kadar para mantığıyla herkes yazar yapılınca sonuçlar bunlar oldu. Yani amaç sadece kazanmak.


 • j r r tolkien hayrani  (11.12.18 19:37:34) 
Neden doldursun ki?
Bos adam cok hit = reklam = para.

Sinavla falan alsa eskisi gibi 100 kisi arasinda doner. Az hit gelir para kaybederler.

Duyuru neden bazen uyelik aciyor, cunku soru soran cevap veren azaliyor.
Google'da asagi dusuyor, geliri azaliyor.

Zeki adam toplama gibi bir cabasi yok kimsenin.
 • acemi  (11.12.18 19:39:27) 
Siyasi gundem basliklari da cop yazilarla dolu. Az once gordum misalen, biri “magduriyet is coming” diye bakiniz vererek 400 fav almisti. Magduriyet is coming ne aq?


 • Deathrow  (11.12.18 19:39:53) 
Yeni nesil ergenlerle ilgili bi durum. 9 milyon takipcili bos youtuberlarin oldugu bir ulkede yeni nesilden umut beklememek lazim.


 • s0phiesw0rld  (11.12.18 20:04:10) 
kısmen bilerek kısmen de ülkenin gidişatı ile ilgili. aklı başında yazan adamların çoğu ortam boka sarınca 2013 sonrası tamamen terk etti sözlüğü.şimdi çöplük, sadece buraya arada girmek için açık tuttuğum sözlük hesabımı da kapattım burası üyelikleri açınca. sözlüğün de bu haliyle geleceği olduğunu sanmıyorum.


 • dox  (11.12.18 20:04:53 ~ 20:07:59) 
ekşi sözlüğü 15-20 yıldır takip ediyorum. ilk yıllarında içerik kalitesine önem verilen, kullanıcıların sahiplendiği ve "kendisinin" hissettiği bir mecraydı. yıllar geçtikçe, büyüdükçe, popülerleştikçe bu vasfını yitirdi, kurucusuna maksimum kâr getirmeyi amaçlar doğrultuda bir evrim geçirdi. bu evrimle birlikte içeriğe dair sıkı kurallar uygulanmaz oldu, sonra ortadan kaldırıldı, uçurulmalar azaldı, tek hedef popülerlik, daha çok hit, daha çok reklam oldu. iyi içerik üreten özverili yazarlar bu süreçte koptular, bozulan ortamı terkettiler. geriye kuru, boş, vasat kalabalık kaldı. bazen bunların arasında hala iyi içerik yazanlar olsa da bence bu arkaadaşlar yanlış bir mecrada emeklerini ziyan ediyorlar. kendilerine bir blog açıp orada yazsalar, veya medium, twitter gibi yerlerde yazsalar en azından kendilerine bir hayrı olur. zaten çoğu da öyle yapıyor.

sözlükteki bu kalite düşüşü o kadar ileri gitti ki artık gündemi bile takip edemiyorsunuz. gündem bile iğrençleşmiş durumda. ama sanırım ssg hala iyi kazanıyor, o nedenle tüm bunlarda sorun görülmüyor.

iyi içerik üreten arkadaşlara önerim: sözlükte emeğinizi harcamayın.

gündemi takip etmek isteyenlere önerim: yabancı-türkçe haber kaynaklarını ve t24'ü falan izleyin.
 • dx486  (11.12.18 20:06:53 ~ 20:08:24) 
Doğal seçilim. Popüler olamayanlar eleniyor ve bir daha yazmıyor.


 • diffarentiationation  (11.12.18 20:07:09) 
Geçen gün burada bir duyuru açtım.

Kendi projem olan bir sözlük sitesi var. Oraya üye olurken birkaç soru sorayım, üyeleri buna göre kabul edeyim dedim, linç edilip duyurumu sildim.

Şimdi gelmiş herkes ağlıyor. Tutarsızlık var.
 • işimdeyim gücümdeyim  (11.12.18 20:20:38) 
hem kasıtlı hem de re'sen oluyor bu.ama şunu söyleyebilirim ki duyuru sözlükten çok daha iyi.


 • jactantia  (11.12.18 20:22:36) 
bence kasıt yok. yeni haline evriliyor. demek ki bu hali daha kazançlı ki kimse bir şey yapmıyor.


 • paco de lucia  (11.12.18 22:10:29) 
gündemle çok da ilgilenmeyen kimi kesim var sadece goygoy ve cinsellik peşşinde koşan. ve bunlar epey de aktifler. boş şeyler çok yazılıoyr sözlük de boşalmış görünüyor ama ciddi yazan gündemle alakalı yazan epey kişi var hala. en çok gündem oluşturan sözlük ekşi.


 • yine tek mactan yatan adam  (14.12.18 08:43:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.