[]

Yeni triger kayışı sıyırdı?

Aracın triger seti yeni değişti. Aracı valeye verdim alırken çalışmadığını söylediler. Vurdurduk falan çalışmadı, aküdendir dedik takviye yaptık olmadı elektrikçi arkadaş trigerin ve ve kayışının yerinde olmadığı söyledi. Aracı çekici ile aynı ustaya gönderdim. İki sorum var?

1-araç yolda kalmadı park halinde çalışmadı, vurdurmayı denedik çalışmadı. Aracın piston segman yeni değişmişti onlara bir zarar gelmiş midir?.

2-araca daha yeni 3300 lira vererek piston segman atıldı, rektifiye oldu, ve triger seti değişti. Aynı usta benden bu triger için para talepp edebilir mi? Motor yapıldı yapılalı 100 km bile yapmadım.

 
araç yolda kaldı sen görmedin. kayış birden yok olacak hali yok. valedeyken bi çatırtı kopmuştur. iterek götürmüşlerdir park yerine ölü taklidi yapmışlardır.

benim gördüğüm bu rektefiye yapılınca km garantisi veriyolar, şu kadar km garantili bu kadar km garantili diye bunu da rektefiyeciler verir de, senin rektefiyeci ile muhabbetin olmadığı için bunu bilemezsin. bir de herkes garanti verecek diye bişey yok.

silindir kapağı açılmadan hasar belli olmaz, triger kayışı dediği 20 30 lira bişey, takılması için motorun belirli bi konuma getirilip aparatla kilitlenmesi lazım ama muhtemelen motorda hasar vardır.

kayış koparsa ne olur?

Supap zamanlaması bozulur,
Zamanlaması bozulan supaplar kapalı olması gerekirken açık kalır,
Açık supaplara pistonlar çarpar,
Pistonların çarpması sonucu supaplar eğilir ve pistonlar hasar görür,
Supap ve pistonların bağlantılı olduğu tüm parçalarda zorlanmalar meydana gelir,
Büyük bir gürültünün ardından motor durur.


bu siteden alıntıladım: www.ikinciyeni.com

sen en iyisi sağlam bi motor ustasına arabasız olarak git durumu anlat.

usta de böyle böye üst motor yaptırdım, 200 km sonra triger koptu hasar aldı,şu kadar para verdim.

bu neden olur, nasıl olur, ben bunun hesabını rektefiyeciye mi sorayım yoksa motor ustasına mı, az buz para vermedim madurum, şimdi de bayağı bir hasar çıkmıştır(daha baktırmadım) diyerek bi yokla durumu.

şimdi adam sana olasılıkları söyler, sen de ona göre hareket edersin.

bana sorarsan rektefiyeciden bi sıkıntı çıkmaz,

ilk aklıma gelen motoru tam senteye getirmeden kayışı takmaları bu da yavaş yavaş zorladı kayışı vuruntu sesi yaptı ama bu adamlar yeni motor alışır dedi ve bu az az zorlama ile kayışı yedi kopardı.

ikinci ihtimal ya yanlış kayış taktılar, ya adi kayış taktılar ya da eski çıkan kayışı taktılar.

rektefiyeciler çok profesyonel adamlardır, şu gün hangi servise gidersen git mercedes, audi bmw(lüks diye bu markaları söyledim), kamyon tır, man, mercedes scania, otobüs olarak aklına gelen tüm marka servisleri. bunların hepsi motor hasarlarını sanayideki rektefiyecilere yaptırır.

adamların makina parkuru bilgi ve tecrübesi en üst seviyededir.

adam kıçı kırık dükkan açar motor ustasıyım der kendine(malum meslek lisesi diploması yetiyor) ama katiyen rektefiyeci falan olamaz.

o yüzden rektefiyeciden bi sıkıntı çıkacağını sanmam.

ben sanayide çırağın, lastik sökerken havalı tabancayla sökme yönünü karıştırıp 3 saplamayı sökeyim derken sıka sıka uzatıp kopardığını, daha sonra da usta görüp dövmesin diye japon yapıştırıcı ile yapıştırıp müşteriye öyle teslim ediliğini bile gördüm.

başka bi sıkıntı çıkınca adam 2 km sonra geri geliyor, usta sökerken bi bakıyor bijonlar uzamış japonla yapıştırılmış.
 • killerbee  (07.12.18 01:30:08 ~ 01:44:23) 
Eski kayış takacaklarını sanmam çünkü başları ağrır.
Sorun üstteki arkadaşın da dediği gibi çok büyük ihtimalle valeden kaynaklı. Valedeyken kopmuş ve iterek götürmüşler ama kayışı da orada unutmuşlar. Kamera filan bulabilirsen görüntüleri talep et hatta önce şikayette bulun. Kurumsal bir yerse şikayeti kapatalım zararı karşılayalım der (this is turkey) değilse de hukuki yoldan zararı tazmin etmeye çalışırsın.

Kayışı hiç görmediysen bence doğrudan şikayet en mantıklısı ve kamera varsa ortada.
 • sumuklurakun  (07.12.18 01:48:24) 
valede olması valenin suçlu olduğunu göstermez.

onun olacağı zaten varmış, arabaya az gaz vermekle çok gaz vermekle triger kopmaz da atmaz da.

ama valede olmuştur, yani kayış kopmamış atmamış hasar almamış diyorsun ya ben bunun ona istinaden söyledim.

evet vale farkedip söylemediyse hatalı ama bundan başka bi kusuru yok.
 • killerbee  (07.12.18 01:51:24) 
Beyler vale de olmasa bende olacaktı. Zaten motor yapıldığından beri yağ kaçağı ve benzeri sebeplerden 3 kez daha gittim ustaya. Yani burada adi bir işçilik söz konusu.


 • mekhanik karpov  (07.12.18 01:55:14) 
Valenin aracı bıraktığı ve geçtiği yerlere baktım kayış parçası vs yok. Kayış sıyırmış muhtemelen.


 • mekhanik karpov  (07.12.18 01:56:44) 
Şimdi yarın triger yenilenince araç çalışır mı yoksa yeniden rektifiye ye gider mi?


 • mekhanik karpov  (07.12.18 01:59:12) 
Kayışı düzgün takamamıştır usta. Eğer ki kayış yüksek hızlarda çıkmadıysa masrafsız kurtarırsın. Piston ve subaplar eğildiyse şimdiden geçmiş olsun


 • goodman  (07.12.18 02:29:37) 
Goodman: valeye sorunsuz teslim ettim. Alırken çalıştıramadıklarını söylediler. Yani muhtemelen ya park ederken yada park yerinden kapıya getirirken düşük hızda sıyırdı.


 • mekhanik karpov  (07.12.18 02:52:39) 
O zaman kurtarma ihtimali var. Üst kapak açılıp bakılacak. Umarım triger seti ce sente ayarıyla kurtarırsınız


 • goodman  (07.12.18 03:06:20) 
Sat demistim ben, o arabadan cacik olmaz. Bizim ulkede iyi usta bulma sansin genelevde bakire bulma oraninla ayni.

Ustaya gidip cinnet gecir. Para falan verme.
 • acemi  (07.12.18 06:15:26) 
Bu olayda valenin bir suçu yok, triger kayışı öyle kullanım hatasıyla sıyırıp kopmaz, en son yaptırdığın yer işini iyi yapamamış, ya yan sanayi malzeme kullandı ya da kayışı tam oturtamadı, kayış gerginliği çok önemli bunu iyi ayarlayamadıysa da kayış atar araç, bu arada eğer triger kayışı kopmuşsa motorun hasar görme ihtimali çok ama çok yüksek polyanacılık oynamaya hiç lüzum yok.

Aracı yetkili bir servise çektir ve hasar raporu al ve maliyeti çıkartmalarını iste arkasından eski ustana git ve durumu anlat hasar raporunu ve maliyetini göster bu hasarın nedeni sizsiniz siz karşılayacaksınız de langır lungur ederlerse olayı yargıya taşıyacağım ben bir şey kaybetmem kaybeden siz olursunuz de eğer yine de kabul etmezlerse iyi bir avukatla görüşüp dava aç sen hasarı onartıp faturalandırırsın ustaya tebligat gidince seni arar zaten.

Böyle adamlar Türkiye'de çok her işin bir ustası vardır sen bir ustaya götürürsün o her işi tanıdığı ustalara yaptırır kimi kansız usta da başkasının uzmanlık alanlarını da kendisi yapmaya çalışır kazancını paylaşmamak için misal ben Ankara'da arabanın kaportasındaki ufak tefek rütuş ve full parça boya işi için bir kaportacıya verdim normalde fırın boya yapılması gereken yerleri de kendisi yapmaya çalışmış kaportanın içine etmişti sonra köpek gibi daha profesyonel bir yere götürüp düzelttirmek zorunda kalmıştı.
 • solo  (07.12.18 12:36:50 ~ 12:41:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.