[]

Car Maker / Matlab Simulink

Otomotiv veya makine mühendisi var mı aramızda? İstanbul'da bu konularda deneyimli birisini arıyorum. İki arkadaş fakülte seçmeli olarak son sınıfta otomotivden bir ders aldık. Hocamız yüksek lisans tezini bize proje ödevi olarak verdi, yazılımcılar olarak ağzımız açık bakıyoruz. Tabii daha basit bir şekilde istiyorum sizden dedi. Sonuçta %30 etkiliyor, yapabilmiş olmak yeterli sanırım. Verimlilikleri hesaplayacaksınız, örnek bir yol haritasını alıp, yokuşları da algılayıp hızını ona göre ayarlayan bir otonom araç yapacaksınız, akan trafikte öndeki araca göre hızını en iyi şekilde ayarlayıp, ona göre doğru zamanlarda ve şiddette fren yapan bir araç geliştireceksiniz falan dedi ama matlab, car maker falan hiç kullanmadık. Öğrencilerin de çoğu gelmiyor zaten adam akıllı bilene rastlayamadık. Olasılık-istatistik ve sayısal analiz dersleri almıştık, onları şimdi kullanacağız sanırım :) Dersteki ve sınavdaki soruları newton mekaniğiyle çözdük ama bu kısmı tam bilmiyoruz.

Matlab lisansı bulup yükledim ama bize böyle özel ders gibi anlatabilecek birisi lazım :/

www.dropbox.com

 
sorduğun kısım projenin algoritmasını oluşturmak mı bunu matlab da yazmak mı? ikisini de yapabilen zor bulursun ama ayrı ayrı sorarsan daha kolay olabilir.


  • sttc  (06.12.18 21:31:36) 
Aslında süreci ve işleyişi anlasak, algoritma kısmıyla kendimiz de uğraşırız. Yani bize daha araba nasıl simule edilir, değerler nereye/nasıl girilir, eğimli yollar nasıl yapılır, trafik nasıl yaratılır bunlar öğretilmedi. Diğer arkadaşlar daha önce görmüşler ama bilenler derse gelmiyor göremiyoruz. Hocaya göstermediniz ki nasıl yapıcaz dedik kibarca, ee farklı bölümden ders almanın dezavantajları diyor. O da haklı bir nevi.


  • ananiyimioguz  (06.12.18 23:44:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.