[]

İskandinav ülkelerine nasıl yerleşirim?

İsveç, norveç, danimarka, finlandiya. Eşimde bende lisans mezunuyuz. Türkiye de varlıklarımız mevcut. Aynı zamanda gemi kaptanıyım. Şansımız nedir? Nerelere nasıl başvurulur? İş güç neler yapılır.
 
Dillerini öğrenir, bir iş için kabul alırsan neden olmasın.

Bunun haricinde Gidenlerin %90'ı yazılımcı olarak şirketler vasıtasıyla gidiyor, İngilizce ile kotarıyorlar. Ama diğer iş kolları için kesinlikle yerel dil isteniyor. Yerel dili bilmeden çalışma izni alınabilecek tek sektör yazılım. Onda da çok aranan özel bir konumda olman gerekiyor, oldukça seçiciler.
  • bos gezenin bos ustasi  (02.12.18 12:21:31) 
5 senedir Norveç firmasında çalışan Uzakyol Kaptan’ım. Türkiye ofisinde operasyon yöneticisiyim. Norveç için konuşursak orada yaşam ve çalışmak için genelde beyaz yakalı olarak Avrupalı tercihinde bulunuyorlar (oturma izni almak çok zor). Kendimden örnek vermem gerekirse benim için bile izin almaları epey zor olduğundan dönüşümlü gidiyorum, 3 aya yakın kalıp dönüp 3 ay tekrar Türkiye’de kalıyorum.

@bos gezenin bos ustasi ‘nin belirttiği gibi IT sektörü dışında çok spesifik bir dalda çalışman lazım, mesela Türk yemeklerine hakim aşçı isen şansın daha yüksek.
  • Northern Mariner  (02.12.18 12:54:44) 
Legal yollarla (evlilik ve iltica hariç) Iskandinav ülkelerine (hatta komple nordik ülkelere diyeyim, Finlandiya da dahil) yerleşmek için alanınızda uzman olmanız ve size ilgili ülkede ihtiyaç olması gerekiyor. Şartlar da oldukça ağır ve sağlaması zor. Isveç'te yaşayan yazılımcı bir arkadaşım "keşke işsiz güçsüz bi arap olup iltica etseydim böyle gelmek yerine" diyor. Çünkü mültecinin orda yerleçip sığınmacı statüsüyle süresiz oturumla eş haklar elde etmesi bir insanın yeteneği ve yapabildikleri ile orda kalmasından daha kolay.

Not: Ytd. Isveç'e bir Türk'ün iltica etmesi çok zor :D Sadece terör örgütü üyelerini kabul ediyorlar.
  • farabi  (02.12.18 13:59:18 ~ 14:14:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.