Şu tarz sorulara kafam basmıyor

Genel kültüre ilgim var ama şunu kafamda canlandıramıyorum. Kalem kağıt olsa anca çözerim

galeri14.uludagsozluk.com

Püf noktası var mı bu işin?

şıkları hızlıca denemek olabilir

  • cedex  (01.12.18 22:18:13)
Onu da anlamıyorum ki 5 desek mesela ikinci gün 10 mu 15 km mi gidecek

  • her gece aç  (01.12.18 22:21:49)
Bunlar denklemle cozulur, boyle sureli vermek insafsizlik.

Eger sure varsa kagit kalem yoksa siklardan gitmek en iyi yontemdir.

Gecen bi yarismaci cok guzel cakallik yapti seyirciye sordu. o arada vakit kazanip hesapladi. Seyircinin cevabi yanlisti galiba, bu hesapladigini soyleyip bildi.
  • acemi  (01.12.18 22:30:10 ~ 22:31:56)
160>80>40>20>10

5.gün 160 ise yarıya bilerek gidince ilk gün 10 olur.
  • kaptan maydanoz  (01.12.18 22:30:29)
ilk gün x kadar yol gitse

x
2x
4x
8x
16x =5.gün

16x=160
x=10
x bu arada ilk gün gittiği yol olduğu için cevap 10 olur. en kolay budur bence.

şıklardan da gidilebilirmiş sayılar ufak çünkü kolay olur hesabı
  • tamamhosdiyonda  (01.12.18 23:23:41 ~ 23:29:18)
çok basit bir soru.
en basşt olyu denklem kurmak @tamahosdiyonda'nın dediği ama bence daha pratik yolu @kaptanmaydanoz'un dediği. 5 saniye sürer böyle bulmak.
bu soru için maksimum 10 saniye verilir.
  • teritori  (02.12.18 00:25:47)
@Yazarken ellerini bırakan herif haklı.
Şu anki haliyle her gün, o ana kadar gittiği yolun 2 katını gidiyormuş gibi anlaşılıyor ve onun cevabı da şıklarda yok.
Arkadaşın yazdığı gibi asıl denklem x + 2x + 6x + 18x + 54x = 160km. O da yaklaşık 2km ediyor.

Soru, "her gün, bir önceki gün katettiği mesafenin iki katını gitme hedefiyle" şeklinde düzgünce yazılsaydı [hata]kısa yoldan hesabı @maydonoz gibi yapacaktın kalemsiz kağıtsız. [/hata]

edit: @kibritin dediği gibi üstteki gibi yazılsaydı dahi yanlış oluyor. Ben de yanlış yazmışım.

Her gün, o güne kadar gittiği yolun iki katına ulaşma hedefiyle diye değiştirirsek oluyor gibi.
ilk gün x gitmişse ikinci gün toplam 2x yol gitmesi gerekeceğinden bir x daha gider. üçüncü gün 4x'e ulaşması gerektiğinden 2x daha gider.
x, x, 2x, 4x, 8x = 16x = 160km. Bu şekilde olduğu zaman 2'ye bölerek çözme işi doğru oluyor.
  • diyanet takvimi  (02.12.18 02:02:41 ~ 16:18:36)
@tamahosdiyonda'nın dediği denklemi kurunca tabi çözülür ama mesele o denklemi kurmak. Ales gibi sınavlardaki çoğu matematik sorusu da böyle anlam bozukluğu içeriyor. Hadi orada kalem kağıtla bir şekilde sıklardan gidip çözülüyor ama burada sıktan da gidilmez. 160tan itibaren yarısını almamiz gerektiğini anlamıyorum ki ben sorudan bunu nasıl anlayabilirim?

  • her gece aç  (02.12.18 08:23:51)
@sumuklurakun senin dediğinde sonuc 20 çıkıyor

  • her gece aç  (02.12.18 08:26:10)
ikiye böle böle ineceksin kısmını ve

x
2x
4x
8x
16x = 160'ı anlamadım ben. benim de kafam basmıyor demek ki.

birinci gün x, ikinci gün 2x, üçüncü gün 4x, dördüncü gün 8x, beşinci gün 16x yol gittiyse bu herif toplamda 31x yol gitmiş olmuyor mu? her sefer gidip tekrar başa mı dönüyor da ertesi gün baştan başlayıp iki katını gidiyor?

160/31 = 5,16 küsur amk. ben mi anlamıyorum soruyu?
  • kibritsuyu  (02.12.18 08:45:45 ~ 20:39:44)
^ isaretini * olarak algilamisim

  • her gece aç  (03.12.18 18:48:49)
Bir de şu var. Hadi diyelim bir önceki günü baz alıyoruz hep iki karı konusunda. İlk gün x yol gidiyor dersek,
X
2x
4x
8x
16x
Beşinci günün sonunda 160 km yol "tamamlıyor"
Toplamda 31x yol gitmiş oldu. Ben böyle düşündüm ilk.
  • [GODDARD]  (22.12.18 12:32:53)
Her gün gisip ger mi geliyor, bir çıkıyor beş gün sürekli bisiklet mi sürüyor orası belirsiz.

  • [GODDARD]  (22.12.18 12:34:26)