Macbook Pro, kasada elektrik akımı, topraklı fiş?

Macbook Pro 15" 2018 kullanmaktayım. Kasada elektrik akımı hissi oluyor bazen. Adaptör fişi topraklı değil. Kutusundan da topraklı bir uzatma kablosu çıkmadı hatırladığım kadarıyla. Boş kutuya baktım ama öyle bir kablo yeri yok gibi...

Soru 1: Topraklı uzatma kablosu kullansam bu sorundan kurtulur muyum?

Soru 2: Topraklı uzatma kablosunu nereden bulurum? Kaça bulurum? Apple TR sitesinde göremedim.

sebebini bilmiyorum ama o akım veya titreşim hissi bazen oluyor. 2008'de beri o şekilde çalışıyor. sorun olmuyor. :)

  • helenart  (01.12.18 00:20:55)
Baska bilgisayarlarda ya da elektronik aletlerde de oluyor mu kontrol etmeli. Elektrik kacagi olabilir evde bir yerlerde.

  • kakalamar  (01.12.18 00:47:05)
benim mid 2015 aynısı bende de var.

  • killerbee  (01.12.18 00:57:35)
Ben 2015 iMac kullanıyorum, topraklı kablo ile elektrik alıyor. Genellikle klavyeye bazen de makinenin kendisine dokunduğumda elektrik çarpıyor.
Topraklı uzatma kablosundan ziyade akım korumalı priz ya da ups ile deneme şansınız varsa öyle bir deneyin.

  • battal gemalmaz  (01.12.18 01:07:59 ~ 01:12:43)
Kullandığım uzatma kablosu akım korumalı... Sadece evde değil bugün bir kafedeyken de oldu aynı durum. Hafif bir akım hissi var. Çarpacak kadar değil. Ama yine de çözüm bulmak istiyorum.

  • p133mmx  (01.12.18 03:12:59)
Mid 2014. aynısı oluyor senelerdir

  • twelfth  (01.12.18 09:12:10)
www.youtube.com şu abi sorunun şarj cihazından kaynaklandığını söylüyor.

yorumlarda bizim türk arkadaşın cem yılmaz esprisini ingilizceye çevirme çabasını da gördüm :/
  • undertaker  (01.12.18 09:15:33 ~ 09:21:07)
iyi de şarjdan çıkartıp denedim kaç defa, öyle de çarpıyor, özellikle yazın kollar hafif terli olursa bir de yüksek watt çektiğinde fanlar ful çalışırken hoplatıyor zaman zaman

  • killerbee  (01.12.18 11:10:11)
@undertaker: videodaki abi benim 1. soruma "evet" cevabını veriyor.
@killerbee: şarjdan çıkarınca beni çarpmıyor.
@kakalamar: diğer bilgisayarımın fişi topraklı ve kasa plastik. macbook pro maalesef hem topraksız fiş ile geliyor hem de iletken bir kasası var.
@battal gemalmaz: sizin cevap benim umutlarıma gölge düşürdü ama yine de bir topraklı uzatma kablosu satın alıp deneyeceğim. kutudan çıkmaması kötü.

2. sorumun cevabını da şurada buldum:

₺149 @ Apple Türkiye: www.apple.com

$19 @ Apple USA: www.apple.com
  • p133mmx  (02.12.18 04:09:55 ~ 06:54:47)