spor yapmak, vucut agrisi, strese sokmak

gecen oytun erbas'ı dinliyordum cnn'deydi sanirim(youtube tan) diyordu ki devamli yapilan her sey vucudu strese sokar her gun karbonhidrat yemek bile bunun icinde, haftaici bos buldugum her gun spora gidiyorum acaba bu da strese sokar mi vucudu?

ayrica bazen cok asiri yorgun uyaniyorum ama yine de spora gidiyorum acaba oyle gunlerde gitmemem mi gerekiyor?

bazen ust uste 5 gun yapiyorum mesela sonra sehir disina cikinca 5 gun gidemiyorum o ust uste 5 gunde ara vermem lazim mi?

bu arada bu kadar spor yapiyorum ama hala sinav cekemiyorum 6 aylik bir olay

oncelikle (bkz: oytun kim amk).

bence gotunden sallamis. hergun yemek yiyoruz, her gun uyuyoruz, her gun siciyoruz bunlar strese sokuyor mu seni? 3 yil boyunca haftada 6 gun gym'e gittim. hayatimda en dinamik, enerjik, mutlu oldugum zamaniydi. tam bir sebepten dolayi spora gidemeyince strese giriyordum.
  • crucio  (28.11.18 11:34:33)
Çok zorluyorsan evet, yani strese girmez ama vücudunun toparlanması için 1 gün ara vermen gerekir mesela. Ama rutine soktuğunda, mesela 3km rahat koşarken, ben bir 3km daha koşabilecek durumdayım diyebiliyor ama koşmuyorsan ara verme.

Mesela barfiske başladığımda bir noktadan sonra her hafta sayıları arttırarak gidiyordum. Her gün düzenli. Sonra sağ kolumda ağrı başladı, olur öyle dedim ara vermedim. Sonra sağ kol tamamen bıraktı. 2 hafta hiçbir şey yapamadım.
  • malheiros  (28.11.18 13:09:45 ~ 13:11:31)
Nasıl çalıştığına bağlı, duruma göre haftanın 7 günü de gidebilirsin 3 günden fazla gitmemen de gerekebilir. Misal orta seviye powerlifting yapıyorsan 3 günden fazla ana çalışmaları yapamazsın, zira yüksek yoğunluklu çalışmalarda recovery süresi 48 saate kadar uzayabiliyor. Yani şöyle diyeyim: Pazartesi günü salona gittin; squat bench press deadlift yapacaksın; ortalama 150 kilo ağırlıkla 20 set boyunca 200+ tekrar yaptın bu hareketlerde, bu vücudu ziyadesiyle yoracak katabolik evreye getirecek bir çalışmadır, illa ki minimum bi 48 saat ara vermek gerekir ki bu bile azdır normalde. Sen tutup ertesi gün de salona gidip çalışayım dersen vücut hiçbir zaman o kataboliklikten anaboliğe geçemez, haliyle negatife kayarsın. Ha yok klasik BB programı uyguluyorsun, istersen haftanın 7 günü git vücut o kadar strese girmeyecektir. Yani bölgeleri zaten böldüğün için ve PL'de olduğu gibi çok fazla ağırlık-yoğunluk olmadığından 12 saatte bile recovery olursun normalde, çok sorun olmaz.

  • angelus  (28.11.18 13:45:31)