tıp kontenjanları ve doktor sayısı

sözlükteki tartışmada sürekli görüyorum. doktorlar kontenjanların arttırılmasından şikayet ediyorlar. ama aynı zamanda günde 100 hasta bakmaktan da şikayet ediyorlar. bunun çözümü nedir? doktor sayısı yeterli değilse kontenjanların arttırılması gerekmez mi? kontenjanlar artmazsa bu iş yoğunluğu devam eder. tutarsız bir durum değil mi?

Kontenjan artırmanın bir mantığı olmalı. 150 kişilik amfisi olan bir fakülteye 750 kontenjan koyulamaz. 30 tane miktoskobu olan bir bölüme 200 öğrenci alınamaz vs. Doktor gerekirse yeni tıp fakültesi açarsın onu da derme çatma değil dünya standardında açarsın. İnsanların isyanı doktor sayısının artmasına değil fiziki imkanların çok üstünde öğrenci sayısı alınmasına.

  • dougsampson  (25.11.18 20:07:49)
Bu doğru. Sonuçta defter kitapla okunacak bir bölüm değil alet edevat da gerekiyor. Ancak ikisi celismiyor mu? Çözüm nedir peki? İkisinden birinin olmasi gerekiyor.

  • nick bulamadim  (25.11.18 20:09:57)
herkes mesleki değerini koruma peşinde. Doktorların eli bu konuda güçlü. Ama şahsi düşünceme göre işin b.unu çıkarıyorlar. Cumbaba'dan bir kararnameye bakar.

  • binder dandet  (25.11.18 20:15:07 ~ 20:15:36)
Tıpta artık ne mesleki değer var, ne doktorların eli güçlü...Doktorların kontejan olayına karşı çıkmasının sebebi bu hızla atanamayan öğretmen sorunu gibi atanamayan doktorlar sonu olacak olması...

  • alicandan  (25.11.18 21:14:03)
Haklı olabilirler ama çelismiyorlar mi bu durumda? Sürekli nöbet tutup günde min 100 hastaya bakiyorlarsa daha fazla doktora ihtiyaç vardır. Kontenjan artmazsa bu durum devam eder.

  • nick bulamadim  (25.11.18 21:34:29)
Günde yüz hasta bakmak biraz da sevk zincirinin olmamasından kaynaklı. Basitçe aile hekiminde sorunu hallolacak ya da ilaç yazdıracak adam doğrudan 3. Basamağa gidebilince gereksiz yoğunluk ve yıpranma oluyor.

  • mavibalık  (25.11.18 22:00:23)