Dolandırıldım - Yol parası isteyen dolandırıcı çocuk :(

Merhaba.

Şehirler arası yol gitmek için otobüse bindim.

Genç biri geldi. abi 20 lira var mı ben de binicem param eksik çıktı istersen ablamla konuş dedi.

Ben de ünide okuyorum dedi. Baktım varsa verim dedim. Aldı parayı. Yerime oturucam konuşmaya bişeyler söylemeye devam etti işte maliye okuyorum okul zor matematik yapamıyorum diye. Ben de kendi çalışma yöntemlerimi anlattım hiç dinlemedi hep tamam tamam dedi sonra siktir oldu gitti.

Otobüse binmedi.

Neyse gideceğim şehre vardım. belediye otobüsüne bindim cebimde para yok. Bir kadın bastı benim yerime sorun yok dedi.

Ne kadar utandım ne kadar mahcup oldum anlatamam.

Çok utanıyorum çok mahcup hissediyorum. Napabilirim bu konuda ya?

O 20 lirayı da kız arkadaşım vermişti. Doğru düzgün gelirim yok. Üstümdeki giysiler bile bana ait değil. Başkası benim salaklığım yüzünden para harcadı ve o çocuk yalan söylerip kolayca para kazandı. Çok mutsuzum ya. Ne yapabilirim bu konuda yada bu olayları engelleyebilmek konusunda?

20 TL lik bir ders alip gelecege yatirim yapmissiniz.

Cok fazla kafaya takmayin bence.

Bir daha benzer durumla karsilasinca ilk once "hayir" diyerek onleminizi alin. En iyi engelleme yolu bu.
  • parcxerox  (21.11.18 22:37:52)
böbreğinin gitmediğine şaşırdım doğrusu bu saflıkla.

sokakta ''bir şey söyleyebilir miyim'' diyip çok kibar konuşan insanlardan uzun adımlarla uzaklaşacaksın.
  • binder dandet  (21.11.18 22:45:29)
2018 deyiz
hala çalışıyor mu bu numara.
neyse, ders olsun.
deneyimler pahayla ölçülemeyecek kadar kıymetlidir.
  • jimjim  (21.11.18 22:46:04)
gel ben de bi sigara içeceğim o sırada biletini de kestiririz diyip bileti kesmeye gidebilirdin, onu da yapmamışsın hocam bence iyi dostluklar kur onlar sana yardım eder.

  • makarnavodka  (21.11.18 23:04:12)
Kendine cok yuklenme, her insanin bi bos anina denk gelebilir bu tur seyler :) Paranin cikacagi varmis de gec cok da irdeleme.

  • superfluid  (21.11.18 23:12:34)
Merhaba. Bu durum belki 7-8 defa başıma gelmiştir. Hiçbirinde sallamadım yoluma devam ettim. Israr edene sktr çektim. Ama sonuncusu beni bam telimden vurdu. Acıdım, 20 lira verdim. Eve dönünce anlattığı hikayedeki bazı mantık hatalarını idrak ettim.
İşte bu o. Çocukları yüzünden kim muhtaç kim değil anlayamıyoruz. Bir dahakine karşıma çıkacak kişiyi yazıhane’ye götürücem. Yalan söylediğini anlarsam basıcam şamarı. Çünkü bunların anladığı dil bu. Kendini çok suçlama. Bunlar duygu sömürüsünde artık profesyonel olmuş insanlar.

  • adwokat  (21.11.18 23:13:06)
20 liraya hayat dersi almışsın, ne güzel.

  • tabirimekruh  (21.11.18 23:13:13)
Bu kadar dert etmeye gerek yok.
Ben de olsam verirdim valla. Nereden bileceksin?

  • kirmizipilotkalem  (22.11.18 00:28:41)
Seninki de güzel taktikmiş. Kendine acındırıp kaç kişiden 20’şer kağıt koparma planı yaptın kim bilir.

  • catch the arrow  (22.11.18 00:40:31)
Kural: Para isteyene direkt hayır diyeceksin. Borç olur, yol parası olur, yemek parası olur falan... refleks olarak hayır de.

  • gölgede aynı  (22.11.18 00:43:54)
şu hayatta bırak tanımadığım birine karşılıksız para vermeyi (çok acınası bir pozisyonda olduğuna emin olmadığım sürece) ayaktaki yaşlı amcaya yer bile vermem.

kapitalist düzene ayak uydursun herkes. sosyalizm gelene kadar böyle.
  • bohr atom modeli  (22.11.18 00:47:04 ~ 00:48:36)
hangi sebeple olursa olsun dilenen insanların yüzde 99.8'i yalancıdır bunu unutma. kucağında isterse bebek olsun, isterse tek bacağı olmasın, isterse kafası olmasın hepsi numara hepsi ayak. unutma.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (22.11.18 00:49:51)
bence sen çok yaşamazsın.

  • elorelia  (22.11.18 09:06:04)