Eroin Vurmanın Argoda Bir Karşılığı Var mı?

uyuşturucuyla ilgili terimlere yabancıyım.
Bir "fiil" arıyorum.

1.özellikle eroin kullanımıyla ilgili bir sözcük, argo karşılık vs ne var? (genel kullanımı değil de daha çok "enjekte etmek" olarak tanımlanabilecek)

"damar yolu açmak" yerine geçebilecek.

2.üstteki soruya cevap yoksa, başka bir madde için ne var?

teşekkürler.

1- Kaydırmak

  • eazy  (21.11.18 11:05:53 ~ 11:06:14)
damardan almak/çekmek

  • silah taciri  (21.11.18 11:11:01)
@eazy doğrudur belki.

ama mesela direkt bu eylemi çağrıştıracak bir şey arıyorum. kaydırmak argo kullanımında daha çok cinsel içerikli bir şeyler getirir pek çok kişinin aklına.

@silah taciri, tamam işte bu tanımın karşılığı olacak sözcük ne mesela? :D
damardan almak zaten açık adres gibi olmuyor mu? eylemin açıklaması bu yani. gizli, subliminal bir sözcük arıyoruz.
  • rewlack  (21.11.18 11:11:09 ~ 11:12:28)
peynir diyor kimileri öroin'e, kimisi de sadece "h" (eyç) fiil olarak bilemicem.
patlamak ex ya da mdma için kullanılıyor.
kağıt atmak ve yapıştırmak asit için.
çizmek kokain için kullanılıyor.
  • barankovan  (21.11.18 11:17:59)
Kaşınmak (hadi az kaşınalım, gibi)

  • farabi  (21.11.18 11:19:08 ~ 11:20:00)
Ingilizcede de "to score" kullanılıyor. Let's score, gibi. Junkielerin "biz loser değiliz" çabasından olsa gerek:D Kaşınmak da verdiği etkiyle alakalı. Yoksa "başımıza bela alalım" anlamında "kaşınalım" demiyor eroinmanlar, maddenin gerçek etkilerinden biri kaşındırması.

  • farabi  (21.11.18 11:22:53)
@rewlack

penisilin?
kabartma tozu? (bu aslında koka için de kullanılabilir)
  • silah taciri  (21.11.18 12:03:41 ~ 12:04:53)
Damara düşmek.

  • yirmisantim  (21.11.18 12:28:53)
Maddeye düşmek de olabilir.

  • yirmisantim  (21.11.18 12:29:50)
Treni yanastirmak (bkz: trainspotting)

  • ubi dubium ibi libertas  (21.11.18 12:49:13)
ingilizcede "shoot" var bi de.. şarkıda filan geçiyordu. "shoot shoot the line" diye..
"shoot" enjekte etmek yerine geçiyor. "vurmak" diyebiliriz.
burun yoluyla alınacaksa hem öroin hem kokain için "shoot the line" diyebilirsin.
  • barankovan  (21.11.18 12:55:31 ~ 13:04:30)
Şimdiii... Hulki Aktunç bir dolu karşılık vermiş, Büyük Argo Sözlüğü'nde ama bunlardan;

"Kaydırmaca" için -tepede kaydırmak diyenler de olmuş- şöyle bir açıklama var:

"Bir tür uyuşturucu kullanma yöntemi; erotin ya da kokain, kalaykı kâğıt üzerine konulup alttan ısıtılır, çıkan duman koklanıp çekilir."

"Beyaz çekmek" için genel olarak "eroin kullanmak" karşılığı verilmiş. Enjektenin kastedildiği meçhul.

"Ejderha kovalamak" ve "çiçek koklamak" da yine eroninin, dumanı yoluyla alındığını ifade eden iki tabir.

Son olarak "Cank yapmak" için verilen karşılık: "Damardan uyuşturucu madde (eroin) zerk etmek." Aradığımız bu gibi gözüküyor. Ama sözlükler güncelliğini kolayca yitirebilir, hele kamuoyuna kapalı olan ve eğitim, edebiyat gibi ana akım oluşumların dolaylı ya da doğrudan denetlemesinden geçmeyen argo söz konusuysa bu çok daha çabuk olur. Bu yüzden ifadenin şimdiki yaygınlığını araştırmak gerek.
  • hikmet iv  (21.11.18 13:29:19 ~ 13:29:37)