Palet yatak yapimi

Videolarına bakıyorum kimisi zimparaliyor
Kimisi direk boya cila yapıyor
Hatta kızın biri sadece görünen yerleri boyanmış

Zimparalamamanin veya her yerini boyamamanin zararı olur mu

Var mı eldeki imkanlarla palet yatak yapan ya da video bilen

Kimi videolarda profesyonel alet kullaniyorlardi

Zımpara yapmazsan pürüzlü ve çapaklı bir yüzey olur, el ayağa kıymık dahi batabilir.

Zımpara yapmazsan boya düzgün gözükmez.

Her yeri boyamak zorunda değilsin, nasılsa kapalı alanda duracak, sadece estetik amaçlı görünen kısımları boyaman yeterli.
  • John Bloor  (15.11.18 12:21:58)
Tamamen tercih meselesi. Zımpara boya yapmazsan daha otantik görünür, yaparsan daha zarif görünür. Yapmayınca temizliği zordur, yapınca daha kolaydır. Yapmazsan sudan etkilenir ama yatak odasında suyun işi ne. Yapmazsan eline kıymık batabilir, çarşafın takılıp yırtılabilir.
Göz zevkine göre sen karar ver.
Zımpara yapmak göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Profesyonel alet kullanmak işi kolaylaştırır.
  • oguz altun  (15.11.18 12:26:27)
Peki bu paletlerin temizlenmesi zor mu

  • seyyar satıcı  (15.11.18 12:36:30)
zımpara konusunda gereken söylenmiş, kıymık vs.
ulaşmak istediğiniz görünüme göre zımpara mevzusu değişir. doğal yıpranmışlığı bozulmasın diyorsanız kalın zımpara atın genel çok hırpalamadan, nemli bezle silip boya ve vernik uygulayın. boya eğer vernik katılmamış su bazlı bir ahşap renklendirici ise ahşabı korumaya yetmez, üstüne bulabildiğiniz en mat verniği atın ahşabı korur ama vernik var gibi de durmaz.
yok ama daha pürüzsüz ve temiz bir sonuç elde etmek istiyorsanız kalın zımpara üstüne ince zımpara ile geçmelisiniz. boya vernik kısmı aynı.
bu arada keyfinize göre sadece görünen yerleri boyayıp sonra verniği ahşabı koruma adına genel her tarafına sürebilirsiniz.

paletlerin köşe bucakları olduğu için biraz el gücü gerektirecek zımparası, mümkünse açık alanda yapın bu işlemi. zımpara öncesinde de genel paleti kontrol edin civileri dışarda kalmış çıkmış vs olabiliyor. zımpara öncesi varsa ele gelen civi kafası vs onları eğe ile temizleyin.
paleti zımparalarken elektrikli zımpara düz zeminlerinde iş görür ama yine de arasına deresinde girmeyeceği için doğrudan elle yapmanız gerekecek. zımpara bu işlerde en basit görünen ama en uğraştıran kısım. bunun bilincinde başlarsanız işe motivasyon kaybı bıkma vs olmaz. şiimdiden kolay gelsin
  • nwnd  (15.11.18 13:23:21)
kalın zımpara+1

üstüne vernik yaparsın, süper olur.
  • cemiyetin ünlü siması  (15.11.18 13:32:46)
Peki hiç boya kullanmadan direk zimparalayip verniklersem

  • seyyar satıcı  (15.11.18 13:32:46)
Saydam ve renkli vernikler var. Ne renk olsun isterseniz o şekilde vernikleyebikirsiniz

  • kisa  (15.11.18 16:49:05)
şahsen ben boyasız vernik derim.

  • cemiyetin ünlü siması  (15.11.18 17:38:38)
Hiç boyamadan mat ya da parlak vernik atabilirsiniz, teknik olarak bir sakıncası yok.

Hatta bir fikir, zımparadan sonra pürmüz ile yakabilirsiniz de ağacı.
  • John Bloor  (15.11.18 18:04:37)
olay biraz da ne kadar vakit (enerji) harcayacağınızla alakalı aslında. şahsi fikrim; en az uğraşla yapayım derseniz kalın bir zımparayla pürüzleri alın, dilediğiniz renkte ya da şeffaf bir ahşap koruyucu vernikle üzerinden geçin yeterli olacaktır.

  • semyasa  (15.11.18 18:59:17)
Boya ya da vernik yapacaksan ve budak yerlerini daha önce pürmüz ile yakmazsan, yapacağın boya ya da vernik zaman içinde kabaracak, tutmayacaktır.

  • oguz altun  (15.11.18 21:12:29)