Metin Yazarlığı Gelir mi Elimden?

Merhaba arkadaşlar, gazetecilik mezunuyum ben. 1 sene internet haber editörlüğü (haberi nette bul tekrar düzenle siteye yükle) ve muhabirlik yaptım. Bu işleri yapmak istemiyorum artık. Metin yazarlığı denemek istiyorum reklam ajanslarında sizce bu işi kıvırabilir miyim?

Kendimi yetiştirmem için neler önerirsiniz ayrıca?

Sevgiler

Sevgili oradaydık ve simdi buradayiz,

Bunu bizim bilmemizin olanağı yok. Kendinizi tanıyan sizsiniz. Sizin hakkınızda hiçbir bilgimiz yok. Yazmak konusunda kendinizi geliştirmek içinse iki şeye ihtiyacınız var:

1- Okumak
2- Yazmak

Dolayısıyla bol bol yazmalı ve iyi yazan kişileri okumalısınız. Ayrıca daha önce yayımlanmış metinlerinizin olması (Buna edebiyat dergilerindeki öyküler de dahildir) işe kabul sürecinde çok önemlidir. Blog açmayı deneyebilirsiniz. Tematik bir Twitter hesabıyla geniş bir kitleye ulaşmayı başarabilirseniz bu da işe alım sürecinde artı puandır.

Ayrıca metin yazarları, editörler vb. kendilerini Türkçe konusunda çok geliştiriyorlar. İşinizi yaparken her an elinizin altında en az bir tane yazım kılavuzu olmalı ve bu TDK Yazım Kılavuzu olmamalı! Ömer Asım Aksoy'un Ana Yazım Kılavuzu ile Necmiye Alpay'ın Türkçe Sorunları Kılavuzu adlı kitaplarını şiddetle almanızı, sürekli el altında tutmanızı salık veririm. Bu kitapların başlangıç bölümlerini okumayı da ihmal etmeyin. Bu sayede neden mevcut TDK'ya güvenmemeniz gerektiğini de görmüş olursunuz.
  • microfiction  (13.11.18 23:35:04 ~ 23:35:22)
İyi yazmak üzerine adlı kitabı okuyun. William zinsserdi galiba yazarı. Nurdan gürbilek okuyun bir de. Katkısı olur diye düşünüyorum. Bir de: Twitterdan Yalçın Armağan (@YalcinArmagn) adlı kişiye göz at: twitter.com takip ettiklerini de takip et en azından edebiyat-yazı-söylem vs gibi konularda konusulanları kaliteli yerden yakalamış olursun.

  • lonelily  (14.11.18 02:55:53)